Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019

Πότε; Ποτέ!

1.366 μέρες έχει να χάσει ο Ολυμπιακός από τον Παναθηναϊκό σε όλα τα αθλήματα του ερασιτέχνη -- στο 39-0 το σερί που τρέχει από τις 27 Απριλίου 2015.

Έπαιξε όσο έπρεπε ο Ολυμπιακός για να φτάσει σε μια ακόμη επικράτηση κόντρα στον αιώνιο πελάτη μας με 3-1 σετ, με το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα να βρίσκεται στο 41-0. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν με τον καλύτερο τρόπο μια δύσκολη 3αδα αγώνων (Αεκ, BBSK, Παο), διατηρούνται στην 1η θέση της Volley League με 30 βαθμούς και ετοιμάζονται για τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Η ομάδα διεκδικεί το League Cup σε διπλούς τελικούς κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, με τον πρώτα αγώνα να διεξάγεται την προσεχή Τετάρτη στο νησί της Σύρου.

Του Mad Prophet

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και πήρε από νωρίς σημαντική διαφορά, 3-0 και 6-2. Όμως η απόδοσης των γηπεδούχων δεν διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, χαλάρωσε και αυτό επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξυπνήσει και να βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα από το 10-7 να ισοφαρίσει σε 10-10. Η υποδοχή μας άρχισε να παρουσιάζει τα γνωστά της προβλήματα και οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 13-15. Από εκείνο το σημείο και μετά οι αντίπαλοι μας διατηρούσαν μια ισχνή διαφορά της τάξης των 1 με 2 πόντων και πήραν το σετ με 23-25. Οι άσοι των πράσινων έκαναν όλη την διαφορά αφού πήραν 3 σε αντίθεση με εμάς που δεν είχαμε ούτε έναν και σε συνδυασμό με τα εύκολα λάθη μας στην επίθεση ήρθε το 0-1.

Στο 2ο σετ η υποδοχή μας συνέχισε να βρίσκεται σε μέτρια επίπεδα και αυτός ήταν ο λόγος που δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ, 7-7. Ώσπου επιτέλους άρχισε να λειτουργεί το μπλοκ, ο Πετρέας ανέβασε την απόδοση του κα το σκορ έγινε 13-9. Με την διαφορά να έχει φτάσει στο +5, 18-13, όλοι θεωρήσαμε πως το σετ θα τελειώσει εύκολα αλλά οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν μια νωθρότητα, έπαιζαν σαν υπνωτισμένοι και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 18-18. Εκεί ο Σμιτ πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έδωσε το σετ στην ομάδα, 25-22, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1.

Στο επόμενο σετ ο Ολυμπιακός φάνηκε να έχει διάθεση να καθαρίσει από νωρίς, 3-0 και 5-2, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε εκ νέου αντίδραση, σημάδεψε τον Αλεξίεφ και πέρασε μπροστά με 9-12. Πάλι όμως μίλησε το μπλοκ των Πειραιωτών και πέρασαν μπροστά με 21-19, για να αναλάβει δράση ξανά ο Σμιτ, ο οποίος διαμόρφωσε το 25-22 και έκανε το 2-1 στα σετ.

Για το τελευταίο σετ του αγώνα δεν χρειάζονται να γραφτούν πολλά, μονάχα ότι φάνηκε η πραγματική ποιοτική διαφορά των 2 ομάδων. Οι ερυθρόλευκοι σμπαράλιασαν τον αντίπαλο τους, με την διαφορά στο σκορ να φτάνει σε δυσθεώρητα ύψη 20-10 και να τον Αλεξίεφ να σημειώνει τον τελευταίο πόντο, 25-17, που έδωσε την νίκη με 3-1 σετ στην ομάδα μας.

