Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019

Συνεχίζει να απογοητεύει, πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα

Τέλος στο αήττητο των ερυθρόλευκων στο πρωτάθλημα έβαλε η Κηφισιά, η οποία πήρε άξια νίκη στο τάι μπρέικ κόντρα σε έναν Ολυμπιακό που έδωσε συνέχεια στις άσχημες εμφανίσεις του. Οι Πειραιώτες με εξαίρεση το 1ο σετ, ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Περιπλέκονται τα πράγματα όσον αφορά την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, παράλληλα αρχίζουν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ομάδας.

Του Mad Prophet

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Τερβαπόρτι να κάνει ζημία με το φλότινγκ σερβίς του και τον Κουμεντάκη να σκοράρει, έτσι φτάσαμε στο 5-0. Επιπλέον το μπλοκ λειτούργησε πολύ καλά αυξάνοντας τη διαφορά στο +7, 11-4. Ουσιαστικά το σετ είχε κριθεί, η ομάδα έβγαλε μερικές εντυπωσιακές φάσεις φτάνοντας στο 14-5 και 21-8 και έφτασε στο 1-0 με σκορ 25-13. Με βάση τη μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα των 2 ομάδων κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα συνέβαινε μετέπειτα.

Η έναρξη του 2ου σετ ήταν ολόιδια του προηγούμενου, αφού με τον Τερβαπόρτι στο σερβίς προηγηθήκαμε ξανά με 5-0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά μέχρι το 13-9 και κάπου εκεί ήταν λες και κατέβηκε κάποιος διακόπτης. Μαζεμένα λάθη επέτρεψαν στην Κηφισιά να ισοφαρίσει σε 13-13, οι ερυθρόλευκοι ήταν φανερό πως είχαν χαλαρώσει αρκετά, νομίζοντας πως το παιχνίδι θα ήταν περίπατος, ενώ οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο ξύπνησαν και πήραν ψυχολογία. Το ματς έγινε ντέρμπι, είχαμε διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 17-17. Ένα μικρό προβάδισμα στο 19-17 και 21-19, έδειχνε πως ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα θα κάνει το 2-0. Αλλά η Κηφισιά δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που είδαμε στην αρχή, ισοφάρισε σε 22-22, πέρασε μπροστά με 22-23 και με ένα μπλοκ στον Ασπιώτη, έκανε το 23-25 και το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει υπνωτισμένα, δεν του έβγαινε τίποτα μέσα στο παιχνίδι, αυτό δεν το άφησε χαμένο ο αντίπαλος, ο οποίος προηγήθηκε με 6-8. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 8-8 με έναν άσου του Κουμεντάκη και οι 2 ομάδες βάδισαν μαζί ως το 13-13. Η διαφορά ήταν πως ο Ολυμπιακός παρέμενε ζωντανός στη διεκδίκηση του σετ από τα λάθη της Κηφισιάς και όχι εξαιτίας των δικών του παικτών. Η ομάδα των βορείων προαστίων με έναν άσο προηγήθηκε με 13-16 και σε εκείνο το σημείο φάνηκε πως είναι έτοιμη να κάνει τη μεγάλη ζημιά. Οι ερυθρόλευκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν σε 22-22 και 24-24 αλλά ήταν αδύνατο να αποφύγουν να χαθεί αυτό το σετ. Πράγμα το οποίο έγινε μετά από ένα μπλοκ στον Γκέργκι, έτσι διαμορφώθηκε το 24-26 και 1-2.

Από ένα χαλαρό απόγευμα όπως προμήνυε το 1ο σετ, φτάσαμε στο 4ο όπου ο Θρύλος καλούνταν να παλέψει για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Ασπιώτης πήρε σημαντικούς πόντους στην επίθεση, όμως η ομάδα αδυνατούσε να δημιουργήσει ένα σερί, η Κηφισιά ήταν πιεστική, 8-8 και 14-14. Το 19-15 μετά από ένα μπλοκ του Ανδρεάδη έδειχνε πως θα φτάσουμε άνετα στο 2-2, αλλά ο αντίπαλος συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά, φτάνοντας στο 20-20. Οι ερυθρόλευκοι είχαν επιτέλους ένα ξέσπασμα στην επίθεση, παίρνοντας το σετ με 25-21.

Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα που πήγε στο τάι μπρέικ και υπήρχε η πίστη πως και την ύστατη στιγμή οι ερυθρόλευκοι θα πάρουν τη νίκη. Όμως ένα κακό ξεκίνημα του Χουσάι, έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά με 2-4. Οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν στην πίεση και έφτασαν εύκολα στο 3-7 μετά από άσο του Σπυριούνη. Όμως ο Γκέργκι φώναξε παρών την κρίσιμη στιγμή, πήρε 2 άσους και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα σ’ αυτό το σετ στον Ολυμπιακό με 9-8. Τελικά ο άνθρωπος που θα έπαιρνε την ομάδα στην πλάτη του την πιο δύσκολη στιγμή ακόμα αναζητείται στο Ρέντη και η Κηφισιά έκανε το 2-3 με 14-16, πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της.

