Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017

Τετάρτη 8.3.2017: Ολυμπιακός-Αστερίξ Μπέβερεν 3-1 (Bόλεϊ γυναικών)

Προκρισάρα στους 4 της Ευρώπης

Τεράστια νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που κέρδισαν την Αστερίξ για δεύτερη φορά με 3-1 και πήραν μια σπουδαία πρόκριση για τους ημιτελικούς του Cev Challenge Cup. Με αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα άνοιξε ιδανικά η αυλαία της ευρωπαϊκής εβδομάδας για τον μεγαλύτερο σύλλογο του κόσμου, τον Ολυμπιακό μας, που γιορτάζει την Παρασκευή (10 Μάρτη) τα ενενηκοστά-δεύτερα γενέθλιά του!

Του RedTerso

Οι κοριτσάρες του Θρύλου μπήκαν στο γήπεδο του Ρέντη με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του 7ου σερί κυπέλλου την Κυριακή απέναντι στον Παναξιακό. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έκανε τα δύο πρώτα σετ παράσταση για ένα ρόλο. Το 1ο σετ έληξε με 25-18 σε 26 λεπτά, ενώ το δεύτερο 25-16 σε 25 λεπτά. Η εικόνα μέχρι εκείνη τη στιγμή έδειχνε ότι η ομάδα μας θα επικρατήσει άνετα, ακολουθώντας το μονοπάτι της νίκης μέσα στο Μπεβερεν.

Στο 3ο σετ όμως οι Βελγίδες, συνειδητοποιώντας ότι αν το χάσουν θα αποκλειστούν, μπήκαν με πολύ μεγάλη ένταση και προηγήθηκαν από την αρχή στο σκορ, προβάδισμα που δεν έχασαν μέχρι και την ολοκλήρωση του σετ με 19-25. Αυτό όμως το σετ αφύπνισε τις παίχτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς, που κυριάρχησαν πάνω από το φιλέ των αντιπάλων τους και πήραν το τέταρτο σετ, που έκρινε και το αποτέλεσμα με 25-21 σε 28 λεπτά.

Όλα τα κορίτσια είχαν εξαιρετική απόδοση, αλλά αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε κάποιες, αυτές θα ήταν η Σάσκια Χίππε, που ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους, πετυχαίνοντας μάλιστα και την χαριστική βολή στην Αστερίξ, η Κατερίνα Γιώτα με 10 πόντους, η Ναντζέγια Μαλασάϊ με 18 πόντους και 2 μπλοκ και φυσικά η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου, που πήρε κρίσιμους πόντους στο 4ο σετ, έχοντας και έναν άσσο.

Η αρχηγός του Ολυμπιακού δήλωσε στην ιστοσελίδα του ερασιτέχνη:
Κάναμε κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο, δώσαμε όσα είχαμε μετά το Final Four του Κυπέλλου. Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις μέσα σε πέντε μέρες να παίζεις τρία νοκ άουτ παιχνίδια. Από κει και πέρα νομίζω ότι ο κόσμος που γέμισε το κλειστό μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν για να πάρουμε την πρόκριση. Είναι ιστορική στιγμή για το σύλλογο και χαιρόμαστε πάρα πολύ που είμαστε εδώ και τα ζούμε και εμείς. Νομίζω ότι αυτή η ομάδα δεν έχει ταβάνι και αυτό που έχει γίνει αποδεκτό από όλο τον κόσμο, είναι ότι αυτή ομάδα, είναι… τρελή και μπορεί να καταφέρει πάρα πολλά
H Κατερίνα Γιώτα είπε αντίστοιχα:
Δεν μπορούμε να περιγράψουμε τα συναισθήματα. Είναι μεγάλη χαρά και ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τι έχει συμβεί. Είναι μεγάλη επιτυχία και για το σύλλογο και για εμάς και δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις. Ο κόσμος μας στήριξε πάρα πολύ σήμερα, ήταν πολύ σημαντική η παρουσία τους και είμαστε πολύ χαρούμενες για αυτό. Ελπίζουμε να έρχονται και στα υπόλοιπα παιχνίδια.
Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τις αθλήτριές μας να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο, που τους έδωσε σημαντική ώθηση, την ιστορική πρόκριση στους «4» του Challenge cup. Στους ημιτελικούς η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού θα βρεθεί πρώτη φορά στην ιστορία της και θα αντιμετωπίσει την ρώσικη Κράσνιογιαρσκ με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Μ. Μερκούρη, που πρέπει να «φλέγεται» εκείνο το απόγευμα.

Τα κορίτσια του Θρύλου μας έκαναν υπερήφανους με αυτή την τεράστια νίκη, που πήραν. Εμείς τις ευχαριστούμε από την καρδιά μας και τους φωνάζουμε:

Φέρτε μας το ευρωπαϊκό, Θρύλ' ολέ, σ' αγαπώ!