Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2018

Καλωσόρισε όπως πρέπει τους νεοφώτιστους

Έτσι όπως τα έχει καταφέρει η συγκεκριμένη ομάδα, θα με αναγκάσει σε μια ακόμη εισαγωγή να απαριθμήσω μερικά από τα σερί που τρέχει. Έχουμε και λέμε: το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών διευρύνθηκε στις 35, εκ των οποίων οι 5 είναι στο φετινό πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στην 1η θέση. Επίσης οι Πειραιώτες παραμένουν αήττητοι κόντρα στη νεοφώτιστη, στην κατηγορία, Αεκ σε αγώνες πρωταθλήματος καθώς μετρούν 21 νίκες σε 21 αγώνες.

Του Mad Prophet

Στο 1ο σετ το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, είναι χαρακτηριστικό πως είχαμε 21 ισοπαλίες στο σκορ. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει μια διαφορά έστω 2 πόντων, μέχρι το 17-19 που προηγήθηκε η Αεκ. Στο 19-20 ο Μουνιόθ άλλαξε τους 2 ακραίους του σε μια αλλαγή που άλλαξε τις ισορροπίες καθώς βελτιώθηκε σημαντικά η υποδοχή και ο Κουμεντάκης που είχε περάσει στον αγώνα πήρε 2 κρίσιμους πόντους. Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23 μετά από μπλοκ του Μπέμε.

Στο επόμενο σετ η Αεκ εξακολούθησε να είναι ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 5-7 και 8-10. Σε εκείνο το σημείο είχαμε την επανεμφάνιση του Γιώργου Πετρέα μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, καθώς απουσίαζε λόγω τραυματισμού. Οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν προβάδισμα με 4 πόντους, μετατρέποντας το 15-19 μετά από 2 άσσους του Λιόκα. Όμως ο Ολυμπιακός δεν θα τα παρατήσει, θα ισοφαρίσει άμεσα και με πρωταγωνιστές τους Πετρέα και Φράγκο θα πάρει σετ με 25-21 και θα κάνει το 2-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 3ο σετ με όρεξη να καθαρίσει γρήγορα τον αγώνα και να μην μπλέξει σε περιπέτειες. Προηγήθηκε με 5-3 αλλά οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να μπουν στον αγώνα και πέρασαν μπροστά με 13-15. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο σερί κάνοντας το 17-15 και δεν ξανακοίταξαν πίσω παίρνοντας τη νίκη με σκορ 25-22 και 3-0 σετ.

Παιχνίδι με παιχνίδι είναι εμφανής η βελτίωση της ομάδας, η οποία πιστεύω πως έχει δρόμο για να φτάσει στο επίπεδο που μπορεί βάση της ποιότητας του ρόστερ. Ο Σμιτ είναι σκέτη απόλαυση και όχι άδικα ο ηγέτης, πρέπει όμως να βρεθούν και οι παίκτες που θα τραβήξουν επιθετικά σε μέρες που δεν θα είναι καλός ο Καναδός. Ο Τερβαπόρτι αρχίζει σιγά σιγά να μαθαίνει τους συμπαίκτες του και μοιράζει όμορφα το παιχνίδι. Ο Πετρέας έλειψε αρκετά και φάνηκε πόσο καθοριστικός ήταν στον αγώνα, αφού ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που πήραμε το 2ο σετ, καλός και τίμιος ο Ανδρεάδης αλλά δεν γίνεται να μπει στα παπούτσια του. Ο Φράγκος, από τη στιγμή που έγινε αλλαγή και ξαναμπήκε στον αγώνα, φάνηκε να «ξυπνάει» και πήρε αρκετούς και δύσκολους πόντους. Επίσης έχω κριτικάρει αρκετές φορές την διπλή αλλαγή του διαγώνιου και του πασαδόρου στο τελείωμα των σετ από τον Μουνιόθ, αυτή τη φορά πολύ σωστά στο 1ο σετ εντόπισε το πρόβλημα στα άκρα, άλλαξε τους ακραίους και μ’ αυτή τη κίνηση, την οποία πιστώνεται ο κόουτς πήραμε το σετ. Η Αεκ παρουσιάστηκε σκληροτράχηλη και ανταγωνιστική με ένα δυνατό ρόστερ για τα δεδομένα της, ξεχώρισα τον πασαδόρο Λιόκα, μ’ άρεσε ο λίμπερο Γκαράς, ο οποίος δεν θα με χαλούσε να του ρίχναμε μια ματιά για το μέλλον, συμπαθητικό το κέντρο της με Κανέλλο και Χαραλαμπίδη, ενώ περίμενα περισσότερα από τον Τζιουμάκα.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο στις 17:00 στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στον πάντα υπολογίσιμο Φοίνικα Σύρου.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 σετ σε 82΄: 25-23 (30΄), 25-21 (29΄), 25-22 (25΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Φράγκος 17 (14/22 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Σμιτ 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Ραουβερντινκ 5 (5/15 επ., 60% υπ. - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 13% υπ. - 7% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Πετρέας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 12 (6/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λιόκα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 5 (5/14 επ., 64% υπ. - 44% άριστες), Κανέλλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (14/32 επ., 1 άσσος), Μότα 7 (7/15 επ., 47% υπ. - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 50% άριστες), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος, Λάππας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr:
Ίσως ήταν το καλύτερο φετινό ματς μέχρι στιγμής με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου ξεκινήσαμε λίγο νωθρά. Τακτικά ελέγξαμε το ματς και βήμα βήμα ανεβάσαμε την απόδοση μας. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Το αποτέλεσμα είναι θετικό, παίξαμε καλά στην έδρα μας και παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα βελτιώνεται. Σίγουρα θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο μας και να βρούμε τον καλύτερο δυνατό ρυθμό στους επόμενους αγώνες.

Ο Έμι Τερβαπόρτι ανέφερε τα εξής:
Νομίζω ότι μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με παιχνίδι παίζουμε καλύτερα. Θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα για να αποδώσουν τα συστήματά μας όπως τα δουλεύουμε στις προπονήσεις. Μια νίκη με 3-0 είναι κάτι πολύ καλό για εμάς στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα πρόγραμμα με συνεχείς αγώνες μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων και στόχος μας είναι να φτάσουμε εκεί με νίκες και καλές εμφανίσεις.