Πριν μια βδομάδα έγραφα για την άσχημη εμφάνιση κόντρα στον Ηρακλή αλλά δεν πίστευα πως θα υπάρξει ανάλογη συνέχεια. Μετά την κακή απόδοση κόντρα στον Παοκ και την πρόκριση με την ψυχή στο στόμα, ήρθε αυτό το ματς για να εντείνει περαιτέρω τον προβληματισμό για το τμήμα. Ο Μουνιόθ έχασε κατά κράτος την μάχη των πάγκων από τον Νίκο Ζαλμά, με τον Έλληνα τεχνικό να αποδεικνύει με τον πιο πειστικό τρόπο γιατί θεωρείται ένας από τους κορυφαίους προπονητές στη χώρα. Πραγματικά τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί τον Ισπανό, του έδειξε πότε έχουν νόημα οι συνεχείς αλλαγές στο παιχνίδι, μπερδεύοντας τον αντίπαλο, έχοντας αρκετές εναλλακτικές και πλάνο, σε αντίθεση με τον Μουνιόθ που έκανε ξανά και ξανά την βασανιστικά προβλέψιμη διπλή αλλαγή διαγώνιου – πασαδόρου σε 4 από τα 5 σετ. Ο κόουτς είναι ντεφορμέ, δεν είχε κανένα λόγο να μπερδέψει τόσο πολύ την ομάδα, οι επεμβάσεις του μέσα στο παιχνίδι κρίνονται τουλάχιστον άστοχες. Έβγαλε στα κρίσιμα σημεία τους καλύτερες παίκτες της ομάδας, τους Ασπιώτη και Τερβαπόρτι, για να περάσει τους κρύους και χωρίς ρυθμό Φίνγκερ και Στιβαχτή που αναπόφευκτα οδηγήθηκαν σε λάθη. Ενώ αφού δεν του βγήκε η αλλαγή Χουσάι με Κουμεντάκη, ξέχασε τον τελευταίο στο πάγκο ενώ είχε ανταποκριθεί καλά μέχρι το 3ο σετ.

Η Κηφισιά πραγματικά ήταν απολαυστική, έπαιξε ωραίο βόλεϊ και έδειξε με πολύ απλό τρόπο τα φετινά προβλήματα του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι δεν πήραν πάλι τίποτα από το μπλοκ, πολύ κακή τακτική, αργές αντιδράσεις και ήταν αρκετές φορές όπου ο αντίπαλος σηκωνόταν ανενόχλητος ή στην καλύτερη με μονό μπλοκ. Είχαμε αδυναμία να πάρουμε πόντους τόσο από την θέση 4, όσο και από την pipe. Ενώ στην υποδοχή ο Κοκκινάκης έτρεχε για να σώσει ότι μπορούσε αφού οι υπόλοιποι υστερούσαν σημαντικά. Τώρα από εδώ και πέρα η ομάδα καλείται να δώσει εξετάσεις από πολύ νωρίς στη σεζόν, αφού έμπλεξε από μόνη της και το «σίγουρο» πλεονέκτημα στο πρωτάθλημα αμφισβητείται έντονα και μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού πρέπει να δούμε τον Ολυμπιακού που όλοι ξέρουμε. Όσον αφορά το ματς με την Μόντενα όπως είναι λογικό δεν υπάρχουν απαιτήσεις και οι παίκτες πρέπει να απολαύσουν αυτή την εμπειρία.

Ο Ασπιώτης δικαίωσε όσους λέγαμε πως είναι ένα αξιόπιστο back up στη διαγώνιο, έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να μη χάσουμε και είναι ευκαιρία να χτίσει μέσα από αυτή την εμφάνιση. Ο Τερβαπόρτι ήταν απίστευτος, έβγαλε ευφυέστατες πάσες αλλά δεν τον βοήθησε η υπόλοιπη ομάδα. Πλέον υπάρχει ένας ικανοποιητικός αριθμός αγώνων για να πούμε πως ο Γκέργκι συναγωνίζεται τον Οϊβάνεν για το ποιος είναι ο χειρότερος ξένος που έφερε ο Μουνιόθ. Ο Ούγγρος πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ο Κουμεντάκης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και άδικα ξεχάστηκε από τον Μουνιόθ. Ο Χουσάι ακόμα δέχεται μπλοκ. Ο Βουλκίδης απογοήτευσε ξανά, δείχνει να μην εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που του παρουσιάζονται. Ο Πετρέας δεν γίνεται να τα κάνει όλα μόνος του στο κέντρο και ο Ανδρέαδης είναι μια εξαιρετική επιλογή ως βετεράνος αλλά η ομάδα χρειάζεται κάτι άλλο όταν δεν αποδίδει καλά το βασικό δίδυμο. Ο Κοκκινάκης φάνηκε πάλι πολύ μόνος στην πίσω ζώνη.

Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (12/12, 18:00) με την Μόντενα στο Ρέντη στον πρώτο αγώνα για το Cev Cup, ενώ στο πρωτάθλημα την ερχόμενη Κυριακή (15/12, 16:45) αντιμετωπίζουμε εκτός έδρα τον Παναθηναϊκό.
Τα σετ: 2-3 σε 2.08: 25-13 (18΄), 23-25 (29΄), 24-26 (32΄), 25-21 (27΄), 14-16 (22΄)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ 5 (5/7 επ., )
Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 64%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Χαντ 1 (1/2επ.) Κολτσιάκης (29% υπ., 29% αρ.)

* Για το παιχνίδι με την Μόντενα δεν θα ισχύει η κάρτα μέλους λόγω της αυξημένης ζήτησης. Τα εισιτήρια του αγώνα διατίθενται από το γραφείο του Τμήματος Μελών–Φιλάθλων που βρίσκεται στο στάδιο Γ. Καραϊσκάκης από τις 10:00 έως τις 18:00.