Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Τα ρεκόρ υπάρχουν για να τα σπάει ο αυτοκράτορας

Ο Ολυμπιακός κόντρα σε ένα σκληροτράχηλο Ηρακλή κατάφερε και έσπασε το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έχοντας πλέον 33 σερί νίκες και βάζει πλώρη για να το αυξήσει περαιτέρω στη συνέχεια. Οι Θεσσαλονικείς που κατείχαν το προηγούμενο ρεκόρ, με 32 νίκες, έβαλαν δύσκολα στους ερυθρόλευκους και έφτασαν το παιχνίδι μέχρι το τάι μπρέικ, εκεί όμως μίλησε η κλάση του Σμιτ και ο Θρύλος επιβλήθηκε με 2-3 σετ στη Μίκρα, όπως έγινε και πέρσι.

Του Mad Prophet

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τον Πετρέα που απουσίασε λόγω τραυματισμού και ξεκίνησε τον αγώνα με τον Ανδρεάδη στη θέση του. Επίσης για πρώτη φορά ξεκίνησε ως βασικός ο Κουμεντάκης στη θέση του Φράγκου. Στο 1ο σετ η απόδοση της ομάδας ήταν εξαιρετική, αφού μετά το αναγνωριστικό ξεκίνημα με το σκορ να είναι 5-5, ξέφυγε γρήγορα στο σκορ με 5-9 μετά από ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ράουβερντινκ. Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αφού η διαφορά κυμάνθηκε στους 4 με 5 πόντους και το σετ έκλεισε με 22-25 υπέρ του Ολυμπιακού. Με τους Πειραιώτες να έχουν πολύ καλή επίθεση, υποδοχή και ελάχιστα λάθη.

Το ακριβώς αντίθετο είδαμε στο 2ο σετ, δηλαδή ένα Ολυμπιακό με αρκετά πεσμένη την υποδοχή του και πάρα πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως στο συγκεκριμένο σετ είχαμε 10 ολόκληρα χαμένα σερβίς. Έχοντας λοιπόν χαρίσει τόσους πόντους στον Ηρακλή, δεν καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ και να αποκτήσουμε μια διαφορά που θα μας έδινε το σετ. Ο Γηραιός παρότι βρέθηκε να χάνει με 22-24, κατάφερε να ισοφαρίσει με 2 πόντους του Αρμενάκη και τελικά να πάρει το σετ με σκορ 27-25.

Ο Ηρακλής έχοντας πάρει ψυχολογία από το προηγούμενο σετ, μπήκε πολύ δυνατά στο επόμενο και προηγήθηκε με 5-1, με έναν Ολυμπιακό να πελαγοδρομεί και να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και κατάφεραν να μειώσουν σε 15-13 και να πάρουν προβάδισμα με 18-19 και τελικά να κατακτήσουν το σετ με σκορ 24-26.

Στο 4ο σετ το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 15-12, εξαιτίας μιας φάσης όπου ο Φράγκος χρεώθηκε με διπλή μπαλιά, σε ένα τουλάχιστον αυστηρό σφύριγμα και ο Τερβαπόρτι πήρε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη συγκεκριμένη συγκυρία, με τον Ολυμπιακό να έχει χάσει την συγκέντρωσή του, και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ με σκορ 25-22.

Έχοντας φτάσει στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα, περιόρισε τα λάθη του και ο Τερβαπόρτι έπαιξε αρκετά με τον Σμιτ και πολύ καλά έκανε αφού ο Καναδός διαγώνιος τελείωσε σχεδόν όλες τις φάσεις και με σκορ 13-15 και 2-3 σετ, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον Πειραιά με τη νίκη.

Όπως φάνηκε και από τον χθεσινό αγώνα, η ομάδα χρειάζεται αρκετή δουλειά για να φτάσει στα περσινά επίπεδα. Ήδη στους 3 πρώτους αγώνες έχουμε χάσει 2 βαθμούς κόντρα σε Παο και Ηρακλή, ενώ μέχρι και η ΑΕ Κομοτηνής μας πήρε σετ. Η ομάδα ακόμη ψάχνεται και φαίνεται να της λείπει η απαιτούμενη χημεία, ενώ και ο Μουνιόθ πρέπει να κατασταλάξει στους 2 βασικούς ακραίους γιατί στον αγώνα με τον Ηρακλή είδαμε πάλι αρκετές αλλαγές μεταξύ των 4 ακραίων μας. Αξίζει να σημειωθεί πως στον αγώνα είχαμε 37 λάθη, πάρα πολύ μεγάλο νούμερο για μια ομάδα με την ποιότητα που έχουμε.

Καταπληκτικό παιχνίδι από τον Σμιτ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 68% στην επίθεση, τρομερό ποσοστό αν σκεφτούμε πως μιλάμε για έναν αγώνα που έφτασε σε 5 σετ και μαζί με τον Τερβαπόρτι ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα -- ο Φινλανδός πασαδόρος μ’ άρεσε ξανά, αφού μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και την κατάλληλη στιγμή έπαιξε όσο έπρεπε με τον διαγώνιο. Ήταν εμφανής η απουσία του Πετρεά, αφού έλειψαν οι πόντοι και τα μπλοκ, με τους 2 κεντρικούς να βρίσκονται σε ένα μέτριο απόγευμα και απορώ γιατί δεν πήρε μια ευκαιρία ο Τσέλιος, σε έναν αγώνα που δεν τράβηξαν οι Μπέμε και Ανδρεάδης. Από τους ακραίους μας, ξεχώρισα ξανά τον Ράουβερντινκ, με τον Κουμεντάκη να έχει αρκετά προβλήματα στην υποδοχή όπου τον σημάδευαν οι αντίπαλοι από το σερβίς, ενώ και ο Φράγκος δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά από τον πάγκο. Ο Ηρακλής, παρότι κατάφερε να πάρει 2 σετ και 1 βαθμό, δεν με ενθουσίασε. Βασίστηκε κυρίως στους βετεράνους που έχει και τον ακραίο του τον Κλίντι Ρόσα, με τον Προύσαλη να κάνει εξαιρετικό αγώνα παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε στην μέση.

Την επόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός έχει ρεπό και θα αγωνιστεί ξανά στην 6η αγνωστική κόντρα στον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 σε 2.16,  22-25 (26΄), 27-25 (32΄), 24-26 (31΄), 25-22 (30΄), 13-15 (17΄)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 27 (25/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (15/29 επ., 1 άσσος, 61%υπ.-46%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55%υπ.-40%αρ.), Δαρίδης –λ (48%υπ.-33%αρ.)/ Φράγκος 5 (4/9επ., 1 μπλοκ, 68%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (62%υπ.-38%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης, Στιβαχτής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.grτα εξής:
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στο σύλλογο για αυτό το ρεκόρ των 33 νικών στο πρωτάθλημα που είναι κάτι ιστορικό. Είμαστε υπερήφανοι που αποτελούμε ένα μέρος της ιστορίας του συλλόγου μας. Από και κει πέρα ήταν μια πολύ δύσκολη νίκη. Ο Ηρακλής είναι πάντα επικίνδυνος στην έδρα του και σήμερα έπιασε καλή απόδοση. Είμαι υπερήφανος και για όλους τους παίκτες γιατί όλοι βοήθησαν με τη συμπεριφορά και την εμφάνισή τους ώστε να φτάσει η ομάδα στη νίκη. Σίγουρα πρέπει να δουλέψουμε καλύτερα σε κάποιους τομείς και να βελτιώσουμε ορισμένα πράγματα για να φτάσουμε στο επίπεδο απόδοσης που θέλουμε.