Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2019

Δεν σταματιέται πουθενά και από κανέναν

Ιδανικά ξεκίνησε και τη νέα χρονιά ο Ολυμπιακός με το αήττητο σερί του να διευρύνεται, φτάνοντας πλέον τις 40 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Volley League. Όπως είναι φυσικό παραμένουν πρωτοπόροι στο πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες πέρασαν άνετα από την έδρα της Αεκ με 1-3 σετ και βύθισαν τον αντίπαλο τους στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, αφήνοντάς τους να παλεύουν για τη σωτηρία τους. Πρόκειται για την 22η νίκη διαδοχική εναντίον των κιτρινόμαυρων. Ντεμπούτο για Αλεξίεφ και Σμαραγδή.

Του Mad Prophet

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός φάνηκε επηρεασμένος από τη διακοπή του πρωταθλήματος. Μπήκε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 4-1, με τους ερυθρόλευκους να έχουν δεχτεί 3 συνεχόμενα μπλοκ από τον αντίπαλο τους. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το σετ, ισοφάρισαν σε 7-6 και προηγήθηκαν με 9-12 και 15-17. Η Αεκ όμως εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα του Ολυμπιακού και πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-20. Οι Πειραιώτες ήταν άνευροι και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα το σετ να χαθεί με σκορ 25-23. Είναι χαρακτηριστικό πως οι κιτρινόμαυροι είχαν περισσότερα λάθη από την ομάδα μας, 8-6, αλλά η τόση κακή επιθετικά συγκομιδή του Ολυμπιακού στέρησε το 0-1.

Έπρεπε να χάσει το προηγούμενο σετ για να ξυπνήσει η ομάδα. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μπήκαν σαν σίφουνας, με την διαφορά να πηγαίνει στο +5, 2-7 και 5-10. Η υποδοχή βελτιώθηκε αρκετά και έτσι ο Τερβαπόρτι κατάφερε να βάλει στο παιχνίδι τους κεντρικούς. Η Αεκ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό μας και το σκορ έφτασε στο 12-18 και 16-22. Με ένα μπλοκ του Πετρέα διαμορφώθηκε το 17-25 και έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1. Για να καταλάβουμε πως διαφορετική ήταν η ομάδα στο 2ο σετ, αξίζει να κοιτάξουμε τα λάθη που σημειώθηκαν από τις 2 ομάδες. Αυτή την φορά ήταν 7-3, οι φιλοξενούμενοι δηλαδή κατάφεραν και τα περιόρισαν στο μισό.

Το 3ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο στον αγώνα με τις 2 ομάδας να βαδίζουν ισόπαλες μέχρι το 8-8, σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-11 και ουσιαστικά δεν ξανακοίταξε πίσω αφού κατάφερε μια ασφαλή διαφορά με το Σμιτ να καθαρίζει όποτε χρειάστηκε. Ο Κουμεντάκης έκανε το 20-25 και οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 1-2.

Το 4ο και τελευταίο σετ δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης αφού ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 2-8 με τον Σμιτ να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, 11-18 και 13-21 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 18-25 και 1-3 σετ.

Ειλικρινά αδυνατώ να διαλέξω ποιος ήταν ο MVP της αναμέτρησης αφού οι διακριθέντες ήταν αρκετοί, δείγμα το πόσο καλός ήταν ο Ολυμπιακός από το 2ο σετ και έπειτα. Ο Σμιτ ήταν ξανά ασυναγώνιστος στην επίθεση και τελείωσε σημαντικές μπάλες. Καταπληκτικό μοίρασμα του παιχνιδιού από τον Τερβαπόρτι, υπήρχαν στιγμές που μεταβίβαζε τόσο γρήγορα την μπάλα που δεν προλάβαινε να στηθεί το αντίπαλο μπλοκ. Καλή παρουσία από τον Ανδρεάδη, που πλέον θα έχει αυξημένο χρόνο στο rotation μετά τις προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ και ο Ολυμπιακός τον χρειάζεται. Ο Πετρέας χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα έκανε αθόρυβα τη δουλειά του. Μέτριο επιθετικά παιχνίδι από τον Ράουβερντινκ. Στην επιστροφή του, ο Αλεξίεφ φάνηκε πως θα χρειαστεί λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί πλήρως, είχε όμως μερικές καλές στιγμές στην επίθεση θυμίζοντας τον περσινό του εαυτό. Βέβαια ο Δρίκος επέλεξε οι παίκτες του να τον σημαδεύουν στην υποδοχή, μια γνώριμη εικόνα που θα δούμε πολύ συχνά στη συνέχεια. Η προσαρμογή που αναφέρω πως χρειάζεται ο Αλεξίεφ τη θεωρώ απολύτως λογική. Μπορεί η ομάδα με πέρσι να μην έχει σημαντικές αλλαγές, όμως ο Βούλγαρος ακραίος συναντά έναν άλλον πασαδόρο και αυτό θα πάρει το χρόνο του μέχρι οι 2 παίκτες να αποκτήσουν χημεία.

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 17/1 στις 18:00 στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στην BBSK για το CEV Cup, με την ομάδα μας να θέλει 2 σετ για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Όσον αφορά το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο Ρέντη τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα 21/1 στις 17:30. Έλα και μη μετράς την ώρα…

Τα σετ: 1-3 σε 1:37, 25-23 (25΄), 17-25 (23΄), 20-25 (25΄), 18-25 (24΄)

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στοϊλοβιτς 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ., 36% αρ.), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (15/38 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 11 (9/18 επ.,1 μπλοκ, 1 άσσος, 54% υπ, 23% αρ.), Γκάρας -λ (44% υπ., 32% αρ.) / Σονάκης -λ,Κουλοχέρης , Παπαδόπουλος,

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (4 άσσοι), Αλεξίεφ 15 (11/21 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 38% υπ., 18% αρ.), Ράουβερντινκ 8 (8/18 επ., 45% υπ., 30% αρ.), Στεφάνου -λ (46% υπ., 46% αρ.) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Σμαραγδής, Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν να βρούμε ρυθμό μετά από τη μεγάλη διακοπή που είχαμε και με τους διεθνείς που έλειπαν. Χρειάστηκε λίγη ώρα για να βρούμε το ρυθμό μας και να κάνουμε το παιχνίδι μας, ήταν όμως ένα καλό παιχνίδι για να αρχίσει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος. Ελέγξαμε τακτικά το παιχνίδι με την ΑΕΚ, που ήταν και το κλειδί και πήραμε μια ακόμα νίκη που μας φέρνει όλο και πιο κοντά στους στόχους μας.