Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019

Στους 8 του CEV Cup: μπορεί να φτάσει ψηλά

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την εξαιρετική του παρουσία στο CEV Cup, αφού πήρε την πρόκριση για τα προημητελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ είχε κάνει τη μισή δουλειά στην Τουρκία, όπου στον πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 1-3 σετ και έψαχνε στο Ρέντη 2 σετ για να σφραγίσει μια ακόμη επιτυχία. Όχι μόνο πήρε τα σετ, αλλά έφτασε και στη νίκη, ανεβάζοντας κατά τη διάρκεια του αγώνα διαρκώς την απόδοσή του. Επόμενος αντίπαλος η βουλγάρικη Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στη Βουλγαρία το διάστημα 28-30 Ιανουαρίου και ο επαναληπτικός στο Ρέντη μεταξύ 12-14 Φεβρουαρίου. Μακάρι εκείνο το βράδυ ο Θρύλος, μαζί με τον κόσμο του, να πανηγυρίσει την πρόκριση για τους 4 του CEV Cup.

Του Mad Prophet

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα το ίδιο μουδιασμένα όπως κόντρα στην Αεκ, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και προηγήθηκαν με 3-8 και 5-10. Ο Αλεξίεφ όμως στην επίθεση ήταν άχαστος και σε 2 περιπτώσεις μείωσε στον πόντο, 11-12 και 14-15, για να ισοφαρίσει σε 17-17 με άσο ο Πετρέας. Το σημείο όμως που χάθηκε το 1ο σετ ήταν στο 19-19 όταν ο Τερβαπόρτι επέλεξε να φορτώσει με 2 συνεχόμενες επιθέσεις τον Αλεξίεφ, στις οποίες τον σταμάτησαν με μπλοκ και οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-22, θα μπορούσε ο Φινλανδός να έχει μοιράσει καλύτερα το παιχνίδι της ομάδας. Το σετ τελείωσε με σκορ 22-25 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Στο 2ο σετ ο Θρύλος μπήκε καλύτερα,4-2, εκεί ο Γκογκόζ χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα λόγω έντονης διαμαρτυρίας. Είναι γεγονός πως οι παίκτης της BBSK έκαναν συνεχώς παράπονα στον διαιτητή, τον Ολυμπιακό αυτό δεν τον ενδιέφερε και έτσι ξεκούραστα αύξησε την διαφορά σε 6-2. Οι αντίπαλοι μας έκαναν μια προσπάθεια να μπουν πάλι στον αγώνα, 11-10, όμως σε εκείνο το σημείο άρχισε επιτέλους να δουλεύει το μπλοκ και προηγήθηκαμε με 14-10. Ο Ολυμπιακός μπορεί να διατηρούσε την διαφορά αλλά έκανε αρκετά λάθη, δίνοντας εύκολους πόντους στον αντίπαλο με αποτέλεσμα να μας ισοφαρίσουν σε 24-24. Εκεί η ομάδα παρέμεινε ψύχραιμη και με τον Μπέμε έκανε το 26-24 και το 1-1 στα σετ.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν ένα ακόμη σετ για την πρόκριση, αλλά η BBSK αποδείχτηκε σκληροτράχηλη ομάδα. Το ξεκίνημα του 3ου σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων σε 2 περιπτώσεις, 6-9 και 9-12. Ο εξαιρετικός στην επίθεση Αλεξίεφ βρήκε συμπαραστάτη τον Σμιτ που άρχισε να ανεβαίνει και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15 και να μπει πάλι στην διεκδίκηση του σετ. Στο 18-18 ο διαιτητής αποφάσισε διαφορετικά από την υπόδειξη του επόπτη και έδωσε τον πόντο στους αντιπάλους, το συγκεκριμένο ήταν το 3ο λάθος του διαιτητή εις βάρος μας αυτό όμως πείσμωσε τους Πειραιώτες και αμέσως προηγήθηκαν με 20-19 έπειτα από 2 καταπληκτικούς πόντους του Σμιτ. Τα κρίσιμα μπλοκ των Αλεξίεφ και Πετρέα μας κράτησαν μπροστά στο σκορ, για να έρθει ο Ράουβερντινκ να μας δώσει την πρόκριση διαμορφώνοντας το σκορ σε 25-22 και 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν τυπική διαδικασία και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους 2 προπονητές να προβούν σε αρκετές αλλαγές. Ο Μουνιόθ έδωσε χρόνο στους Κουμεντάκη, Σμαραγδή και Ζουπάνη, επιλέγοντας έτσι να ξεκουράσει βασικούς παίκτες ενόψει του αγώνα της Δευτέρα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι 2 ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς πίεση και άγχος, με τον Ολυμπιακό να αποκτά προβάδισμα στο 10-9 και να μην το ξαναχάνει στη συνέχεια του σετ. Ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που πέτυχε τον τελευταίο πόντο του αγώνα, κάνοντας το σκορ 25-19 και 3-1 σετ.

