Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018

Υπόκλιση στον αυτοκράτορα

Την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στη σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός μέσα στην Πυλαία σκορπώντας σε λιγότερο από 90 λεπτά τον Παοκ με 3-0 σετ. Ο τίτλος του προηγούμενο κειμένου προμήνυε πως η νίκη στον αγώνα της Τετάρτης ήταν μονάχα η αρχή για αυτό που θα ακολουθούσε. Το αήττητο σερί που τρέχει η ομάδα έφτασε στο 39-0, εντωμεταξύ αυτή ήταν η 5η σερί νίκη στις τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δυο ομάδων. Η διαφορά στην βαθμολογία της Volley league να αυξάνεται στους 7 βαθμούς, με τους Πειραιώτες να έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

Του Mad Prophet

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από νωρίς με 4-9 εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη του Παοκ. Όμως οι ερυθρόλευκοι «κόλλησαν» στην επίθεση και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 10-12. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στο υπόλοιπο σετ, αφού κάθε φορά που ο Ολυμπιακός ξέφευγε στο σκορ, 12-19, ο Παοκ επέστρεφε, 18-19. Ο Σμιτ την ώρα που έπρεπε φώναξε παρών και ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1 στα σετ με σκορ 22-25.

Στο 2ο σετ οι δυο ομάδες πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα με καλές άμυνες και εντυπωσιακά μπλοκ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά άνω των 2 πόντων, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 22-22 είχαμε 18 ισοπαλίες στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ξανά στα δύσκολα έδειξε την κλάση του και έκανε το 0-2 με 22-25.

Οι Πρωταθλητές δεν είχαν όρεξη για πολλά πολλά και ξέκοψαν αμέσως τις όποιες ελπίδες είχαν οι γηπεδούχοι. Προηγήθηκαν με 1-5 και 3-11, με την συνέχεια να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία και τον Μουνιόθ να ξεκουράζει παίκτες για την δύσκολη συνέχεια. Το έκλεισε με σκορ 15-25 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμη μια νίκη με 0-3 σετ.

Δεν υπάρχουν πολλά να γράψεις και να σχολιάσεις μετά από μια τέτοια εμφάνιση. Θα σταθώ μόνο σε 2 πράγματα που τόνισα στο προηγούμενο κείμενο, το ένα είναι πως για 2ο διαδοχικό παιχνίδι ήμασταν επιθετικοί στο σερβίς, χαλώντας σε μεγάλο βαθμό των αντιπάλων, επίσης πήραμε αρκετούς άσους. Ένας τομέας που όντως φαίνεται η βελτίωση της ομάδας από αγώνα σε αγώνα. Παράλληλα ο Κουμεντάκης ξεκίνησε βασικός τον αγώνα στη θέση του ντεφορμέ Φράγκου και ήταν ξανά θετικός. Κρατώ την εμφάνιση του Τερβαπόρτι -- παιχνίδι με παιχνίδι ο Φινλανδός πασαδόρος με κερδίζει, ειδικά στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν απόλαυση το ότι δεν δίσταζε ο ίδιος να επιτεθεί αιφνιδιάζοντας την άμυνα του Παοκ. Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τα ερυθρόλευκα πραγματοποίησε ο Μπέμε, ο οποίος όρθωσε τοίχος στο μπλοκ. Δεν σταθώ στο αν κλείδωσε η 1η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ή στο πόσο θα διερευνηθεί το αήττητο σερί της ομάδας ειδικά τώρα που πέρασε από μια δύσκολη έδρα. Το δεδομένο είναι πως την παρούσα στιγμή ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος από τον Παοκ, όμως στους τελικούς πιθανότατα που θα τον βρει αντιμέτωπο θα έχει να κάνει με μια διαφορετική ομάδα με άλλον προπονητή, οπότε η σεζόν έχει ακόμα δρόμο, εμείς βαδίζουμε βήμα βήμα, κρατάμε την πρόοδο της ομάδας και μέχρι τα κρίσιμα παιχνίδια εδώ θα είμαστε να τα συζητήσουμε.

Την επόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός έχει ρεπό και θα αγωνιστεί ξανά στην 12η αγωνιστική εκτός έδρας κόντρα στην Αεκ.
Τα σετ: 0-3 σε 1.23΄ 22-25 (29΄), 22-25 (28΄), 15-25 (26΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης –λ

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.grτα εξής:
Είμαστε χαρούμενοι για την απόδοση μας σήμερα. Παίξαμε καλά και ελέγξαμε το παιχνίδι κάνοντας ένα  ακόμα βήμα και τώρα είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι που ακολουθεί στην Κωνσταντινούπολη. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό, ήταν φυσιολογικό αυτό αφού έπαιζε στην έδρα του, αλλά αντιμετωπίσαμε τις καταστάσεις και φτάσαμε στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή ομάδα και είμαστε χαρούμενοι για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα.

Ο Έμι Τερβαπόρτι ανέφερε μετά το ματς τα εξής:
Παίξαμε με αυτοπεποίθηση στο σημερινό αγώνα Ο αντίπαλός μας είχε την πίεση με το μέρος του ενώ το επίπεδό της εμφάνισης μας ήταν καλύτερο και από το προηγούμενο ματς. Φυσικά είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μέσα σε λίγες ημέρες μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς και ότι παίξαμε πολύ καλά όχι μόνο στην έδρα μας αλλά και στην έδρα του αντιπάλου μας.