Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019

Δεν έχει τέλος η συλλογή τίτλων!

Η υπερκούπωση συνεχίζεται στο λιμάνι, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το 4ο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών. Στο τελικό κέρδισε την Νίκη Λευκάδας με 78-69, ενώ 2 μέρες νωρίτερα είχε επικρατήσει στον ημιτελικό του Παναθηναϊκού με 78-37. Το αήττητο σερί που τρέχει η ομάδα του Πειραιά έχει φτάσει στις 106 νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και πλέον στοχεύει στην κατάκτηση του 4ου σερί νταμπλ. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι ερυθρόλευκες στο Final 4 των Χανίων.

Του Mad Prophet

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 78-37

Ξεκούραστα προκρίθηκε στον τελικό ο Ολυμπιακός αφού επικράτησε με 41 πόντους διαφορά κόντρα στον αιώνιο μας αντίπαλο για τον ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Η συγκεκριμένη νίκη ήταν η 10η συνεχομένη ενάντια στον Παναθηναϊκό στο συγκεκριμένο τμήμα και η 41η σε επίπεδο Ερασιτέχνη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι 2 ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, μέχρι που ο Ολυμπιακός με 2 εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 8-2. Οι κακές και επιπόλαιες επιθέσεις της ομάδας έδωσαν το δικαίωμα στις πράσινες να μειώσουν σε 9-8 κι αυτό ανάγκασε τον Παντελάκη να περάσει την Λικέντρα Τζόνσον στο παιχνίδι. Η είσοδος της Αμερικανίδας σέντερ άλλαξε άρδην την εικόνα μας και με ένα σερί 8-2 έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 19-8.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο επόμενο δεκάλεπτο με τις ερυθρόλευκες να χαλαρώνουν, δίνοντας το δικαίωμα στις πράσινες να μειώσουν σε 22-18 στο 15’. Ένα επιθετικό ξέσπασμα όπως στην προηγούμενη περίοδο ήταν αρκετό για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός στο σκορ, που έφτασε την διαφορά μέχρι το +13, 31-18 και το 1ο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 39-20.

Το 2ο μέρος ήταν τυπική διαδικασία με τον Ολυμπιακό να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τον Παναθηναϊκό να παλεύει να συμμαζέψει την διαφορά. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ποιοτικά πολύ κακό, με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 46-22 μετά από καλάθι της Σταμάτη. Η Τίκβιτς ήταν αυτή που διαμόρφωσε το 49-28 στο τέλος της περιόδου.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο 4ο δεκάλεπτο με την διαφορά διαρκώς να αυξάνεται 63-31 και 71-33, για να έρθει η Σταμολάμπρου με το 3ο της εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι να γράψει το τελικό 78-37.

Η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν εμφανής δια γυμνού οφθαλμού και το μόνο που χρειάζονταν από τις ερυθρόλευκες ήταν απλά να χαϊδέψουν το γκάζι για να ξεφύγουν στο σκορ. Υπήρξε αρκετός πλουραλισμός στην επίθεση από την ομάδα, που ήτα επίσης εξαιρετική στο transition. Παράλληλα τις φορές που μείωσε ο Παναθηναϊκός, ο Θρύλος έσφιξε την άμυνα του. Με χαρακτηριστικό την πίεση στην μπάλα που απέδωσε καρπούς και δεν επέτρεψε στις πράσινες να επιτεθούν σωστά, κάνοντας αρκετά λάθη που οδήγησαν σε δικά μας κλεψίματα. Η Τζόνσον κυριάρχησε κάτω από την ρακέτα, η Νικολοπούλου μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι, θετική παρουσία είχαν οι Παυλοπούλου και Σταμολάμπρου.
Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 8 (1/2 τρ., 4 ριμπ., 2 κλεψ), Σταμάτη 11 (2/3 δίπ., 2/8 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8 (2/3 δίπ., 1/4 τρ., 8 ρίμπ.), Παυλοπούλου 9 (2/5 διπ., 1/1 τρ.), Νικολοπούλου 6 (2/6 δίπ., 5 ασ.), Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6 (5 ρίμπ.), Λίτση 4,  Τζόνσον 13 (5/7 δίπ., 14 ρίμπ., 4 κλέψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 11 (3/4 τρ., 3 ριμπ.)
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8, Κοιλιά Π. 3, Καλαμπάκου 12, Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2, Εζέτζα 6, Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα

Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 69-78

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σπυριδοπούλου, Σωτηρίου και Τζόνσον και από νωρίς πήρε το πάνω χέρι, 2-5. Ο ρυθμός στο ματς ήταν καταπληκτικός, με τις 2 ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ. Η Νίκη ήταν αρκετά μαχητική και έδωσε προσπάθεια να μείνει κοντά στο σκορ, 6-8 και 8-12. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η Τόμας με 5 δικούς της πόντους αύξησε σημαντικά την διαφορά, 8-17, την σκυτάλη πήρε η Νικολοπούλου που με 2 συνεχόμενα καλάθια διατήρησε την διαφορά και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 15-24.

Οι ερυθρόλευκες δεν είχαν όρεξη να μπλέξουν σε περιπέτειες και συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό, επιπλέον άρχιζαν να βάζουν και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Μ’ αυτόν τον τρόπο τα τρίποντα των Κοσμά και Σωτηρίου πήγαν την διαφορά στο +14, 22-36. Στο 18ο η Τζόνσον έκανε το 27-42 και με ένα buzzer beater τρίποντο της Σταμολάμπρου έστειλε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 29-45.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αρκετά και υπέπεσε σε εύκολα λάθη. Αυτό έδωσε δικαίωμα στην Νίκη να μπει πάλι στο παιχνίδι και με αντεπίθεση διαρκείας μετέτρεψε το 36-50 σε 45-50 μέσα σε 2 λεπτά. Τότε ο Θρύλος αντέδρασε με συνεχόμενους πόντους της Νικολοπούλου, 47-54 και με ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου λίγο πριν το τέλος της περιόδου πήγε πάλι την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, 49-59.

Περίπου ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με τις ερυθρόλευκες να αυξάνουν την διαφορά στο +15, 51-66 και τις παίκτριες της Νίκης έπειτα από προσπάθεια να μειώνουν σε 61-67 στο 35’. Όμως οι Τόμας και Νικολοπούλου με 2 συνεχόμενα τρίποντα, 61-73, καθάρισαν την υπόθεση τίτλου για τον Θρύλο και έφτασαν στη νίκη/κατάκτηση με σκορ 69-78.

Η άμυνα της ομάδας ήταν εξαιρετική, πίεσε την περιφέρεια της Νίκης, δεν επέτρεψε να περάσει η μπάλα στην ρακέτα και πιο συγκεκριμένα στην Ουόκερ που θεωρείται η καλύτερη παίκτρια των αντιπάλων μας. Έτσι ανάγκασε την αντίπαλη ομάδα να καταφύγει σε σουτ 3 πόντων, τα οποία επί το πλείστον ήταν άστοχα. Οι Πειραιώτισσες κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, πήραν αρκετά επιθετικά που οδήγησαν σε περισσότερες κατοχές και πόντους. Η Τόμας ξεχώρισε στο 1ο ημίχρονο και η Νικολοπούλου στο 2ο αντίστοιχα, μαζί με την Τζόνσον ήταν η 3αδα που ξεχώρισε και συνέβαλε τα μέγιστα για να φτάσουμε στη νίκη. Σημαντική βοήθεια πρόσφεραν οι Σπυριδοπούλου και Σωτηρίου.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2)
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4