Δευτέρα 22 Απριλίου 2019

Έχει ελαφρυντικά, πάμε για το πρωτάθλημα

Για 2η συνεχή χρονιά ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τον Παοκ σε ημιτελικό Κυπέλλου αφού ηττήθηκε με 3-1 σετ. Δεν υπάρχει λόγος να ψάξουμε δικαιολογίες και να κρύψουμε τα προβλήματα κάτω από το χαλάκι. Όμως είναι πραγματικότητα πως ο Θρύλος αγωνίστηκε με 2 σημαντικές απουσίες, αυτές των Αλεξίεφ και Κουμεντάκη και παρόλα αυτά πάλεψε και έχασε τα 2 από τα 3 σετ στην ελάχιστη μικρή δυνατή διαφορά. Στους τελευταίους και καθοριστικούς πόντους του έλειψε το κάτι παραπάνω και κάποιο εναλλακτικό πλάνο. Πρόκειται για την 1η φετινή ήττα των Πειραιωτών από τον Παοκ, έπειτα από 4 παιχνίδια, με τις 2 ομάδες να τα λένε σύντομα στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Του Mad Prophet

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι 2 ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το 8-8, σε εκείνο το ο Παοκ έκανε ένα σερί τριών πόντων αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα με ένα δικό τους 4-0 και προσπέρασαν με 11-12. Το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το 16-17, τότε ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου, προηγήθηκε με 16-20 και ουσιαστικά σ’ αυτό το σημείο κρίθηκε το σετ υπέρ μας. Παρά την προσπάθεια των αντιπάλων μας να μειώσουν στο πόντο, 20-21, ο Ράουβερντινκ διαμόρφωσε το 22-25, κάνοντας έτσι το 0-1 για τους Πειραιώτες.

Για το 2ο σετ δεν μπορούν να ειπωθούν πολλά αφού ο Ολυμπιακός ουσιαστικά δεν κατέβηκε, το 10-6 υπέρ των ασπρόμαυρων έγινε πολύ γρήγορα 17-10. Οι ερυθρόλευκοι με το ζόρι έφτασαν τους 15 πόντους και δίκαια ισοφαρίστηκαν σε 1-1.

Η ομάδα του Μουνιόθ έδειχνε να μπαίνει στο 3ο σετ επηρεασμένη από ότι είχε συμβεί προηγουμένως και βρέθηκε αμέσως πίσω στο σκορ, 5-2. Ευτυχώς ο Θρύλος αφυπνίστηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε ένα τρομερό σε εξέλιξη ματς με την μια ομάδα να κυνηγάει την άλλη στο σκορ, κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει πάνω από 2 πόντους. Ενώ αξίζει να σημειωθεί πως είχαμε 5 εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 22-21 που πέρασε μπροστά ο Παοκ, με κρυφό όπλο τα 2 σερβίς του Γάτση, ο Ολυμπιακός φάνηκε πως δεν είχε λύσεις για να ισοφαρίσει και έχασε το σετ μετά από ένα χαμένο σερβίς του Σμιτ, 25-23.

Παρόμοια εικόνα με το 3ο σετ είχαμε και στο 4ο με τον Παοκ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα, 9-6, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει, ισοφαρίζοντας σε 11-11. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν από το 15-17 μέχρι το 18-20 να διατηρήσουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας. Όμως οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20 και πέρασαν μπροστά με 23-22, τότε ο Σμιτ ισοφάρισε και ο Σμαραγδής με μπλοκ έδωσε το 1ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό και την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ. Ο Σμιτ έδωσε την ευκαιρία για 2ο σετ μπολ, 24-25, πάλι χάθηκε η ευκαιρία αλλά ο Πετρέας μας ξαναέβαλε μπροστά στο σκορ, 25-26. Τελικά το ντεπόζιτο άδειασε και η ομάδα δυστυχώς έχασε το σετ με 28-26 και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Τα πράγματα είναι απλά, τα είδαν όλοι και δεν χρειάζεται να γράψω πολλά, ο Ολυμπιακός έχοντας αυτές τις 2 σημαντικές απουσίες έγινε αναγκαστικά προβλέψιμος. Όλη η άμυνα του Παοκ κατάφερε να προσαρμοστεί πάνω στον Σμιτ, του έκλεισε αρκετές φορές την διαγώνιο κι επίσης το αντίπαλο μπλοκ μας περίμενε με αρκετή ευκολία. Όσον αφορά την υποδοχή, είναι η αχίλλειος πτέρνα μας τη φετινή σεζόν και στο συγκεκριμένο παιχνίδι φάνηκε στον υπέρτατο βαθμό, δεν περιμένω πλέον κάποια βελτίωση σ’ αυτό τον τομέα, ήδη όμως μας στοίχισε έναν τίτλο και ελπίζω να μην ξανασυμβεί. Ο Τερβαπόρτι έχοντας περιορισμένες επιλογές στην επίθεση, έπαιξε σωστά αρκετά με το κέντρο αλλά ήταν αδύνατο να μην φορτώσει τον διαγώνιο. Ο Σμιτ πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες του εμφανίσεις φέτος αλλά δεν έχει όλη την ευθύνη γι’ αυτό. Ο Ανδρεάδης ήταν ο καλύτερος της ομάδας κι αυτό δεν τιμάει το σύνολο, όχι ότι έχω κάτι με τον αρκετά συμπαθή Εβρίτη κεντρικό αλλά δεν μπορείς να κερδίσεις τέτοια παιχνίδια έχοντας τον συγκεκριμένο παίκτη ως πρώτο διακριθέντα. Από κοντά σε απόδοση ήταν και ο έτερος κεντρικός, ο Πετρέας. Ο Στεφάνου εκτός τόπου και χρόνου, έκανε σοβαρότατα λάθη σε κρίσιμα σημεία. Εξίσου κακός και ο Ράουβερντινκ, έπρεπε να βγει μπροστά στην επίθεση και δεν το έκανε, ενώ και στην υποδοχή είχε σημαντικά λάθη. Ο Χριστοφιδέλης πραγματοποίησε μια τίμια εμφάνιση, δεν μπορείς να του καταλογίσεις ευθύνη, προσπάθησε να δώσει περισσότερα από αυτά που μπορεί.

