Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2018

Αήττητος μεν, προβλημάτισε δε

Μπορεί να έφτασε τις 36 συνεχόμενες νίκες όμως ο Ολυμπιακός δεν έθελξε με την απόδοση του κόντρα στον Φοίνικα Σύρου. Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στην κορυφή της Volley League παρότι έχασαν ακόμη έναν βαθμό, καθώς σε 6 παιχνίδια που έχουν δώσει τα 3 οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει σετ μονάχα από την νεοφώτιστη Αεκ. Θέλει δουλειά ακόμη η ομάδα, ενώ παράλληλα αρχίζουν και οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Του Mad Prophet

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικός οδοστρωτήρας αφού δημιούργησε από νωρίς σημαντική διαφορά, όλα όμως κρίθηκαν όταν το 10-8 έγινε 19-8 με τον Τερβαπόρτι να δυσκολεύει αφάνταστα την υποδοχή του Φοίνικα με τα σερβίς του. Η συνέχεια ήταν διαδικαστική και το σετ έκλεισε με σκορ 25-13.

Αντιστρόφως ανάλογη εικόνα είχαμε στο 2ο σετ όπου ο Φοίνικας ήταν αυτός που απέκτησε από νωρίς διαφορά στο σκορ με 1-4 και 3-9. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά δεν κατάφερε ποτέ να μπει στην διεκδίκηση του σετ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πήραν το σετ 20-25, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1.

Στη συνέχεια του αγώνα οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ μέχρι το 12-12, σε εκείνο το σημείο οι νησιώτες κατάφεραν και έτρεξαν ένα σερί τριών πόντων που ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ. Ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση και έχασε το σετ με σκορ 18-25.

Το 4ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο καθ ‘όλη την διάρκεια. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και με το αήττητο ρεκόρ του να κινδυνεύει, κατάφερε να μετατρέψει το 22-22 σε 25-22 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Για 3η φορά λοιπόν φέτος στο πρωτάθλημα οι Πειραιώτες φτάνουν στα 5 σετ και όπως και τις προηγούμενες φορές μπήκαν αποφασισμένοι και πήραν νωρίς το προβάδισμα προηγούμενοι με 5-2. Η διαφορά όλο και αυξανόταν, φτάνοντας μέχρι και τους 6 πόντους, 12-6, για να επικρατήσει τελικά με 15-8 και 3-2 σετ.

Το τονίσαμε στο προηγούμενο κείμενο πως δεν υπάρχει 2ος πόλος στην επίθεση πίσω από τον Σμιτ, το οποίο φάνηκε έντονα στον αγώνα με τον Φοίνικα. Η ομάδα έχει θέματα στην επίθεση αφού εκτός του Καναδού δεν φαίνεται πως μπορεί να ηγηθεί κάποιος άλλος. Ο Ράουβερντινκ είναι ο πιο ποιοτικός ακραίος αυτή τη στιγμή, πέρσι όμως ξεχώρισε έχοντας στο πλάι του τον Αλεξίεφ. Ο Φράγκος μέχρι στιγμής έχει κάποιες εκλάμψεις, ενώ και ο Κουμεντάκης δεν ξεχωρίζει με την παρουσία του. Είναι χαρακτηριστικό εξάλλου πως ο Μουνιόθ άλλαζε διαρκώς τους 2 τελευταίους στον αγώνα με τον Φοίνικα αλλά αδυνατούσαν και οι 2 να σταθούν. Ο κόουτς πρέπει να βρει μια λύση, δεν γίνεται να φορτώνεται με τόσες μπάλες ο Σμιτ, κάνοντας μας προβλέψιμους, με το αντίπαλο μπλοκ να είναι στημένο περιμένοντας τον διαγώνιο μας. Όσον αφορά τον Φοίνικα ήταν αναμενόμενο πως θα παρουσιαστεί δυνατός και θα μας κοντράρει, περιμέναμε μια τόσο καλή εμφάνιση από τον Ντόκιτς που είναι εξαιρετικός παίκτης, μας ξάφνισε η παρουσία του Εβάντρο, ο οποίος είναι και τρομερός στο σερβίς, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Βελούδης.

Ο τεράστιος Γιώργος Ντράγκοβιτς ήταν στο σχολιασμό του αγώνα για λογαριασμό της κρατικής τηλεόρασης που έκανε την μετάδοση. Λακωνικός αλλά με εύστοχα σχόλια όταν έπρεπε, ανθρώπους σαν τον συγκεκριμένο, που έχουν προσφέρει και έχουν γνώση του αθλήματος χρειάζεται δίπλα της η ομάδα.
Επόμενος αγώνας την Πέμπτη στις 17:30 στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στην Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ για το CEV Cup.

Tα σετ: 3-2 σε 1:57, 25-(20΄), 20-25 (25΄), 18-25 (24΄), 25-23 (32΄), 15-8 (16΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Σμιτ 22 (17/38 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Ράουβερντινκ 13 (12/31 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.-26% αρ.), Φράγκος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 38% υπ.-31% αρ.), Μπέμε 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Πετρέας 5 (5/9 επ.), Στεφάνου (λ-46% υπ.-33% αρ.), Δαρίδης (λ), Ζουπάνης 2 (2/3 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 5 (5/19 επ., 40% υπ.-25% αρ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (18/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίας Σόουζα Εβάντρο 15 (11/25 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ, 21% υπ.-4% αρ.), Παπαδόπουλος 9 (6/21 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ.-24% αρ.), Χήρας 7 (2/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φίλιο 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Βελούδης (λ-30% υπ.-20% αρ.), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης 1 (1/1 επ.)
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Παίξαμε σε πολύ καλό επίπεδο το πρώτο σετ. Σε όλους τομείς ήμασταν όπως πρέπει. Στη συνέχεια ωστόσο η προσοχή μας περιορίστηκε και η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Σύρος έπαιξε καλά στην επίθεση και στο σερβίς και ανέτρεψε την κατάσταση. Όμως και εμείς από την πλευρά μας μετά το 1-2, καταβάλλαμε μεγάλη προσπάθεια μέχρι την τελική νίκη. Τώρα έχουμε μπροστά μας τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και θα ξεκινήσουμε από τη Δευτέρα να δουλεύουμε για το παιχνίδι με την ομάδα από τη Λευκορωσία, όπου πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι.
Ο Γερούν Ράουβερντινκ ανέφερε μετά το ματς:
Στο πρώτο σετ, κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι μέχρι στιγμής στη σεζόν. Μετά πρέπει να ψάξουμε τι συνέβη, στα δυο σετ που ακολούθησαν. Δεν είναι αυτός ο τρόπο που πρέπει να αγωνιζόμαστε. Ωστόσο είμαι χαρούμενος που ανατρέψαμε την κατάσταση και φτάσαμε στη νίκη. Σε κάθε ματς έχουμε τις δύσκολες στιγμές αλλά κάθε φορά είμαστε εμείς αυτοί που κερδίζουν. Πρέπει να βελτιωθούμε για να πετύχουμε τους στόχους μας στη διάρκεια της σεζόν. Δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις για να είμαστε έτοιμοι για τα μεγάλη παιχνίδια.