Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020

Match Programme #3 (Bayern Munich)

Αφού πανηγυρίσαμε αρκετά το πορωτικό buzzer beater του Χάρισον κόντρα στην Μακάμπι, ήρθε η ώρα να επικεντρωθούμε στον αμφίρροπο αγώνα που ακολουθεί εναντίον της Μπάγερν στο Μόναχο. Οι Γερμανοί, που έχουν το ίδιο ρεκόρ με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία στη φετινή Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής και μένει να δούμε αν ο Θρύλος θα διακόψει το σερί τους.

Του Mad Prophet

Η πρώτη συμμετοχή της ομάδας του Μονάχου στην Ευρωλίγκα καταγράφεται τη σεζόν 2013/14, οπότε --όπως είναι λογικό-- είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια και τα στοιχεία μεταξύ των 2 ομάδων. Ο Ολυμπιακός για ένα ματς δεν έχει το απόλυτο στις αναμετρήσεις, όπου ξεχωρίζουν κυρίως τα μεγάλα σκορ. Στα προηγούμενα 6 παιχνίδια ο Ολυμπιακός έχει 87,5 πόντους μ.ό. και η Μπάγερν 79 πόντους μ.ό., ένα τόσο υψηλό σκορ μπορούμε να δούμε και στον ερχόμενο αγώνα, αφού η ομάδα του Τρινκιέρι δείχνει πολύ καλά στοιχεία στην επίθεση, με τη τριάδα Λούσιτς, Ρέινολντς και Μπόλντγουιν να ξεχωρίζει.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Το εντυπωσιακό ranking του Ντάνστον που έφτασε στο 33, ο λόγος ήταν οι 19 πόντοι με 7/9 δίποντα, 5/5 βολές και τα 8 ριμπάουντ στη νίκη με 88-83.

Το νταμπλ νταμπλ του Πρίντεζη από το ίδιο παιχνίδι με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η σχεδόν τέλεια παρουσία του Στράτου Περπέρογλου με 25 πόντους (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές) σε 25 λεπτά στη νίκη με 103-105.

Οι 16 πόντοι σε 22 λεπτά του καλτ αλλά τίμιου ψηλού Τζον Μπράιαντ από τον ίδιο αγώνα.

Το πάρτι του Μάοντο Λο στη μοναδική νίκη των Γερμανών κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο γκαρντ της Μπάγερν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 7 ασίστ, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην τελευταία περίοδο.

Τον Σάσα Βεζένκοφ που πρόλαβε να πετύχει 20 πόντους (5/6 τρίποντα) μόλις σε 16:50 στην άνετη επικράτηση με 89-72.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Το ντεμπούτο του Βασίλη Καββαδά στη διοργάνωση στο 103-105, η οποία ήταν και η καλύτερη εμφάνισή του με τα ερυθρόλευκα. Σημείωσε 6 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ σε 12:34 λεπτά συμμετοχής.

Την πρώτη επίσημη συμμετοχή του Αλεξέι Ποκουσέφσκι με τη φανέλα του Ολυμπιακού στη νίκη με 89-69. Πρόλαβε να αγωνιστεί στα τελευταία 51 δευτερόλεπτα του αγώνα, πρόλαβε να σημειώσει 1 πόντο (0/1 τρίποντα, 1/2 βολές), να πάρει 2 ριμπάουντ και να προσφέρει 1 ασίστ.

Ο Λόρενς Ρόμπερτς είναι ένας από τους 3 παίκτες που έχουν σχέση και με τις 2 ομάδες. Με τη διαφορά πως ο Αμερικανός σέντερ δεν κατέγραψε ούτε μια επίσημη συμμετοχή με τον Ολυμπιακό. Τον είχε φέρει το 2007 ο Γκέρσον, με τον παίκτη να υπογράφει κλειστό διετές συμβόλαιο, στα φιλικά είχε καλή παρουσία αλλά τελικά ο κόουτς αποφάσισε την τελευταία στιγμή πως χρειάζεται κάτι άλλο για τη θέση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λυθεί το συμβόλαιό του και να αποκτηθεί ο Μαρκ Τζάκσον στη θέση του.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ

Δεν γίνεται να μην αναφερθούμε σε ένα ματς που ήταν η αποθέωση της επίθεσης μεταξύ των 2 ομάδων. Το τελικό 103-105 λέει πολλά για το θέαμα που μας χάρισαν Μπάγερν και Ολυμπιακός στην έδρα των Γερμανών. Τα εύστοχα τρίποντα των ερυθρόλευκων άνοιξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, με την Μπάγερν να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε με το υψηλό 50-59, οι 2 ομάδες δεν έριξαν το ρυθμό τους και πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Οι Πειραιώτες είχαν ξεκινήσει τη διοργάνωση με 7-0 και ταξίδεψαν στο Μόναχο χωρίς τους Πρίντεζη, Μπέγκιτς, Σίμονς και Μαυροειδή. Είχαν σε τρομερή μέρα τον Περπέρογλου, έπαιξε αρκετά και στο 4, που με ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια με 2 εύστοχες βολές έκανε το 102-105 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.