Πέμπτη 18 Απριλίου 2019

Ντουμπλάρισε τις νίκες με Φοίνικα, ένα βήμα πριν τους τελικούς!

Με 2 στα 2 άρχισε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός στην ημιτελική σειρά της Volley League επί του Φοίνικα Σύρου και χρειάζεται ακόμη μια νίκη για να σφραγίσει την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου η ομάδα του Μουνιόθ θα υπερασπιστεί τον τίτλο της. Μπορεί οι νησιώτες να ήταν αυτοί που τερμάτισαν το νικηφόρο σερί των 44 αγώνων του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα αλλά στα 2 παιχνίδια των ημιτελικών δεν φάνηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στη Σύρο στις 23 Απριλίου, αλλά πρώτα οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν τον Παοκ την Παρασκευή (19/4) για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο F4 της Ιεράπετρας. Πάμε να δούμε τι έγινε αναλυτικά στα 2 παιχνίδια:

Του Mad Prophet

13/4: 1ος αγώνας: Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0

Σε ένα από τα πιο γρήγορα παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί σε πλέι οφ αφού χρειάστηκαν μονάχα 58 λεπτά για να επικρατήσει πανεύκολα ο Ολυμπιακός κόντρα στους νησιώτες.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένα στον αγώνα και προηγήθηκαν από νωρίς με 8-3 και 11-5. Η ομάδα της Σύρου ήταν αρκετά άστοχη, ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε, βρήκε ρυθμό και διαρκώς άνοιγε την διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως με το σκορ στο 14-9, οι μισοί πόντοι των Πειραιωτών είχαν προέλθει από λάθη του αντιπάλου. Στη συνέχεια ένα μπλοκ του Πετρέα έκανε το σκορ 20-12, για να έρθει ο ίδιος παίκτης με έναν ακόμη δικό του πόντο να τελειώσει το 1ο σετ με 25-13.

Το 2ο σετ ήταν καρμπόν με το 1ο, αφού μετά από 2 σερί άσσους του Σμιτ κι ένα μπλοκ του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-3. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν πάρτι πίσω από την τελική γραμμή, καταφέρνοντας μ’ αυτό τον τρόπο να χαλάσουν την αντίπαλη υποδοχή και να κερδίσουν αρκετούς άσσους. Με το σκορ να είναι 13-8 ο Αλεξίεφ αποχώρησε λόγω τραυματισμού και ο Κουμεντάκης τον αντικατέστησε. Μετά τον Σμιτ ήταν η σειρά του Πετρέα να πάρει 2 σερί άσσους, 21-12, ενώ ο Ράουβερντινκ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 25-13.

Ούτε το 3ο σετ μας επιφύλαξε κάποια έκπληξη αφού ξανά ο Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, 9-4, από εκεί και πέρα φάνηκε πως και οι 2 ομάδες περίμεναν περισσότερο τον επόμενο αγώνα. Ο αγώνας έλαβε τέλος μετά από ένα χαμένο σερβίς του Φίλιο, 25-18, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την 1η του νίκη στη σειρά.

Πιθανότατα η καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας βάση απόδοσης και κόντρα σε έναν καλό αντίπαλο, αξίζει να σημειωθεί πως κέρδισε 8 άσσους και πραγματοποίησε 9 μπλοκ σε 75 κερδισμένους πόντους. Ήταν μια απολαυστική εμφάνιση για όποιον παρακολούθησε τον αγώνα. Ο Σμιτ ξανά MVP που τέλειωσε το παιχνίδι με το εξωπραγματικό 76% στην επίθεση. Εξίσου καλός και ο Τερβαπόρτι, ο οποίος πρόσφερε λύσεις σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Το δίδυμο Πετρέα Ανδρεάδη ίσως λειτούργησε καλύτερα από κάθε άλλη φορά. Τέλος ο Κουμεντάκης έδειξε σε ετοιμότητα όταν χρειάστηκε να πάρει την θέση του Αλεξίεφ, τον χρειάζεται ο Ολυμπιακός ενεργό τον Έλληνα ακραίο ενόψει τελικών.
Τα σετ: 3-0 σε 58΄: 25-13 (19΄), 25-13 (20΄), 25-18 (19΄)
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 8 (1/4 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσο), Σμιτ 17 (13/17 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 4 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Ράουβερντικ 6 (6/10 επ., 46% υπ., 23% αρ.), Στεφάνου -λ (50% υπ., 17% αρ.), Δαρίδης -λ / Κουμεντάκης 4 (4/7 επ.)
Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15 επ., 33% υπ., 29% αρ.), Λεσκόφ 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης 2 (2/4 επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ., 19% αρ.), Βελούδης -λ (54% υπ., 25% αρ.) / Φωτιάδης 1 (1/2 επ.), Άνταμ,  Μήλης 2 (2/6 επ.)

