Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019

Απλά, λιτά και νοικοκυρεμένα

Ο Θρύλος νίκησε σχετικά εύκολα τη Χίμκι στο ΣΕΦ και έβαλε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα στο σακούλι του. Η νίκη απέναντι στους Ρώσους έμοιαζε αυτονόητη με βάση το πρόγραμμα της ομάδας και την προσπάθειά της να κάνει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των play-off της Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός δεν παρέδωσε κάποιο σεμινάριο μπάσκετ χτες το βράδυ, αλλά σε ένα από τα πιο «ήσυχα» παιχνίδια των τελευταίων ετών, ύψωσε αμυντικό τείχος μπροστά από το καλάθι του και με απλό σχετικά τρόπο καθάρισε το ματσάκι.

Tου RedTerso

Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα μάλλον εύκολο βραδάκι απέναντι στη Χίμκι, μιας και οι αντίπαλοί μας δεν κατάφεραν σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βάλουν «δύσκολα» στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Μοναδική εξαίρεση στην παραπάνω παρατήρηση υπήρξε ένα «νεκρό» διάστημα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όπου οι παίχτες μας έμειναν άποντοι για περίπου 5,5 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα, δεν λειτουργούσαν καθόλου τα συστήματα και οι συνεργασίες, τα σουτ γίνονταν ως επί το πλείστον υπό κακές προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να μειώσουν στο καλάθι. Από εκείνο όμως το σημείο (14,5΄) και μετά, ο Ολυμπιακός έκανε το δικό του σερί 12-4 κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 32-22. Είναι σημαντικό να σημειώσουμε την πολύ καλή αμυντική επίδοση της ομάδας μας στο πρώτο μέρος που συντέλεσε στο να γράψει η Χίμκι αρνητικό ρεκόρ σκοραρίσματος σε ένα ημίχρονο στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς καταφέρνοντας να τελειώσει την υπόθεση νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο όταν και η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή του +20. Η άμυνα της ομάδας συνέχισε να δυσκολεύει πολύ το παιχνίδι των Ρώσων, την ίδια στιγμή που οι παίχτες μας αποφάσισαν επιτέλους να μη δίνουν δεύτερες επιθέσεις στους αντιπάλους από χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Στην επίθεση, η ομάδα μας δείχνει να βρίσκει όσο περνάει ο καιρός περισσότερους «αυτοματισμούς» και είδαμε και κάποιες πολύ ωραίες φάσεις.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Θρύλος μετά τα πρώτα λεπτά χαλάρωσε αρκετά και επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (ο οποίος χειροκροτήθηκε κατά την είσοδό του στο ΣΕΦ) τη δυνατότητα να μειώσει σε 62-50, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο από αυτό. Η ομάδα μας βασίστηκε στην άμυνα (παρά τους 21 πόντους που δέχτηκε στην τελευταία περίοδο) και περιόρισε όλα τα επιθετικά όπλα του αντιπάλου εκτός από τον πρώην ΝΒΑer Τζόρνταν Μίκυ, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στους συνήθεις υπόπτους τον τελευταίο καιρό Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου για να χτίσει το μομέντουμ της νίκης. Ο Πρίντεζης στο πρώτο μέρος έδωσε κρίσιμους πόντους, ενώ ο Παπανικολάου φαίνεται να έχει ανεβάσει ένα επίπεδο το παιχνίδι του και να είναι καταλυτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η αυτοπεποίθησή του βρίσκεται στα ύψη, μιας και ευστόχησε στα 4 πρώτα τρίποντα που επιχείρησε. Ο Παπ έχει στα 2 τελευταία παιχνίδια 10/15 τρίποντα! Ο Μιλουτίνοφ, μετά την επιστροφή του από την ίωση που τον ταλαιπώρησε την περασμένη εβδομάδα, επιβεβαίωσε ότι αποτελεί ίσως τον καλύτερο σέντερ της διοργάνωσης σκοράροντας 12+1 πόντους, κατεβάζοντας παράλληλα και 7 ριμπάουντ. Τους συνήθεις ύποπτους πλαισίωσαν χτες ο Βεζένκοφ και ο Στρέλνιεκς. Ο πρώτος βρήκε μετά από αρκετές αγωνιστικές χρόνο στο rotation του κόουτς Μπλατ (ξεκίνησε βασικός) και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει αρκετά όντας πρώτος σκόρερ (μαζί με τον Παπανικολάου) με 14 πόντους. Ο Στρέλνιεκς πάλι έβαλε κρίσιμα σουτ σε στιγμές που η ομάδα μας φαινόταν να «κολλάει» επιθετικά (όπως το buzzer-beater στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου) και σχετικά αθόρυβα σκόραρε 11 πόντους  με 3/4 τρίποντα.

Οι υπόλοιποι γκαρντ της ομάδας μας είχαν περισσότερο δημιουργικό ρόλο, με τον Γκος και τον Αρχηγό να έχουν μαζί 9 πόντους, με 15 όμως ασίστ, όντας και οι δύο πολύ άστοχοι. Μάντζαρης, Λεντέι, Μπόγρης και Τουπάν έμειναν σχεδόν ως απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, στο οποίο ο Τίμμα είδε δίπλα στο όνομά του να αναφέρεται ένα DNP που μπορεί να σημαίνει κάποια πράγματα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια, με 40% από τη γραμμή των 6,75, ενώ επιβεβαίωσαν ότι είναι η καλύτερη ομάδα στη διοργάνωση στον τομέα των ριμπάουντ κερδίζοντας άλλη μια τέτοια μάχη (36-30) απέναντι στους αθλητικούς παίχτες της Χίμκι. Οι καλές άμυνες του Θρύλου και τα κλεψίματα των παιχτών μας έδωσαν τη δυνατότητα να βγει η ομάδα κάποιες φορές στο τρανζίσιον και να σκοράρει σε αιφνιδιασμούς κάτι που μοιάζει να αποτελεί και οδηγία του Μπλατ.

Ο Θρύλος έφτασε το ρεκόρ του στο 12-7 και βρίσκεται σε απόσταση μιας νίκης από την τέταρτη θέση και την Εφές. Την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύουμε στην Κων/πολη για να αντιμετωπίσουμε τη Φενέρ, πριν από το πολύ κρίσιμο ματς με την Μπαρτσελόνα (31/1) το οποίο και θα αποτελέσει τον πρώτο φετινό «τελικό», μιας και με νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός θα εξασφαλίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την πέμπτη θέση και θα κοιτάζει ψηλότερα πριν αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Εφές. Στην Κων/πολη, τη δική του πόλη, ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει για το καλύτερο απέναντι στη Φενέρ, στην έδρα της οποίας η νίκη δεν μας είναι άγνωστη λέξη. Ο Ολυμπιακός θα πάει χωρίς άγχος να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο και αν παίξει το καλό μπάσκετ του τελευταίου διαστήματος, μπορεί να βάλει δύσκολα στην ομάδα του μελιτζάνα.