Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017

Τετάρτη 29.3.2017: Ολυμπιακός- Γενισέι Κράσνογιαρσκ 3-1 (Βόλεϊ Γυναικών)

Περηφάνια για τα κορίτσια!

Οι γυναίκες του Ολυμπιακού έκαναν το πρώτο και πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση της ομάδας βόλεϊ στον τελικό του CEV Challenge cup νικώντας τη ρώσικη Γενισέι με 3-1 μέσα στο Μ. Μερκούρη, που κόχλαζε πραγματικά! Η ομαδάρα μας βρίσκεται ένα βήμα πριν την πρόκρισή της για πρώτη φορά σε έναν τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Του RedTerso

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια έχοντας την τρομερή συμπαράσταση του κόσμου μας μπήκαν φουρίοζες στο τάραφλεξ και προηγήθηκαν με 5-0 αναγκάζοντας τον Ρώσο κόουτς να καλέσει γρήγορα τάιμ-άουτ. Η Χίπε ήταν ασυναγώνιστη στα 3 μέτρα και η Λαζάρεβιτς έβαζε «δύσκολα» στα σερβίς της Γενισέι. Η παράσταση για ένα ρόλο συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο σετ με την ομάδα μας να επιβάλλεται με 25-15 δίνοντας την αίσθηση ότι μπορεί να ισοπεδώσει την ομάδα από τη Σιβηρία.
Η ιστορία του παιχνιδιού άλλαξε όμως στο 2ο σετ. Οι Ρωσίδες μπήκαν πολύ δυνατά και με τραυματισμένο τον εγωισμό τους, απάντησαν με την άλλη όψη του νομίσματος παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα και μετά την ισοπαλία του 7-7 άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά και επικράτησαν τελικά με 18-25 δείχνοντας οτι είναι μια πολύ σκληρή ομάδα, που θα μπορούσε να βάλει πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Οι κοπέλες του Θρύλου, όμως δεν θα μπορούσαν να αφήσουν σε καμία περίπτωση να χαθούν οι ελπίδες για πρόκριση στον τελικό. Στο τρίτο σετ παρακολουθήσαμε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι. Στα μέσα αυτού του σετ ήρθε και ο τραυματισμός της αρχηγού Στέλλας Χριστοδούλου, που «πάγωσε» για λίγο την ομάδα. Ο Ολυμπιακός όμως παίζοντας και για την αρχηγό, με την αντικαταστάτρια Αρετή Τέζα να παίζει εξαιρετικά ως πασαδόρος, κατάφερε να ξαναπάρει το μομέντουμ, να μεγαλώσει τη διαφορά και να κατακτήσει το 3ο σετ με 25-17.

Και φτάνουμε στο γκραν-κινιόλ 4ο σετ. Η μάχη είναι αμφίρροπη και το παιχνίδι πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός κάνει ένα ξέσπασμα με συνεχόμενους πόντους της Μαλασάϊ και προηγείται με 16-13 δείχνοντας ότι θα πάρει το ματς. Οι ρωσίδες είχαν όμως διαφορετική άποψη. Με ένα πολύ μεγάλο σερί φτάνουν το σκορ στο 18-21. Στο μεταξύ έχει επιστρέψει η αρχηγός και το Ρέντη φλέγεται πραγματικά! Τα κορίτσια έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου, ανατρέπουν τα δεδομένα και με συγκλονιστική παρουσία της Κατερίνας Γιώτα στους τελευταίους πόντους παίρνουν το τελευταίο σετ με 27-25, κάνοντας πολύ μεγάλο βήμα για τον τελικό.

Όλα τα κορίτσια της ομάδας είχαν πολύ καλή παρουσία, παρόλο, που δεν έλειψε κάποιες στιγμές η νευρικότητα και το άγχος, που οδήγησαν σε αντίπαλους πόντους. Η Σάσκια Χίπε ήταν η καλύτερη της αναμέτρησης με 29 πόντους εκ των οποίων 5 ήταν άσσοι από σερβίς. Η Ανα Λαζάρεβιτς είχε τρομερή υποδοχή με 41% (άριστων υποδοχών). Η Μαλασάι ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση έχοντας 15 πόντους με 3 μπλοκ. Η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου κατεύθυνε εξαιρετικά την ομάδα από τη θέση της πασαδόρου και όταν χρειάστηκε την ακολούθησε η Αρετη Τέζα. Η Κατερίνα Γιώτα ήταν καθοριστική στο τέλευταίο σετ έχοντας και 3 μπλοκ. Πολύ καλή παρουσία σε όλο το ματς και από τη Τζίνα Λαμπρούση. Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον κόουτς Μπράνκο Κοβάσεβιτς, που στα δύο τελευταία σετ έκανε διαρκείς εναλλαγές στη θέση λίμπερο με την Κονόμι και την Κοκκινάκη, δυσκολεύοντας το διάβασμα του παιχνιδιού από τον αντίπαλο προπονητή.

Ο Μπράνκο Κοβάσεβιτς δήλωσε στο σάιτ του Ερασιτέχνη:
Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη και είμαστε ευχαριστημένοι από το πολύ καλό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο και σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχε νευρικότητα και λάθη. Δεν ήταν εύκολο γιατί ήταν ένας ημιτελικός απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Υπήρχε πολύ μεγάλη πίεση και προσπαθήσαμε να μιλήσουμε στα κορίτσια για αυτό, αλλά είναι πιο εύκολο να μιλάς από το να παίζεις. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και η Κρασνογιαρσκ πολύ κακή και τα πράγματα έγινε εντελώς ανάποδα στο 2ο σετ. Στα δύο τελευταία σετ παίχτηκε πολύ καλό βόλεϊ, ειδικά στο δραματικό 4ο σετ. Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική και μόνο ο κόσμος έπαιξε καλά από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού!
Η Ανα Λαζάρεβιτς δήλωσε:
Νιώθω εξαιρετικά και αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στους οπαδούς μας, γιατί ήταν καταπληκτικοί σήμερα και το έκαναν «ευκολότερ». Στο δεύτερο σετ επαναπαυτήκαμε αλλά η είσοδος της Κοκκινάκη μας βοήθησε δίνοντας μας ενέργεια. Αυτό ήταν, ένα βήμα ακόμα μπροστά αλλά ταξιδεύουμε άυριο στη Ρωσία, σε ένα μεγάλο ταξίδι και περιμένουμε ένα πολύ δύσκολο ματς. Δεν θα τα παρατήσουμε μέχρι το τέλος. Θέλω να πω ένα «ευχαριστώ» στους οπαδούς μας, που ήταν καταπληκτικοί. Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ! Ελπίζω να σας δω στον τελικό!
Μετά από αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα η ομάδα μας ταξιδεύει στο Κρασνογιαρσκ για την ρεβάνς. Το διάστημα μέχρι την Κυριακή είναι πολύ σύντομο και οι αθλήτριές μας μαζί με το προπνητικό τιμ πρέπει να προετοιμαστούν για να κάνουμε το αποφασιστικό βήμα για τον τελικό. Η ομάδα μας θα πάει στη Ρωσία για να φέρει ένα πολύ μεγάλο «διπλό». Την Κυριακή το πρωί (2 Απρίλη) στις 13.00 όλοι θα βρισκόμαστε στο πλευρό της ομαδάρας. Με νίκη (ή ήττα 3-2) η ομάδα μας προκρίνεται στον τελικό. Αν χάσουμε 3-0 ή 3-1 τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ». Ο Ολυμπιακός είναι έτοιμος να γράψει άλλη μια χρυσή σελίδα στην τεράστια ιστορία του μεγαλύτερου συλλόγου του κόσμου... Κορίτσια σας ευχαριστούμε εμείς με τη σειρά μας.

Φέρτε μας το ευρωπαϊκό, Θρύλε ολέ, σ' αγαπώ!