15/4 2ος αγώνας: Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου

Το 2ο παιχνίδι είχε μια αλλαγή στη βασική σύνθεση αφού ο Κουμεντάκης πήρε την θέση του Αλεξίεφ, ο οποίος δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό από το προηγούμενο παιχνίδι. Τα πράγματα όμως έγιναν ακόμη πιο δύσκολα όταν στο 5-6 ο Κουμεντάκης αποχώρησε κι αυτός ως τραυματίας με τον Χριστοφιδέλη να τον αντικαταστεί. Οι 2 ομάδες βάδιζαν ισόπαλες στο σκορ μέχρι το 15-15, όμως ο Ολυμπιακός φαινόταν πως είχε μπλοκαριστεί από την απουσία του Κουμεντάκη κι ο Τερβαπόρτι ελέω Χριστοφιδέλη δεν είχε αρκετές επιλογές στην επίθεση. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας που έφτασε 1ος σε σετ μπολ, 23-24 και συνολικά οι νησιώτες έχασαν 4 σετ μπολ για να πάρουν το σετ αλλά οι ερυθρόλευκοι πάντα έβρισκαν τρόπο να ισοφαρίσουν και να μείνουν ζωντανοί. Ώσπου στο 27-27 ο Πετρέας πήρε άσο και έπειτα ένα φιλέ του Παπαδόπουλου έκαναν το σκορ 29-27 υπέρ του Ολυμπιακού που πήρε με κόπο το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ τα πολύ καλά σερβίς του Χριστοφιδέλη άνοιξαν από νωρίς την διαφορά, 8-2, ο Φοίνικας με την σειρά του ήταν αδύνατο να καλύψει αυτό το χάντικαπ των 6 πόντων. Οι Πειραιώτες συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, 18-9, θύμισαν την εμφάνιση του 1ου αγώνα, 22-23 και έφτασαν ξεκούραστα στο 2-0 με 25-15.

Ο Ολυμπιακός και στο επόμενο σετ μπήκε εξίσου δυνατά, 6-4, όμως ο Φοίνικας δυνάμωσε πολύ στο μπλοκ και με πρωταγωνιστή τον Βουλκίδη σταμάτησαν πολλές επιθέσεις των ερυθρόλευκων, 11-14. Όμως ο Θρύλος αντέδρασε, έδειξε συσπειρωμένος παρά τις απουσίες και με αρκετό πάθος πέρασε πάλι μπροστά μετά από 1 άσο κι 2 σερί μπλοκ. 16-15. Τελικά οι νησιώτες με αιχμή του δόρατος τον Εβάντρο μείωσαν σε 2-1 αφού πήραν το σετ με 25-20.

Στο προηγούμενο σετ φάνηκε πως ο Φοίνικας έκανε υπέρβαση, αφού στο 4ο σετ επιστρέψαμε στα γνωστά στάνταρ με τον Ολυμπιακό να χτίζει από νωρίς σημαντική διαφορά 8-4. Ως συνήθως αυτή η διαφορά αυξήθηκε αντί να μειωθεί, 15-9 και 20-12, με τον αγώνα να τελειώνει με σκορ 25-18 και τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα άκρα έδωσαν τη νίκη στον συγκεκριμένο αγώνα αφού ο Ράουβερντινκ βγήκε μπροστά, παίζοντας και για τους 2 τραυματίες, πήρε πόντους μέχρι και με επιθέσεις από τα 5 μέτρα, έκανε μπλοκ, κράτησε υποδοχή και γενικά έβγαλε πάθος και ενέργεια στον πιο κρίσιμο μήνα της σεζόν. Επίσης ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Χριστοφιδέλης, ο οποίος έπαιξε σχεδόν σε όλο τον αγώνα χωρίς προβλήματα, ήταν αναμενόμενο πως θα αντεπεξέλθει στη πίσω ζώνη όμως αυτό που αιφνιδίασε τους πάντες ήταν οι επιδόσεις του στην επίθεση, καθώς πήρε σημαντικούς πόντους με την εμπειρία του. Ο Σμιτ πέτυχε την κλασική 20αρα του με το πολύ καλό 50 % στην επίθεση, ξανά οι Πετρέας Ανδρεάδης απέδειξαν πως βρίσκουν χημεία.
Τα σετ: 3-1 σε 1:56: 29-27 (34΄), 25-15 (24΄), 20-25 (29΄), 25-18 (29΄)
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 13 (8/13 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 23 (19/38 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ράουβερντικ 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ., 29% αρ.), Στεφάνου -λ (58% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης 9 (7/16 επ., 2 άσσοι), Ζουπάνης 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ).
Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11 (4/12 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Λεσκόφ, Βουλκίδης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ., 30% αρ.), Βελούδης -λ (52% υπ., 42% αρ.), Άνταμ, Κιόσης, Μήλης
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr:
Το ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι διαφορετικό σήμερα. Η Σύρος έπαιξε καλύτερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών μου. Είμαι χαρούμενος για τον Χριστοφιδέλη για το πώς έπαιξε και βοήθησε την ομάδα σήμερα. Όλη η αντίδραση των παικτών, με δυο απουσίες, ήταν πολύ σημαντική, αντέδρασαν σωστά και πίστεψαν στη νίκη στις κρίσιμες στιγμές του ματς.
Ο Ανδρέας Ανδρεάδης ανέφερε από την πλευρά του:
Σίγουρα περιμέναμε τη Σύρο, πιο δυνατή από το πρώτο παιχνίδι. Μας αιφνιδίασε στο πρώτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός έχει μέταλλο, έχει ψυχή, γύρισε το σετ, το κατέκτησε, έπαιξε καλά στη συνέχεια και πήρε τη νίκη. Χαλαρώσαμε λίγο στο τρίτο σετ αλλά στο τέταρτο σετ δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης, όπως φάνηκε και από τη διαφορά και πήραμε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχει βάθος πάγκου, μπορεί οποιοσδήποτε παίκτης να παίξει στην βασική εξάδα, το δείξαμε αυτό σήμερα και στόχος μας τώρα είναι ο ημιτελικός με τον ΠΑΟΚ, την Παρασκευή.