Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Αρχικός στόχος επετεύχθη

Μετά τις ήττες από Φοίνικα και Κηφισιά, ο Ολυμπιακός έδωσε δικαίωμα στον Παοκ να πιστέψει πως μπορεί να του κλέψει την 1η θέση της κανονικής περιόδου. Οι ερυθρόλευκοι με τη σειρά τους χρειάζονταν 2 σετ αλλά δεν αρκέστηκαν σ’ αυτό και πήραν τη νίκη με 3-1 χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Κλειδί του ματς η μεγάλη ανατροπή στο 3ο σετ από τους ερυθρόλευκους που ενώ έχαναν με 17-22 επικράτησαν με 27-25. Ο Θρύλος έχοντας πλέον το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας βάζει πλώρη για ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Του Mad Prophet

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι και το ισόπαλο σκορ, 7-7, ο Παοκ πήρε έναν προβάδισμα 1-2 πόντων που δεν απώλεσε στην υπόλοιπη διάρκεια του σετ. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ισοφαρίσει 2 φορές σε 10-10 και 16-16 αλλά πάντα οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να αντιδράσουν. Στη συνέχεια διαδοχικά λάθη των ερυθρόλευκων έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ξεφύγει με 19-23 και να πάρει τελικά το σετ με σκορ 21-25. Ο Παοκ μπήκε στον αγώνα πιο συγκεντρωμένος και με περισσότερη ενέργεια, σε αντίθεση με τον Θρύλο που ήταν υποτονικός, νωθρός και χωρίς φαντασία.

Στο επόμενο σετ ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, πίεσε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με 5-2 και 10-6. Τότε ανέλαβε δράση ο Σμιτ που πήγε στη θέση του σερβίς με το σκορ να είναι 11-8 και με τα τρομερά του χτυπήματα διέλυσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, κάνοντας το σκορ 15-8. Οι Πειραιώτες έφτασαν την διαφορά μέχρι το +8, 18-10 και κάπου εκεί χαλάρωσαν, έκαναν τραγικά λάθη στην υποδοχή, δίνοντας το δικαίωμα στον Παοκ να πλησιάσει , 23-20. Όμως οι Σμιτ και Ράουβερντινκ πήραν τους 2 πόντους που χρειάζονταν οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, 25-21.

Το 3ο σετ ήταν το κρισιμότερο όπως αποδείχθηκε αφού αν το κατακτούσε ο Ολυμπιακός θα κλείδωνε την 1η θέση, ενώ αν με την σειρά του επικρατούσε ο Παοκ θα έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της πρωτιάς. Το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι το 13-13, σε εκείνο το σημείο ο Κλαπβάικ με συνεχόμενους πόντους έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά 13-16. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν να προηγούνται με 17-22 και όλα έμοιαζαν χαμένα για τον Ολυμπιακό. Αλλά ο Τερβαπόρτι από το σημείο του σερβίς έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, ο Σμαραγδής έκανε 2 συνεχόμενα μπλοκ και ο Θρύλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Με τις ομάδες να ισόπαλες, 25-25, ο Σμιτ πήρε έναν μεγάλο πόντο και στην επόμενη φάση ο Φιλίποφ έκανε υπέρβαση και οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ, 27-25 και την 1η θέση στην κανονική διάρκεια. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν, πρόλαβαν να βγάλουν ανακοίνωση και απείλησαν με αποχώρηση για την συγκεκριμένη φάση, όμως το ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή που σωστά υπέδειξε την παράβαση στον Φιλίποφ. Πολύ κακό για το τίποτα για τον Παοκ που μάλλον θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις και να ασκήσει πίεση για τα σημαντικά παιχνίδια που ακολουθούν.

Το 4ο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι 2 προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές και έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς. Μέχρι το 9-9 το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 12-9 και δεν απειλήθηκε ξανά φτάνοντας στη νίκη με σκορ 25-15 και 3-1 σετ.

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που σηκώνει πολύ κουβέντα και ανάλυση, όχι γιατί κρίθηκε κάτι το ιδιαίτερο. Άλλωστε έχει αποδειχθεί πολλάκις στο παρελθόν πως εύκολα σπάνε οι έδρες στους τελικούς, αλλά γιατί είδαμε αντιμέτωπες για πρώτη φορά τις 2 ομάδες μετά τις αλλαγές στα ρόστερ τους. Κατά την γνώμη μου ο Ολυμπιακός και με το δείγμα τόσων αγώνων έπεσε ένα επίπεδο μετά την αλλαγή Μπέμε – Αλεξίεφ ενώ ο Παοκ έγινε κανονική ομάδα μετά το καλοκαιρινό τερατούργημα που έχτισε. Οι ερυθρόλευκοι έχουν αποδυναμωθεί απίστευτα στην πίσω ζώνη, με τα ποσοστά στην υποδοχή να είναι τραγικά, το κέντρο είναι υποδεέστερο με την απουσία του Γερμανού και τελικά ο Αλεξίεφ δεν δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που περίμεναν όλοι στην επίθεση. Αντίθετα ο Παοκ βελτιώθηκε με την απόκτηση ενός κανονικού διαγώνιου, Κλαπβάικ, και ενός τίμιου ακραίου Γκάρετ, αλλά μην φτάνουμε σε υπερβολές για την ποιότητα του, σίγουρα θα δυσκολέψει τον Ολυμπιακό αλλά δεν με πείθει πως μπορεί σε μια σειρά αγώνων να μας επιβληθεί 3 φορές. Αυτό δεν σημαίνει πως οι ερυθρόλευκοι θα πάρουν περίπατο το πρωτάθλημα, ναι αυτή την στιγμή η ομάδα κάνει κοιλιά, αγκομαχεί να πάρει ματς, η υποδοχή του μπορεί να τον κρεμάσει αλλά με τέτοιον Σμιτ τα πάντα γίνονται πιο εύκολα. Αν μου έλεγε κανείς τι φοβάμαι πως μπορεί να χαθεί, αυτό είναι το κύπελλο αφού σε ένα ματς όλα μπορούν να συμβούν αλλά όπως έγραφα και πέρσι ο Παοκ δεν έχει ούτε την ποιότητα ούτε το βάθος στο ρόστερ για να φτάσει στον τίτλο. Το μόνο που πρέπει να προσέχει ο Ολυμπιακός είναι τον κακό του εαυτό και επ’ ουδενί με την συγκεκριμένη νίκη δεν πρέπει να κρύψει τα προβλήματα του κάτω από το χαλάκι αλλά να δουλέψει όσο μπορεί πάνω σ’ αυτά.