Πρώτα απ’ όλα, πρέπει να σημειωθεί πως έγινε ένας πολύ όμορφος αγώνας, με εντυπωσιακές φάσεις που δεν έπεφτε η μπάλα με τίποτα κάτω και εξαιρετικές άμυνες. Σ’ αυτό έχει ευθύνη και ο Παναθηναϊκός και όσο κι αν είναι ο μεγάλος μας αντίπαλος, προτιμώ να παρουσιάζεται όσο πιο ανταγωνιστικός μπορεί, έτσι είναι και μεγαλύτερη η απόλαυση όταν τους κερδίζουμε. Τείνει να γίνει κακό συνήθειο η ομάδα μας να χάνει το 1ο σετ, το είδαμε να συμβαίνει και στα παιχνίδια με την Αεκ και την BBSK, όπως και σε άλλα ματς νωρίτερα στη σεζόν. Μέχρι στιγμής, δεν μας έχει στοιχίσει κάπου, αφού η ομάδα έχει την απαιτούμενη ποιότητα για να πάρει 3 συνεχόμενα σετ, όμως είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία. Επίσης δεν παρατηρήθηκε καμία βελτίωση στην υποδοχή μας, η οποία αντιμετώπισε τα ίδια προβλήματα, με τον αντίπαλο να επιλέγει πάλι να σημαδέψει τον Αλεξίεφ. Το είχα γράψει πέρσι μετά το τέλος του πρωταθλήματος πως ο Ζήσης θα ήταν ιδανικός ως λίμπερο για τον Ολυμπιακό και με επιβεβαίωσε ξανά, διανύει καταπληκτική σεζόν και ακόμη πιστεύω πως πρέπει να αντικαταστήσει στο μέλλον κάποιον από τους Στεφάνου ή Δαρίδη. Ο Ολυμπιακός είναι λογικό να μην έβγαλε την φρεσκάδα που είχε σε άλλους αγώνες και να παρουσιάστηκε χαλαρός αφού έπαιξε κρίσιμους αγώνες και ακολουθεί ένας διπλός τελικός οπότε υποθέτω πως έγινε συντήρηση δυνάμεων. Η ποιότητα των ερυθρόλευκων επιτρέπει να κερδίζει αγώνες στο ρελαντί με ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός. Σ’ αυτό βέβαια παίζει ρόλο και ο διαγώνιος που μπορεί να τελειώνει τις δύσκολες φάσεις, όπως ακριβώς έκανε ο Σμιτ, ο οποίος είχε το εντυπωσιακό 59% στην επίθεση και ξεκόλλησε όποτε έπρεπε την ομάδα. Ο Τερβαπόρτι επανήλθε στις καλές του εμφανίσεις και όποτε τον βοήθησε η υποδοχή έκανε εξαιρετικό μοίρασμα. Όσον αφορά τον Αλεξίεφ, θα χρησιμοποιήσω μια μπασκετική ατάκα που λέει «βάζει 2 μπροστά και τρώει 1 πίσω», κάπως έτσι μπορώ να περιγράψω την εμφάνιση του Βούλγαρου που είχε 17 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά, αλλά είχε σημαντικά ζητήματα στην πίσω ζώνη. Ο Ανδρεάδης προσπαθεί αρκετά, όμως δεν μπορεί να καλύψει το κενό του Μπέμε, ευτυχώς υπάρχει ο Πετρέας για να υψώνει τείχος μπροστά στο φιλέ.
Τα σετ: 3-1 σε 1:43,  23-25 (26΄), 25-22 (30΄), 25-22 (26΄), 25-17 (21΄)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 19% αρ.), Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38%υπ., 25% αρ.), Στεφάνου -λ (56% υπ., 30% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 29% αρ.), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 11% υπ., 4% αρ.), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι),  Ζήσης -λ (52% υπ., 43% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Ήταν ένας δύσκολος αγώνας καθώς ο αντίπαλος παίζει χωρίς πίεση και αυτό τον κάνει επικίνδυνο. Εμείς όμως κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε τη νίκη που θέλαμε ώστε να βρεθούμε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας. Βρήκαμε ρυθμό, ήμασταν σωστοί τεχνικά και τακτικά, χτυπήσαμε στις αδυναμίες του αντιπάλου και φτάσαμε σε μια καθαρή νίκη. Είναι πολύ ωραίο επίσης που διευρύνουμε το αήττητο σερί μας αλλά δεν στεκόμαστε σε αυτό και συνέχεια θέλουμε να παρουσιαζόμαστε όλο και καλύτεροι. Την Τετάρτη τώρα ακολουθεί ένα ακόμα παιχνίδι στη Σύρο και πρέπει να ξεκουραστούμε γρήγορα ώστε να είμαστε πανέτοιμοι και στην καλύτερη κατάσταση μας στον πρώτο τελικό. Ξέρουμε ότι το πρόγραμμα μας είναι απαιτητικό με τα παιχνίδια του Λιγκ Καπ και τα ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά για αυτό έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα.
Ο Γκάβιν Σμιτ από την πλευρά του είπε:
Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη. Είμαστε καλύτερη ομάδα με ποιότητα και βρήκαμε το ρυθμό μας ώστε να φτάσουμε στη νίκη που θέλαμε. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα και αυτό θα κάνουμε στα επόμενα παιχνίδια. Ο κόσμος ήταν για ακόμα μια φορά η δύναμη μας και μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν για να φτάσουμε στην τελική επικράτηση. Η ατμόσφαιρα που δημιουργούν είναι μοναδική και σε ανεβάζει σαν παίκτη πάρα πολύ.