Πέρσι, μετά τον χαμένο ημιτελικό από τον Παοκ, είχα γράψει: «Ο βασικός μας ανταγωνιστής για τον τίτλο δεν με ενθουσίασε χθες, σίγουρα δεν είναι αμελητέα ποσότητα αλλά επιθετικά βασίζεται κατά κύριο λόγο στους Ουτσίκοφ και Κουμεντάκη, ποιοτικά υπερτερούμε κατά πολύ και επιμένω πως σε μια σειρά αγώνων όπως είναι οι τελικοί του πρωταθλήματος έχουμε το πάνω χέρι. Πιστεύω πως μας έκανε καλό που ήρθε νωρίς αυτό το χαστούκι και θα μπούμε πιο υποψιασμένοι στα ματς του πρωταθλήματος.» Αλλάξτε απλά τα 2 ονόματα και βάλτε αυτά των Κλάπβαϊκ και Όκολιτς και δεν αλλάζω τίποτα άλλο. Μπορούμε να πούμε πως με το 3-0 στους τελικούς επιβεβαιώθηκα μ’ αυτά που έγραφα, το ίδιο πιστεύω θα γίνει και φέτος.
Tα σετ: 3-1 σε 2:00: 22-25 (30΄), 15-25 (22΄), 25-23 (33΄), 26-28 (35΄)
ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 31 (24/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Όκολιτς 18 (10/17 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Τακουρίδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ)  / Εφραιμίδης (λ, 76% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.), Τερζής, Γκόρτσανιουκ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ανδρεάδης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ραουβερντινκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ.), Σμιτ 21 (17/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.) / Στεφάνου (λ, 76% υπ.), Δαρίδης (λ), Ζουπάνης 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Πρώτα απ' όλα θέλω να πω πως είμαι περήφανος για την ομάδα και τους παίκτες μου γιατί έπαιξαν πολύ καλά, πάλεψαν και ήταν κοντά στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προκρίθηκε στον τελικό, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Είχαμε την ατυχία των τραυματισμών του Κουμεντάκη και του Αλεξίεφ και δεν πρόλαβαν να επιστρέψουν έγκαιρα στην αγωνιστική δράση, όμως όσοι έπαιξαν, ήταν πολύ καλοί. Ξέρουμε ότι στο κύπελλο είναι διαφορετικά τα πράγματα απ' ότι στο πρωτάθλημα. Τώρα σκεφτόμαστε τον τρίτο ημιτελικό με τον Φοίνικα για να προκριθούμε στους τελικούς.
Ο Γκάβιν Σμιτ τόνισε τα εξής:
Οι απουσίες του Αλεξίεφ και του Κουμεντάκη μας έλειψε αλλά δεν είναι δικαιολογία. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά, είχε καλή τακτική και την εκτέλεσαν καλά. Εμείς δεν προσαρμοστήκαμε όπως θα έπρεπε. Ωστόσο σε γενικές γραμμές κάναμε καλό παιχνίδι και περιμένω ότι θα παίξουμε καλύτερα στο μέλλον για να πάρουμε το πρωτάθλημα.