Ήταν ο πρώτος αγώνας που είδαμε την ομάδα να αγωνίζεται πλήρης, αυτό θα συμβαίνει μόνο στην Ευρώπη αφού εκεί θα παίζουν μαζί οι Αλεξίεφ και Μπέμε και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μόλις μας είδα έτσι ήταν ότι αν είχαμε πέρσι τον Σμιτ θα είχαμε κατακτήσει το Challenge Cup. Ο Ολυμπιακός έδειξε πως στην επίθεση υπάρχει πλουραλισμός και πάρα πολλές επιλογές για να πάρει πόντους, σε αντίθεση όμως με την υποδοχή που φάνηκε πως και φέτος θα είναι το αδύνατο σημείο του. Some you win, some you lose, που λένε και οι Orange Goblin και έτσι θα παλέψουμε στην Ευρώπη. Το 2ο αρνητικό στη βραδιά μετά την υποδοχή ήταν τα πολλά χαμένα σερβίς που δεν μας επέτρεψαν να βρούμε ρυθμό σε αρκετά σημεία του αγώνα και να πιέσουμε τον αντίπαλο. Αξίζει συγχαρητήρια η ομάδα για την αντίδραση που έδειξε στα ανάποδα σφυρίγματα του διαιτητής στο 2ο σετ, δεν διαμαρτυρήθηκε αλλά συσπειρώθηκε για να πάρει το σετ. Ξεκάθαρα πρωταγωνιστής του αγώνα ο Αλεξίεφ, σημείωσε 24 πόντους με καταπληκτικά ποσοστά, με μελανό σημείο την υποδοχή του που τον σημάδευαν σε όλο το παιχνίδι οι αντίπαλοι. Θα πρέπει να βρει κάποιο τρόπο ο Μουνιόθ να τον καλύψει σ’ αυτό τον τομέα. Ο Σμιτ με εξαίρεση το 1ο σετ ήταν πάλι απόλαυση, ειλικρινά είναι ο μόνος παίκτης που δεν κουράζομαι να επαινώ. Αυτός που κλείνει την τριάδα των διακριθέντων είναι ξεκάθαρα ο Μπέμε, βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση φέτος και το αποδεικνύει σε κάθε αγώνα, ειδικά χθες τα έκανε όλα και πόντους σημείωσε και άσους πήρε και μπλοκ, μέχρι και υποδοχή έβγαλε. Ελέγχεται ο Τερβαπόρτι για την απόδοση του στα πρώτα 2 σετ, θεωρώ πως φόρτωσε σε κάποια σημεία αρκετά τον Αλεξίεφ και άργησε να βάλει στο παιχνίδι τον Σμιτ και τους 2 διαγώνιους, διανύει όμως μια εξαιρετική σεζόν οπότε δικαιούται όπως όλοι μια μέτρια βραδιά. Στο τελευταίο σετ που πήραν χρόνο οι λεγόμενοι αναπληρωματικοί ο Κουμεντάκης απέδειξε πως είναι πολυτέλεια για 3ος ακραίος και ο Σμαραγδής φάνηκε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση παρότι είχε να αγωνιστεί 6 μήνες.
Τα σετ: 3-1 σε 1:38: 22-25 (24΄), 26-24 (27΄), 25-22 (25΄), 25-19 (22΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67% υπ., 33% αρ.), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 12% αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.), Στεφάνου –λ (36%υπ.-21%αρ.) / Χριστοφιδέλης , Ζουπάνης, 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ,Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ., 20% αρ.)

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ., 47%β αρ.), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 36% αρ.), Εμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ, Σαχίν –λ (47%υπ.-20%αρ.) / Σονάτ -λ (25% υπ.), Πεκσέν, Κιν

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.gr τα εξής:
Δεν είχε σημασία η νίκη και η απόδοση στο πρώτο παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς η Τουρκική ομάδα παίζει πολύ καλά και εκτός έδρας και το έδειξε και σήμερα. Προετοιμαστήκαμε για ένα τόσο δυνατό παιχνίδι και φτάσαμε στην πρόκριση. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πως μπήκαμε στο παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση. Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τη Βουλγαρία, έχει καλούς ξένους παίκτες και Βούλγαρους με εμπειρία από την εθνική τους ομάδα. Θα γίνουν δυνατά παιχνίδια και θέλουμε με όπλο την έδρα μας με τον κόσμο μας να φτάσουμε στα ημιτελικά.

Ο Τοντόρ Αλεξίεφ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Χρειαζόμασταν δυο σετ για να περάσουμε στην επόμενη φάση, κάτι που ήταν ο βασικός μας στόχος και τα πήραμε. Παίξαμε καλά μετά το δεύτερο σετ, συγκεντρωμένοι στον στόχο μας και τώρα κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλο. Όσο περνάει ο καιρός και εγώ θα είμαι ακόμα καλύτερος καθώς είναι μικρό το διάστημα που επέστρεψα. Είμαι χαρούμενος που είμαι και πάλι εδώ.

Ο Μάρκους Μπέμε ανέφερε με τη σειρά του:
Περιμέναμε ο αντίπαλος να είναι πολύ σκληρός σε αυτό το παιχνίδι, καθώς εμείς χρειαζόμασταν μόνο δυο σετ. Αυτό φάνηκε στην αρχή του αγώνα. Μετά το πρώτο σετ, η απόδοση μας ανέβηκε, βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε στην κατάκτηση των δυο σετ που μας έδωσαν την πρόκριση αρχικά και στη νίκη στη συνέχεια. Συνεχίζουμε το ίδιο συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας.