Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019

Είστε οι καλύτεροι πελάτες

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός πέρασε διά πυρός και σιδήρου μέσα από την έδρα του αιώνιου αντιπάλου του. Ανέτρεψε με καρδιά πρωταθλητή το 2-1 σε 2-3, την ώρα που όλοι τον είχαν τελειωμένο, αποδεικνύοντας πως είναι εδώ και το φετινό πρωτάθλημα δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να του το πάρει. Πάλεψε ο Παναθηναϊκός με όλα τα θεμιτά και αθέμιτα μέσα μήπως καταφέρει και σταματήσει το σερί στον Ερασιτέχνη, το οποίο έφτασε στο 45-0 σε όλα τα σπορ, στο 9-0 στο βόλεϊ ανδρών την τελευταία πενταετία και συνολικά στο 28-1 τα τελευταία δέκα χρόνια.

Του Mad Prophet

Ο αγώνας ξεκίνησε με ευτράπελα, αφού την ώρα που ο Παο προηγούνταν με 5-3, οπαδοί του προσπάθησαν να μπουν με ντου στο γήπεδο, η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνου και το παιχνίδι διακόπηκε άρον άρον με τις 2 ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια. Όταν το παιχνίδι ξανάρχισε, ο Ολυμπιακός φάνηκε αρκετά επηρεασμένος από τη διακοπή, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 9-6. Το μόνο που κατάφερε ο Θρύλος ήταν ισοφαρίσει με τον Φίνγκερ σε 13-13 και μετά ήρθε καθίζηση με τους πράσινους να κάνουν ένα σερί 7-0, καθαρίζοντας το 1ο σετ με 25-20. Η ομάδα είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, αναγκάζοντας τον Τερβαπόρτι να πασάρει πίσω από τα 3, κάνοντας πολύ δύσκολη τη δουλειά του. Αντίθετα η υποδοχή των πράσινων ήταν εξαιρετική, επιτρέποντας στον Γιάκομπσεν να παίξει αρκετό πρώτο χρόνο με τον Ράνγκελ, με τον τελευταίο να κάνει πάρτι.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε επιτέλους με διάθεση να απειλήσει και να πιέσει την αντίπαλη υποδοχή, έτσι εξηγείται το γρήγορο 2-7. Το εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Γκέργκι έκανε το 5-13 και οι Πειραιώτες συνέχισαν πολύ σωστά να σημαδεύουν τον Ράπτη από το σερβίς, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +10, 10-20. Ένας σοβαρότατος Ολυμπιακός έφτασε χαλαρά στο 14-15, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1.

Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με ανεβασμένη ψυχολογία εξαιτίας των όσων είχαν προηγηθεί στο τελευταίο σετ και πήραν από νωρίς προβάδισμα, 4-7 και 6-10. Ο Θρύλος έβγαζε μια ποιοτική διαφορά έναντι του αντιπάλου που σε έπειθε πως δύσκολα θα χαθεί το σετ, αφού διατηρούσε μια σταθερή διαφορά 3 πόντων, 13-16 και 17-20. Όμως στο 20-23 η ομάδα έπαθε μπλακ άουτ και έχασε το σετ με 25-23. Γι’ αυτή την καθίζηση έχει μεγάλη ευθύνη ο Μουνιόθ που πάλι την ύστατη στιγμή κι χωρίς λόγο μπέρδεψε την ομάδα με τη διπλή αλλαγή διαγώνιου – πασαδόρου. Αντί όμως να κλείσει την αλλαγή εγκαίρως, πέρασε μονάχα τον Φίνγκερ στη θέση του Στιβαχτή και η ομάδα, την ώρα που είχε κόντρα επίθεση στο 21-23, δεν είχε πασαδόρο για να εκδηλώσει σωστά επίθεση.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε συγκεντρωμένος και προηγήθηκε με 5-8 και 10-14. Αλλά με δικά του συνεχόμενα λάθη έβαλε τον Παο ξανά στην διεκδίκηση του σετ, 14-14. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι αφού από εκείνο το σημείο και μετά είχαμε 7 ισοπαλίες στο παιχνίδι. Όμως στο 23-23 ο Φίνγκερ με μια επίθεση και ένα μονό μπλοκ πήρε την ομάδα στην πλάτη του και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσέχος διαγώνιος συνέχισε να κερδίζει δύσκολους πόντους, 3-5 και 4-6. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα 1-2 πόντων ώσπου στο 8-10 πήγε ο Βουλκίδης στην γραμμή του σερβίς. Ο κεντρικός του Θρύλου σμπαράλιασε την αντίπαλη υποδοχή, κερδίζοντας 4 συνεχόμενους άσσους, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των πράσινων για νίκη. Ο Φίνγκερ διαμόρφωσε το τελικό 9-15 και 2-3 σετ αυξάνοντας μ’ αυτό τον δραματικό τρόπο το σερί του Ερασιτέχνη στα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Μετά την σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην τεράστια Μόντενα, ο Θρύλος πήρε ένα εκκωφαντικό διπλό μέσα στον Παναθηναϊκό, δείχνοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο πως συνέρχεται από το κακό φεγγάρι στο οποίο βρέθηκε την περασμένη εβδομάδα. Σίγουρα δεν λύθηκαν μεμιάς όλα τα προβλήματα, ούτε θα κρυφτούν κάτω από το χαλάκι, αφού υπήρξαν σημεία που η ομάδα έδειξε τις παθογένειές της, αλλά την ώρα που έπρεπε έβγαλε αντίδραση. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε τον παράγοντα κούραση, αφού ήταν το 3ο ματς που δώσαμε αυτή την εβδομάδα και όλα έφτασαν στο τάι μπρέικ. Ο Μουνιόθ πήρε ξανά κάτω από τη βάση. Δεν βρίσκω λόγο στις συνεχείς αλλαγές του μέσα στα σετ, πειραματίζεται αρκετά και το πληρώσαμε πετώντας ακόμη ένα βαθμό στη μάχη για την 1η θέση στο πρωτάθλημα. Η ομάδα πάλι αντιμετώπισε προβλήματα στην πίσω ζώνη, με τους 2 ακραίους να έχουν αρκετά θέματα στην υποδοχή, στα θετικά ότι το μπλοκ λειτούργησε εξαιρετικά από το 2ο σετ και έπειτα, όπως επίσης και η τακτική που ακολουθήσαμε από το σερβίς ήταν εξαιρετική και σωστά επιμείναμε όλο το βράδυ να σημαδεύουμε τον Ράπτη. Ο Παναθηναϊκός κούρασε με τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες, την γκρίνια και τις συνεχείς διακοπές στο παιχνίδι, μπράβο στνην ομάδα που δεν επηρεάστηκε από όλο αυτό το κλίμα, έμεινε συγκεντρωμένη και με μπροστάρηδες τους Φίνγκερ, Πετρέα και Βουλκίδη έφτασε στη νίκη. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν με θετικό πρόσημο μια δύσκολη σειρά αγώνων, μπορούν να διασκεδάσουν το ματς που έρχεται στην Ιταλία και μετά να πάρουν ανάσες ενόψει συνέχειας και να μελετήσουν πάνω στα μειονεκτήματα τους.

Ο Φίνγκερ όπως κάθε σωστός διαγώνιος πήρε μπρος την στιγμή που έπρεπε, δεν κρύφτηκε και πήρε δύσκολους πόντους στο κλείσιμο των σετ, εκεί δηλαδή που χρειάζεται. Οι Γκέργκι Χουσάι ήταν μαύρη τρύπα στην υποδοχή, ο αντίπαλος τους σημάδευε διαρκώς από το σερβίς και άντε ο Αλβανός σώζει την κατάσταση εξαιτίας του ταλέντου στην επίθεση, ο Ούγγρος συνεχίζει να προβληματίζει και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σκεφτόμασταν να τον αντικαταστήσουμε τώρα που πλησιάζει η μεταγραφική περίοδος. Συγκλονιστικός Πετρέας, πραγματικά είναι εγγύηση γι’ αυτά τα ματς. Όσον αφορά τον Βουλκίδη, του έχω σούρει πολλά στα τελευταία μου κείμενα, όμως σ’ αυτό το παιχνίδι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε κατακόρυφα την απόδοση του, ώσπου έφτασε στο τάι μπρέικ και έδωσε τη νίκη με τα σερβίς του. Ο Τερβαπόρτι σε ένα ακόμη ματς οργάνωσε σωστά το παιχνίδι της ομάδας, όσο του το επέτρεπε η υποδοχή, την οποία ξανά πάλεψε να κρατήσει ο Κοκκινάκης με τις άμυνες του.

Επόμενο παιχνίδι στην Ιταλία κόντρα στην Μόντενα στη ρεβάνς του 2-3 για το CEV Cup και αμέσως μετά ακολουθεί παιχνίδι πρωταθλήματος στην έδρα της Ελπίδας Αμπελοκήπων.
Τα σετ: 2-3: 25-20, 14-25, 25-23, 23-25, 09-15 σε 153 λεπτά
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. - 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος
Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Φερνάντο Μουνιόθ:
Για την ομάδα μου ήταν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη. Παίξαμε το τέταρτο συνεχόμενο τάι μπρέικ και είμαι χαρούμενος που αντέξαμε στη μεγάλη πίεση της έδρας του Παναθηναϊκού. Ο Βουλκίδης και όλοι οι παίκτες είναι μέρος της ομάδας. Πάντα κάποιος παίκτης τραβάει την ομάδα αλλά όλοι νικάμε και όλοι χάνουμε. Η διακοπή δε βολεύει καμία ομάδα ποτέ και οποιαδήποτε στιγμή γίνεται μέσα σε αγώνα. Συνεχίζουμε και πάμε στην Ιταλία για να παίξουμε για την πρόκριση. Στο Λιγκ Καπ με τον Παναθηναϊκό θα γίνουν μεγάλοι αγώνες.
Γιώργος Πετρέας
Η ομάδα στο πρώτο σετ μπήκε επηρεασμένη από την διακοπή του αγώνα. Ήταν μία ατμόσφαιρα που πολλοί ξένοι αθλητές μας δεν είχανε ζήσει. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Μπορούσαμε να πάρουμε το τρίτο σετ. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Για την όλη την ενέργεια που έδωσαν όλοι, Έλληνες και ξένοι.
Θεόδωρος Βουλκίδης
Μετράει που νίκησε η ομάδα μου. Περιμένω τον τίτλο του MVP. Δε μας βγήκε 100% στο γήπεδο, αλλά μετά το 2-1 καταφέραμε και παίξαμε συγκεντρωμένα και πήραμε δίκαια τη νίκη. Το εφετινό πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι της Πέμπτης με τη Μόντενα. Θα προσπαθήσουμε και θα τα δώσουμε όλα για την πρόκριση.
Γκαζμέντ Χουσάι
Δεν ξεκινήσαμε με τον τρόπο που θέλαμε στο 1ο σετ, όμως μετά επανήλθαμε και ισοφαρίσαμε άμεσα ενώ μπορούσαμε να φτάσουμε στο 2-1 αν δεν χάναμε μέσα από τα χέρια μας το 3ο σετ. Στη συνέχεια δείξαμε χαρακτήρα ως ομάδα μέσα σε όλη αυτή την αρρωστημένη κατάσταση που επικρατούσε στο γήπεδο. Οι οπαδοί μας πετούσαν συνέχεια πράγματα, νομίσματα και μας έφτυναν όλη την ώρα.  Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί στην καριέρα μου τέτοιες συνθήκες. Ούτε να πέφτει δακρυγόνο και να σταματάει ο αγώνας για πολλά λεπτά, μετά από μάχη των οπαδών με την αστυνομία. Δεν έχω  ξαναδεί κάτι τέτοιο. Ωστόσο είμαι χαρούμενος που φύγαμε με τη νίκη μέσα από αυτή την έδρα και ξέρω ότι την αξίζαμε.
Μίχαλ Φίνγκερ
Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά από οπαδούς γηπεδούχου ομάδας. Ήταν τρελό όλο αυτό και δεν έχει να κάνει με τον αθλητισμό. Είναι λογικό να υποστηρίζεις την ομάδα σου αλλά αυτά που συνέβησαν εκεί ξεπερνούν τη λογική και δεν έχουν καμία θέση στο βόλεϊ και σε κανένα γήπεδο. Δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε από τα δακρυγόνα που έπεσαν στην αρχή του αγώνα, μετά από μάχη των οπαδών με την αστυνομία. Η κατάσταση ήταν επικίνδυνη και δεν μπορείς να παίξεις βόλεϊ όταν έχεις σε τόσο κοντινή απόσταση κόσμο που βρίζει, φτύνει και πετάει πράγματα. Είμαι υπερήφανος για την ομάδα και από το γεγονός ότι φύγαμε με τη νίκη από εκεί μέσα.
Ρόλαντ Γκέργκι
Είμαστε χαρούμενοι που φύγαμε με τη νίκη μέσα από αυτή την έδρα, όπου δεν είναι κατάλληλη για να παίξεις βόλεϊ, όταν επικρατούν τέτοιες συνθήκες. Οι οπαδοί τους είχαν βάλει μέσα στο γήπεδο τα… πάντα, μας έφτυναν όλη την ώρα και ήταν δύσκολο να εκτελείς σερβίς ενώ τους έχεις σε τόσο κοντινή απόσταση. Αν και δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα αντιλαμβάνομαι ότι με έβριζαν.  Από κει και πέρα είχαμε μια δύσκολη περίοδο με συνεχή παιχνίδια και ταξίδια αλλά νομίζω ότι βρίσκουμε τον εαυτό μας. Επίσης είμαστε χαρούμενοι για το 45-0!