Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020

Match Programme #4 (Anadolu Efes)

Σε ένα πρωτάθλημα 34 αγωνιστικών είναι απολύτως λογικό να υπάρξουν κακές βραδιές όπως στο Μόναχο, το ζητούμενο σ’ αυτές τις περιπτώσεις είναι να αποτελούν εξαίρεση αυτές οι εμφανίσεις και όχι συνήθεια. Οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Μπαρτζώκα οφείλουν να κοιτάξουν μπροστά και να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες, αρχής γενομένης από το παιχνίδι εναντίον της Εφές.

Του Mad Prophet

Πρόκειται για το ζευγάρι που έχει αναμετρηθεί τις πιο πολλές φορές στην Ευρωλίγκα -- αυτό το ρεκόρ τα λέει όλα από μόνο του. Δυο ομάδες με τεράστια ιστορία και παράδοση στη διοργάνωση που μας έχουν δώσει πολλά ιστορικά στοιχεία και γεγονότα τα οποία θα δούμε παρακάτω. Όσον αφορά το σήμερα, η Εφές έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα στη διοργάνωση, και δεν θυμίζει σε τίποτα την περσινή ομάδα. Παίζει κακό μπάσκετ, ο Μίσιτς είναι ντεφορμέ και ο Λάρκιν ακόμη δεν έχει αγωνιστεί. Ένα από τα θέματα της εβδομάδας ήταν αν τελικά δώσει το παρών κόντρα στον Ολυμπιακό, κάτι που ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί. Όπως και να έχει οι ερυθρόλευκοι που δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα θα μπουν με στόχο την επιστροφή στις νίκες.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Μια από τις πιο άστοχες βραδιές του Έντι Τζόνσον στην ήττα με 56-79, με τον Αμερικανό να τελειώνει τον αγώνα με 1/15 σουτ (0/6 δίποντα, 1/9 τρίποντα).

Το double double Φασούλα στη νίκη με 67-70, όπου σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Παρόμοια επίδοση από τον Τάρλατς με 18 πόντους και τα 11 ριμπάουντ στη νίκη με 61-60.

Το ντεμπούτο του Αλφόνσο Φορντ με τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα κόντρα στην Εφές στη νίκη με 87-72, σημείωσε 28 πόντους σε περίπου 32 λεπτά συμμετοχής. Κρατάμε από το ίδιο παιχνίδι τις 10 ασίστ του Παπαλουκά και τους 15 πόντους/10 ριμπάουντ του Ζεβροσένκο.

Τις καθοριστικές 7/7 βολές του Νικαγκμπάτσε σε 3:48 λεπτά συμμετοχής στη νίκη με 79-80.

Την υπερπροσπάθεια του Παναγιώτη Λιαδέλη, ο οποίος σημείωσε τους 22 από τους 52 πόντους της ομάδας στην ήττα με 61-52.

Τα 12 και 13 κερδισμένα φάουλ των Κάγια και Πόποβιτς στη νίκη των Τούρκων με 75-78, με τον πρώτο να εκτελεί 19 βολές. Συνολικά οι 2 παίκτες σημείωσαν 52 πόντους σε εκείνο το ματς.

Το εντυπωσιακότατο και άκρως σπάνιο ranking Μπουρούση που έφτασε στο 32 μόλις σε 12:06 λεπτά συμμετοχής με 23 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2/ τρίποντα, 9/10 βολές) στη νίκη με 105-90. Επίσης double double πέτυχε ο Λίνας Κλέιζα με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τις 12 ασίστ που μοίρασε ο Μίλος Τεόντοσιτς και τις συνδύασε με 17 πόντους στη νίκη με 85-93.

Τη ματσάρα του Όλιβερ Λαφαγιέτ ως παίκτη της Εφές, ο οποίος σε 23 λεπτά πέτυχε 22 πόντους (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές) αλλά τελικά δεν κατόρθωσε να αποτρέψει την ήττα για την τότε ομάδα του. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως τέτοια εμφάνιση από τον Αμερικανό δεν είδαμε όσο φόρεσε την ερυθρόλευκη.

Τον ασταμάτητο Τζόρνταν Φάρμαρ που άγγιξε το triple double στην ήττα του Ολυμπιακού με 98-72. Εκείνο το βράδυ ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 25 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και κέρδισε 7 φάουλ, τελειώνοντας τον αγώνα με 36 PIR.

Το μοναδικό ματς που ο Μίρζα Μπέγκιτς σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων ως παίκτης του Ολυμπιακού στη νίκη με 78-60. Ο Σλοβένος σέντερ σε 13:24 είχε 10 πόντους (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 3 κερδισμένα φάουλ.

Την καλύτερη εμφάνιση του --κατά τ’ άλλα αδιάφορου-- Αξέλ Τουπάν στη νίκη με 88-81. Ο Γάλλος αθλητής σε 21:44 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 19 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές) με 16 PIR.