Στα του αγώνα ο Μουνιόθ ελέγχεται μονάχα στο 2ο σετ που άργησε χαρακτηριστικά να πάρει τάιμ άουτ στο σημείο που ο Γκάρετ είχε βρει ρυθμό από το σερβίς, δικαιώθηκε όμως για την διπλή αλλαγή στο 3ο σετ. Ενώ έπραξε σωστά με το να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Χριστοφιδέλη στη θέση του Αλεξίεφ με στόχο να σουλουπώσει την υποδοχή. Ο Σμιτ απέδειξε για ένα ακόμη ματς γιατί τον αποθεώνει όλος ο κόσμος, κουβάλησε μόνος την ομάδα σε αρκετά σημεία, πραγματικά ήταν ασταμάτητος, πήρε πόντο με κάθε δυνατό τρόπο που μπορούσε. Το μπλοκ της ομάδας ήταν πολύ κακό, αργούσε να στηθεί και μέχρι το σημείο που πήρε ο Σμαραγδής τα 2 συνεχόμενα μπλοκ είχε βοηθήσει ελάχιστα, συνολικά οι ερυθρόλευκοι πήραν μόνο 6 μπλοκ, εκ των οποίων τα 3 ο Σμιτ. Ο Πετρέας φάνηκε πως ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό που προερχόταν και άργησε να μπει στο παιχνίδι, όμως στο τελείωμα του αγώνα έδωσε λύσεις. Ο Ράουβερντινκ ήταν σημαντικός στην επίθεση, στην υποδοχή προσπάθησε να καλύψει τον Αλεξίεφ αλλά υπέπεσε κι αυτός σε σημαντικά λάθη, το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και για τον Βούλγαρο ακραίο. Ο Τερβαπόρτι άργησε κι αυτός να βρει ρυθμό, στην αρχή του αγώνα επέμενε χωρίς ιδιαίτερο λόγο να παίζει με τη θέση, όταν όμως διαπίστωσε την τρομερή κατάσταση του Σμιτ του έδωσε σωστά όλες τις μπάλες. Χριστοφιδέλης πολύ καλός για τον ρόλο που επιλέχθηκε, έβγαλε δύσκολες άμυνες. Ακόμη ένα αδιάφορο παιχνίδι από τα 2 μας λίμπερο.
Τα σετ: 3-1 σε 1:50:  21-25 (26΄), 25-21 (29΄), 27-25 (32΄), 25-15 (23΄)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):  Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Σμιτ 23 (17/27 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 15 (15/23 επ., 29%υπ.-16%αρ.), Ράουβερντινκ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ (67%υπ.-29%αρ.)/Πετρέας 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (67%υπ.), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ
ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15 (10/15 επ.,  1 άσσος, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 11 (8/21 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 29% άριστες), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Εφραιμίδης –λ (50% υπ. - 29% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 5 (5/9 επ., 45%υπ.-27%αρ.), Μπούτος
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.grτα εξής:
Γνωρίζαμε καλά ότι ο ΠΑΟΚ θα έρθει προετοιμασμένος για να χτυπήσει αυτό το παιχνίδι. Για εμάς είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Εκτός από το πρώτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ δυνατός στο σερβίς αλλά ήταν πολύ σημαντικό ο τρόπος που αντιδράσαμε στο τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλός μας βρισκόταν μπροστά. Καταφέραμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι μέχρι τον τελευταίο πόντο του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνουμε αυτή τη μεγάλη νίκη.
Ο Γκάβιν Σμιτ ανέφερε:
Δεν παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ανασυνταχθήκαμε. Ανεβάσαμε το επίπεδο του παιχνιδιού μας, τους πιέσαμε πολύ περισσότερο και καταφέραμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Είναι πολύ σημαντικό που κατακτήσαμε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Έτσι θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Για ακόμα μια φορά ο κόσμος ήταν υπέροχος και δημιούργησε καυτή ατμόσφαιρα και είναι πολύ σημαντικό για εμάς να έχουμε τέτοιου είδους υποστήριξη κατά τη διάρκεια των πλέι οφ.