Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018

Κι αυτό ήταν μόνο η αρχή

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, ως συνήθως, βάφτηκε ερυθρόλευκο, αφού ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος από τον αντίπαλο του, που με εξαίρεση το 1ο σετ πήρε μια ξεκούραστη νίκη στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και διατήρησε την παράδοση να μην χάνει από τον Παοκ στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Η ομάδα θα αντιμετωπίσει σε διπλούς τελικούς τον Φοίνικα Σύρου, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στις 23 Ιανουαρίου και τρεις ημέρες αργότερα οι 2 ομάδες θα αναμετρηθούν στο Μελίνα Μερκούρη, με τον Ολυμπιακό να διεκδικεί τον 6ο τίτλο στις 8 φορές που έχει πραγματοποιηθεί το Λιγκ Καπ. Καταπληκτικός ο κόσμος που έδωσε δυναμικό παρών, δεν σταμάτησε λεπτό το τραγούδι και έστησε ένα γλέντι στις κερκίδες.

Του Mad Prophet

Στην αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν με 4-8 και 6-10. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν αρκετά προβλέψιμοι, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του και όσο άντεχε ο Σμιτ έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-18. Ο Παοκ έδειχνε να καθαρίζει εύκολα το σετ αφού ξέφυγε με 19-23, όμως ο Καναδός διαγώνιος πάλεψε για την ανατροπή και με συνεχόμενες πόντους ισοφάρισε σε 23-23. Ο Φράγκος έχασε μια κρίσιμη επίθεση και τελικά ο Παοκ προηγήθηκε με 0-1, κερδίζοντας το σετ με 23-25.

Το επόμενο σετ ήταν το μοναδικό που στο ξεκίνημα του ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ μέχρι το 10-10. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί, έπαιξε ρόλο ότι ο Τερβαπόρτι έβαλε στο παιχνίδι περισσότερους τους κεντρικούς και η ομάδα προηγήθηκε με 16-11 και από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πολύ απλά για τους Πειραιώτες που πήραν το σετ με 25-19 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο 3ο σετ πιθανότατα εμφανίστηκε ο καλύτερος Ολυμπιακός της σεζόν, ήταν καταιγιστικός αφού βρέθηκε μπροστά με 6-0 και τους παίκτες του Παοκ να κοιτάνε αποσβολωμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν. Το υπόλοιπο σετ ήταν μια τυπική διαδικασία με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 7 πόντους, 12-5, και να μην πέφτει κάτω από τους 4, 19-15. Μ’ αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-17 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ.

Πανομοιότυπη εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να αποκτά σημαντική διαφορά από την αρχή με σκορ 7-2. Οι 2 ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές και δοκιμές, έχοντας στο μυαλό τους και τον αγώνα του Σαββάτου όπου θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, με την διαφορά να ανοίγει σημαντικά στο 19-11. Ο αγώνας τελείωσε με σκορ 25-21 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 3-1 σετ.

Η ομάδα κατά διαστήματα έπαιξε καλό βόλεϊ αλλά η συνολική εικόνα της πάλι δεν με εντυπωσίασε, θεωρώ πως από την αρχή της σεζόν παρουσιάζει μια μέτρια εικόνα και χρήζει ακόμη βελτίωσης. Αξίζει όμως να σημειωθεί πως ήμασταν αρκετά επιθετικοί από το σερβίς, κάτι που δεν είχαμε δει στα προηγούμενα παιχνίδια, εξ ου και οι 8 άσοι που κερδίσαμε. Ο Σμιτ για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν η σταθερά στην επίθεση, ο Τερβαπόρτι πιθανότατα έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τα ερυθρόλευκα αν λάβουμε υπόψη και την κρισιμότητα του αγώνα. Οι Μπέμε και Ράουβερντινκ με το που ανέβασαν την απόδοση τους έδειξαν την διαφορά επιπέδου που υπάρχει ανάμεσα στις 2 ομάδες. Ο Φράγκος για ένα ακόμη παιχνίδι δεν δικαιολόγησε τον λόγο που είναι βασικός και τον εμπιστεύεται ο Μουνιόθ, σε αντίθεση με τον Κουμεντάκη που ήταν αρκετά καλύτερος στον ελάχιστο χρόνο που έπαιξε. Ο Δαρίδης έβγαλε μερικές εντυπωσιακές άμυνες, ήταν τίμιος στην υποδοχή και από την αρχή της σεζόν δείχνει σε καλύτερη κατάσταση από τον Στεφάνου. Όσον αφορά τον Τζούριτς φάνηκε πόσο σωστή ήταν η επιλογή του Ολυμπιακού να μην ασχοληθεί με την περίπτωση του το καλοκαίρι. Σε γενικές γραμμές ο Παοκ δείχνει σε χειρότερη κατάσταση από πέρσι και αν δεν προβεί σε αλλαγές παικτών, γιατί προπονητή το θεωρώ σίγουρο, δεν υπάρχει τρόπος να κοντράρει τον Ολυμπιακό σε σειρά αγώνων. Το μόνο σίγουρο είναι πως βρισκόμαστε πολύ νωρίς στη σεζόν και οι 2 ομάδες μέχρι τους τελικούς πρωταθλήματος θα παρουσιαστούν αλλαγμένες.

