Τρίτη 19 Μαρτίου 2019

Κάθε μήνα και έναν τίτλο!

Μετά το Κύπελλο Ελλάδας στο Πόλο Ανδρών και το Λιγκ Καπ στο Βόλεϊ Ανδρών τον Γενάρη και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Ανδρών τον Φεβρουάριο, ήρθε η σειρά να πανηγυρίσουμε τον τίτλο του Κυπέλλου Ελλάδας στο Χάντμπολ για τον μήνα Μάρτιο. Ο Ολυμπιακός σμπαράλιασε την Αεκ στον τελικό που διεξήχθη στην Πάτρα με σκορ 23-13 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη διαδοχική χρονιά. Πρόκειται για τον 3ο τίτλο που διεκδικεί και κατακτά ο Θρύλος από την επανασύσταση του τμήματος.

Του Mad Prophet

Στην 1η επίθεση του παιχνιδιού ο Ρέινα κέρδισε το πέναλτι για τον Ολυμπιακό και ο Τζηράς ήταν εύστοχος ανοίγοντας έτσι το σκορ. Η Αεκ όμως ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη φάση κάνοντας το 1-1 στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά για τις 2 ομάδες, με τον ρυθμό να είναι χαμηλός. Η Αεκ εκμεταλλεύτηκε την δίλεπτη αποβολή μας και πέρασε μπροστά με 1-2. Όμως ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με τέρματα του Αραπακόπολου και του Τζήρα, 3-2. Οι 2 ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και πέρασαν αρκετά λεπτά χωρίς τέρμα με μόνη αξιοσημείωτη φάση το δοκάρι του Ρέινα. Η Αεκ ήταν τελικά αυτή που τερμάτισε το μεγάλο τέρμα χωρίς γκολ, με τέρμα του Παπαδιονυσίου, 3-3. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά με 2 συνεχόμενα γκολ του Τζηρά, 5-3. Το 1ο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου συμπληρώθηκε με σημαντικές αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη.

Στο 17ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-4 και 1 λεπτό μετά οι Λιάπης και Τζηράς απάντησαν για τον Ολυμπιακό, 6-4. Ο Τζηράς ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με 2 ακόμη σερί γκολ έφτασε τα 6 προσωπικά τέρματα, διαμορφώνοντας το σκορ σε 8-4, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με double score. Στο 23’ ο Ζαμπούνης μείωσε για την Αεκ και στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έκανε το 9-5, αποδεικνύοντας πόσο εύκολα μπορεί και φτάνει στο γκολ σε αντίθεση με τον αντίπαλο. Ο Γρηγόρης Σανίκης με ένα όμορφο τέρμα έκανε το 10-5 και ο Ζαμπούνης ήταν ο μοναδικός παίκτης που πρόβαλε αντίσταση σκοράροντας ξανά, 10-6, όντας ο πρώτος σκόρερ της Αεκ. Το 1ο ημίχρονο έκλεισε με ακόμη 2 τέρματα των Τζηρά και Σανίκη, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 12-8, με το σκορ να αδικεί τους Πειραιώτες αφού η διαφορά θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Αεκ ευστόχησε σε πέναλτι, 12-9 και ο Αραπακόπουλος δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν περαιτέρω, αφού σκόραρε άμεσα,13-9. Με ένα ακόμη πέναλτι η Αεκ βρήκε δίχτυα και ξανά στην επόμενη φάση σκόραρε ο Ολυμπιακός με τον Λέμος, 14-10. Στο 36’ Ο Μυλωνάς μείωσε σε 14-11 και ήταν η τελευταία στιγμή του παιχνιδιού που οι φιλοξενούμενοι έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση του τίτλου. Αφού από αυτό το σημείο και μετά ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού, με 2 γκολ του Τζηρά και 1 του Ρέινα το σκορ έγινε 17-11. Τότε υπήρξε μια μικρή διακοπή στον αγώνα έπειτα από ρίψη αντικειμένων από την πλευρά που βρίσκονταν οι οπαδοί της Αεκ. Όταν ο αγώνας ξανάρχισε οι κιτρινόμαυροι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι, 17-13. Αλλά οι Τσίλης και Ρέινα σημείωσαν 2 ακόμη τέρματα για τον Θρύλο, 19-13 και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να σκοράρει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-13 και τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν έναν ακόμη τίτλο.

Το τελικό σκορ αποδεικνύει πως δεν μπορεί να γίνει ιδιαίτερη κριτική στο παιχνίδι, αφού ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα και δεν χαλάρωσε ούτε στιγμή, φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη. Δικαιολογημένα MVP του τελικού ο Τζηράς, έκανε ένα τρομερό παιχνίδι και όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα αυτός φώναξε παρών με τα τέρματα του. Είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ρέινα και Σανίκη, επίσης ο Τσιλιμπάρης ήταν αδιαπέραστος στο τέρμα με τις καίριες αποκρούσεις του.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημχ), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 20-13, 23-13

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα

Δίλεπτα:
8-6. Πέναλτι: 4/4 – 3/3
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου:
Αυτό που είδαμε σήμερα καρπώνεται στους παίκτες που έβαλαν την προσωπική τους σφραγίδα και έμειναν συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η διαφορά ίσως δεν είναι αυτή που φάνηκε στο τέλος αλλά σήμερα ήμασταν πραγματικά πολύ καλύτεροι. Συναγωνιζόμαστε τα τμήματα του Ερασιτέχνη που είναι οδηγός μας και θέλουμε να αφήσουμε το στίγμα μας στην μεγαλύτερη αθλητική οικογένεια της Ελλάδας. Θα δώσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε για να υπηρετήσουμε αυτό το μεγάλο σύλλογο.
Ο Δημήτρης Τζηράς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Κάναμε το «3Χ3» στις κατακτήσεις τίτλων. Είναι πολύ σημαντικό να κερδίζεις σε ένα τελικό με τόσο εμφατικό τρόπο. Είμαι περήφανος για τους συμπαίκτες μου, τους προπονητές και όλο το επιτελείο που παλεύουν κάθε μέρα για αυτή την ομάδα και ελπίζω στο τέλος να είμαστε αυτοί που θα πάρουμε το πρωτάθλημα γιατί έχουμε δουλέψει σκληρά αυτή τη σεζόν. Ο μόνος μας στόχος είναι το νταμπλ πλέον. Οι ατομικές διακρίσεις αν δεν συνοδεύονται από τίτλους δεν έχουν σημασίας. Αφιερώνω τη διάκριση αυτή στην οικογένειά μου που με στηρίζει καθημερινά και σε όλη την ομάδα.
Ο αρχηγός του Θρύλου Κώστας Τσιλιμπάρης ανέφερε:
Η μάχη που έδωσε η ομάδα σήμερα πραγματικά ξεπερνάει κάθε προσωπική μου προσδοκία. Εμφανίστηκαν στο γήπεδο 16 άνδρες που δεν άφησαν την παραμικρή σκέψη στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να συμβεί κάτι διαφορετικό. Το ματς ενώ τελείωσε στο 60ο λεπτό, στην ουσία είχε τελειώσει νωρίτερα αφού και οι ίδιοι οι αντίπαλοί μας είχαν συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορούν να πάρουν τίποτα καλύτερο σήμερα από αυτό που έδειξε το τελικό σκορ του πίνακα.