Πέμπτη 4 Απριλίου 2019

Κρατάει μόνο τη νίκη

Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός αναμενόταν να κάνει περίπατο δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Αεκ. Παρά το τελικό 3-0, η ομάδα πήρε τα 2 με την ελάχιστη δυνατή διαφορά και προβλημάτισε σε αρκετά σημεία του αγώνα. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο έδειξε να έχει αρκετή πίεση και εκνευρισμό, όμως στα δύσκολα φάνηκε η ποιοτική διαφορά με τον αντίπαλο και πήρε την 1η από τις 2 νίκες που χρειάζεται για να προχωρήσει στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Του Mad Prophet

Στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένα και προηγήθηκε με 9-2, με τον Σμιτ να κάνει εξαιρετική δουλειά από το σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 13-11, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν με ένα γρήγορο σερί 4 πόντων, 17-11. Εκεί που όλα έδειχναν πως το σετ θα καταλήξει πως εύκολα υπέρ των Πειραιωτών, χαλάρωσαν αρκετά κι έκαναν τα εύκολα δύσκολα, επιτρέποντας στον Τζιουμάκα να βρει ρυθμό και να μας δυσκολέψει με τα σερβίς του. Έτσι η Αεκ ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 21-20 και 22-21. Όμως ένα μπλοκ του Πετρέα κι ένα μπλοκ άουτ του Σμιτ ήταν αρκετά για να πάρουμε το 1ο σετ με 25-22.

Στο 2ο σετ μαζεμένα λάθη και 2 συνεχόμενοι άσσοι του Κανέλλου έδωσαν το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους, 3-5, το οποίο διατήρησαν για αρκετή ώρα. Ο Σμιτ άργησε πολύ να ρυθμό σ’ αυτό το σετ, η Αεκ πίεσε αρκετά από το σερβίς την τραγική μας υποδοχή, κάνοντας το σκορ 7-13 και 9-14. Ο Πετρέας με 2 συνεχόμενα μπλοκ προσπάθησε να ξυπνήσει τους συμπαίκτες του και να βάλει στο παιχνίδι τον κόσμο που είχε δώσει το παρών, 12-14. Ο Καλαματιανός κεντρικός με ένα ακόμη μπλοκ μείωσε σε 18-19 και ο Ανδρεάδης που είχε δυσκολέψει τον αντίπαλο με το φλότινγκ σερβίς του, πήρε άσο και ισοφάρισε σε 19-19. Από το 19-19 και μετά είχαμε 8 ισοπαλίες στο σκορ, 27-27, τότε ο Σμιτ έκανε το 28-27 κι ο Τζιουμάκας πάτησε την γραμμή των 3 μέτρων, με τους Πειραιώτες να κατακτούν αυτό το σετ με 29-27.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 3ο σετ με διάθεση να καθαρίσει το ματς, 4-2 και 6-4, πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι του έβαλαν δύσκολα, προσπέρασαν στο σκορ με 6-7 και έφτασαν να προηγούνται μέχρι το 12-13. Γενικά ήταν έναν κακό ποιοτικά σετ, με εκατέρωθεν λάθη και τις 2 ομάδες να βγάζουν κούραση. Αυτό δεν επέτρεψε σε κανέναν να αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα μέχρι το 21-23 της Αεκ μετά από μπλοκ στον Αλεξίεφ. Τότε πάλι βγήκε μπροστά ο Σμιτ, κερδίζοντας 2 πόντους και μαζί με τους Πετρέα, Κουμεντάκη που πήραν από 1 πόντο, έγινε το τελικό 25-23 και 3-0 σετ υπέρ του Θρύλου.

Μετά το παιχνίδι με τον Παοκ κι αυτό κόντρα στην Αεκ, ο αντίπαλος έδειξε πιο δεμένο σύνολο και ομάδα σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που βασίζεται κατά κύριο λόγο στον Σμιτ και σε εκλάμψεις διαφόρων παικτών. Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει αν σκεφτούμε πως μιλάμε για ομάδα που τα 2 τελευταία χρόνια έχει αλλάξει ελάχιστα. Η ομάδα αδυνατούσε να βρει λύσεις επιθετικά όσο ο Καναδός ήταν κακός όπως στις αρχές του 2ου σετ, όμως έχει το πλεονέκτημα κόντρα σε κάθε αντίπαλο πως διαθέτει τρομερό βάθος στο ρόστερ και φάνηκε στον συγκεκριμένο αγώνα όπου Χριστοφιδέλης και Κουμεντάκης έδωσαν σημαντικές λύσεις στα τελειώματα των σετ. Ο Ολυμπιακός θα κερδίσει το Σάββατο και λογικά μετά θα αντιμετωπίσει Φοίνικα και Παοκ κατά σειρά, με τους συγκεκριμένους αντιπάλους επιβάλλεται να εμφανιστεί πολύ καλύτερος, ειδικά στην υποδοχή.

Έχω γίνει προβλέψιμος σε κάθε κείμενο για τον Σμιτ, αλλά όποιος παρακολουθεί την ομάδα θα συμφωνήσει μαζί μου πως σε κάθε παιχνίδι είναι με διαφορά ο καλύτερος παίκτης μας. Ο Αλεξίεφ πάλι ήταν κακός, ειδικά στην πίσω ζώνη και στην επίθεση δεν απέφυγε τα λάθη. Κλασικά ο Ράουβερντινκ προσπάθησε όσο μπορεί να κρατήσει την υποδοχή, αλλά στην επίθεση ήταν αρκετά άστοχος. Ο Πετρέας ήταν εξαιρετικός και πιστώνεται πως γύρισε το 2ο σετ, ο Ολυμπιακός τον έχει ανάγκη στη δύσκολη συνέχεια και αναμένεται να είναι καθοριστικός. Πολύ χρήσιμος ο Ανδρεάδης, έδωσε λύσεις. Ο Χριστοφιδέλης για 2ο σερί ματς είχε καταλυτική παρουσία, όπως και ο Κουμεντάκης το ίδιο.

Επόμενος αγώνας κόντρα στην Αεκ το Σάββατο όπου με νίκη προκρινόμαστε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 3-0 σε 1:31, 25-22 (29΄), 29-27 (35΄), 25-23 (27΄)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11(10/17 επ., 1 μπλοκ, 36%υπ.-14%αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/17 επ., 47%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (27%υπ.-18%αρ.), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ, Κουμεντάκης 1 ( 1/1).
ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7επ.), Σαλαφζούν 1  (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62%υπ.-41%αρ.), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32%υπ.-23%αρ.), Γκαράς –λ (43%υπ.-36%αρ.), Κρέτσης, Σονάκης –λ.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr:
Ξεκινήσαμε πολύ καλά και συγκεντρωμένα, έχοντας καλό ρυθμό. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το πρώτο σετ. Τους αφήσαμε να μπουν στο παιχνίδι. Είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε. Ήμασταν πολύ καλά σε μπλοκ και επίθεση και πήραμε τη νίκη. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά ώστε να είμαστε ακόμα καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι.
Ο Γκάβιν Σμιτ ανέφερε από την πλευρά του:
Κάναμε αυτό που έπρεπε. Κερδίσαμε που αυτό θέλαμε και πήραμε την πρώτη νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι, είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε αλλά πρέπει να βελτιωθούμε και να συνεχίσουμε πιο δυνατά.