Τα σετ: 3-1 σε 106΄, 23-25 (29΄), 25-19 (27΄), 25-17 (25΄), 25-21 (25΄)

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 7 (3/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 13 (8/11, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 5 (5/20, 47%υπ., 18%αρ.), Σμιτ 19 (16/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 6 (2/3, 4 άσσοι), Ράουβερντινκ 13 (12/24, 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Κουμεντάκης 6 (6/13, 67%υπ., 50%αρ.), Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 10π. (8/14, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/12, 6 άσσοι), Χιμένες 6 (6/16, 23%υπ., 16%αρ.), Σαφράνοβιτς 8 (6/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 40%αρ.) / Νικήτας Εφραιμίδης (λ. – 56%υπ., 40%αρ.), Μαρκέζ 4 (3/11, 1 άσσος), Τερζής 2 (2/2), Γάτσης 1 (1/2), Μπούτος, Γκόρτσανιουκ 4 (3/5, 1 μπλοκ, 57%αρ., 29%αρ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Είχαμε μια στιγμή στο μέσο του 1ου σετ , όπου χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας αλλά ξεκινήσαμε να επανερχόμαστε από το 2ο σετ και παίξαμε καλά και φυσιολογικά. Πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση και είμαστε χαρούμενοι που προκριθήκαμε στον πρώτο τελικό της σεζόν και από αυτή τη στιγμή συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι του Σαββάτου. Ίσως ήταν η καλύτερη εμφάνισή μας μέχρι στιγμής στη σεζόν. Προχωράμε βήμα βήμα μετά και τα ευρωπαϊκά παιχνίδια έχουμε ξεκινήσει να βρίσκουμε ρυθμό. Στη Θεσσαλονίκη περιμένω διαφορετικό παιχνίδι από το σημερινό και θα κάνουμε μια νέα προσπάθεια για να κερδίσουμε ξανά. Θέλουμε το γήπεδο όπως ήταν σήμερα, πάντα γεμάτο και πάντα να μας βοηθάει.

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε μεταξύ άλλων:
Αν εξαιρέσουμε την απόδοσή μας στο 1ο σετ, που οφείλεται στο ότι η ομάδα προπονείται πολύ σκληρά, είναι καινούργια και θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα, νομίζω ότι είναι λογική αυτή η κοιλιά. Στη συνέχεια όμως αποδείξαμε ότι είμαστε καλή ομάδα. Παίζουμε κάθε παιχνίδι για να κερδίσουμε, αυτό είναι το πιο σημαντικό για το σύλλογο. Κερδίσαμε δίκαια σήμερα, αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ μας αιφνιδίασε, ήταν μια δίκαιη επικράτηση. Το παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη θα είναι διαφορετικό. Ευχαριστούμε τον κόσμο πάρα πολύ. Νομίζω ότι αυτός ήταν ο πιο σημαντικός παίκτης μας. Αυτός ο κόσμος πραγματικά είναι για χειροκρότημα, θέλουμε να είναι κοντά μας και θα κάνουμε τα πάντα για είναι πάντα χαρούμενος.