Το ελπιδοφόρο ντεμπούτο του Μπριάντε Γουέμπερ, ο οποίος σε περίπου 22 λεπτά έβαλε 8 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα.

Το one man show του Σέιν Λάρκιν στον τελευταίο αγώνα μεταξύ των 2 ομάδων, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει 40 πόντους, ευστοχώντας σε 10 τρίποντα.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Τη δήλωση του Φασούλα μετά το 42-77: «Τι κριτική, θέλετε να κάνουμε; Παίξαμε συρτά με κεφαλιές».

3 φορές τα παιχνίδια των 2 ομάδων έχουν οδηγηθεί στη παράταση με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τα 2.

Το κλειστό «Μάκης Λιούγκας» στη Γλυφάδα ο Ολυμπιακός το έχει χρησιμοποιήσει 5 φορές ως έδρα στην Ευρωλίγκα. Την πρώτη φορά που έπαιξε εκεί ήταν στη νίκη με 87-72 κόντρα στην Εφές.

Το 59-110 είναι μια από τις πιο μαύρες σελίδες στην ιστορία του τμήματος. Αποτελεί μέχρι σήμερα την βαρύτερη ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Δυστυχώς μετά από αυτό το παιχνίδι λύθηκε το συμβόλαιο του Μίλαν Τόμιτς, ο οποίος έδωσε τον τελευταίο του αγώνα κόντρα στους Τούρκους. Πάλι καλά στο μέλλον αποκαταστάθηκε η σχέση ομάδας-παίκτη και ο Μίλαν ήταν παρών σε όλες τις μεγάλες επιτυχίες.

Το -9 του Παπαμακάριου είναι το 2ο χειρότερο αρνητικό ranking στην ιστορία του Ολυμπιακού και το σημείωσε στην ήττα με 77-69. Για την ιστορία, έπαιξε σε 19:45 όπου αστόχησε σε 2 δίποντα και 3 τρίποντα, δέχτηκε 1 τάπα, έκανε 1 λάθος και 5 φάουλ. Παρεμπιπτόντως στον ίδιο αγώνα ντεμπουτάρησε ο αξέχαστος Ματ Φρίτζι.

Στη σειρά για τα playoffs του 2013 ο Βασιλης Σπανούλης μοίρασε στα 3 πρώτα παιχνίδια από 8 ασίστ σε κάθε ματς.

Ο Βαγγέλης Αγγέλου είναι ο μόνος που κατάφερε να αγωνιστεί στον Ολυμπιακό την πενταετία 1987-1992 και να κοουτσάρει ως πρώτος προπονητής την Εφές  τη σεζόν 2013/14

Τον τραυματισμό του Πάτρικ Γιανγκ στη νίκη με 87-91, εκείνη τη στιγμή δεν είχε φανεί πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα του και ο παίκτης μπήκε με κομμένο χιαστό και έδωσε μια εντυπωσιακή τάπα.

Το απρόσμενα και καθοριστικά buzzer beater των Πάουελ και Αθηναίου που κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει. Το καλύτερο όμως είναι με διαφορά αυτό του Τζέιμς Φόρεστ, ο οποίος με ένα σουτ από τα 9 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 79-80, δίνοντας τη νίκη στο Θρύλο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν στιγμιότυπα από αυτό το ματς.

Τον τεράστιο Βασίλη Σπανούλη που στη σειρά των playoffs κατέγραψε μυθικά νούμερα. Συγκεκριμένα ο τότε ο 35χρονος αθλητής σε 5 παιχνίδια είχε μ.ό. 17 πόντους (47,4% δίποντα, 44,7% τρίποντα και 76,2% βολές), 6 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ, 17,2 ranking σε 28:58 λεπτά συμμετοχής.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ

Πάρα μα πολλά παιχνίδια μπορούν να μπουν εδώ, από το 42-77, μέχρι το 5ο ματς της σειράς του '13 που ένας Χάινς από άλλο πλανήτη μας έστειλε στην Πόλη, όμως θα διαλέξω μια από τις τελευταίες παραστάσεις της ομάδας που την ονόμασαν, όχι τυχαία, refuse to lose. Ο Ολυμπιακός στη συγκεκριμένη σειρά βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αφού χάνει με 2-1. Είτε κερδίζει και τα δίνει όλα για την πρόκριση στο F4 στον Πειραιά είτε αποχαιρετά την διοργάνωση. Στα μισά της 2η περιόδου η Εφές προηγείται μέχρι και με 13 πόντους, όμως η ερυθρόλευκη άμυνα θα σφίξει. Στην έναρξη της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός θα πετύχει 5 συνεχόμενα τρίποντα και ο Σπανούλης θα βγει πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης  με 18 πόντους για να πάρουμε την πρόκριση στο σπίτι μας.