Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019

Με ύφος μπλαζέ, πέταξε ένα βαθμό

Για 3η σερί χρόνια, ο Ολυμπιακός φεύγει από τη Μίκρα με τη νίκη στο τάι μπρέικ, η διαφορά είναι πως φέτος έπαιξε υπεροπτικά κόντρα σε έναν παθιασμένο Ηρακλή, που του έδωσε ένα καλό μάθημα πως δεν πρέπει να υποτιμήσει κανέναν ώστε να διατηρηθεί στην 1η θέση. Έστω και μ’ αυτές τις συνθήκες, είδαμε το καλύτερο φετινό παιχνίδι του πρωταθλήματος, με τον Θρύλο να κρατάει μονάχα τους 2 βαθμούς της νίκης.

Του Mad Prophet

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να ρισκάρουν αρκετά από τη γραμμή του σερβίς, όμως το αποτέλεσμα ήταν να δούμε εκατέρωθεν λάθη και κάκιστο θέαμα μέχρι το 14-14. Το πρώτο ερυθρόλευκο μπλοκ διά χειρός Πετρέα ήταν και το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού, 15-16, για να έρθει ένας άσσος του Γκέργκι ώστε να δώσει ένα αίσθημα ασφάλειας (16-18). Ένας ακόμη πόντος του Φίνγκερ έκανε το 21-23 και εκεί που όλα έδειχναν να λαμβάνουν τέλος, ο Γκέργκι δεν τελείωσε μια επίθεση, ο Τζιουμάκας πήγε στο σερβίς, χάλασε την ερυθρόλευκη υποδοχή και κάπως έτσι το σετ τελείωσε 26-24 υπέρ του γηπεδούχου. Οι ερυθρόλευκοι δεν καθάρισαν το σετ όταν έπρεπε, πλήρωσαν τα 9 χαμένα σερβίς που είχαν και επέτρεψαν στον Τζιουμάκα να βρει ρυθμό την ύστατη στιγμή.

Στο επόμενο σετ, εμφανίστηκε στο γήπεδο ένας κανονικός Ολυμπιακός, δεν επηρεάστηκε από τις διακοπές και τις καθυστερήσεις που είχαμε στους πρώτους πόντους, διατηρώντας μια σταθερή διαφορά 2 πόντων, 6-8 και 8-10. Ο Φίνγκερ τελείωσε συνεχόμενες επιθέσεις, 10-15 και 13-19, παίρνοντας τους Πειραιώτες από το χέρι που ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Στη συνέχεια, οι 2 ομάδες έδιναν μάχη πόντο πόντο, με αποτέλεσμα να έχουμε 5 ισοπαλίες μέχρι το 8-8, σημείο που ο Φίνγκερ πήγε στη γραμμή των 9 μέτρων και με συνεχόμενα καλά σερβίς το σκορ έγινε 8-11. Αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, και δεν το έβαλαν κάτω, ισοφαρίζοντας σε 14-14 και 18-18. Στο 18-19, ο Μουνιόθ αποφάσισε να κάνει τριπλή αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τους Στιβαχτή, Ασπιώτη και Ριζόπουλο στις θέσεις των Τερβαπόρτι, Φίνγκερ και Γκέργκι αντίστοιχα. Όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι το 20-23, όπου ο Μουνιόθ και οι παίκτες πίστεψαν πως το σετ είχε τελειώσει. Ο κόουτς άργησε επιδεικτικά να κλείσει τις αλλαγές, ξέχασε τους βασικούς στο πάγκο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γηραιός, κάνοντας το 24-23. Το γήπεδο ξύπνησε, ο αντίπαλος πήρε ψυχολογία, έχασε όμως 3 σετ μπολ, ο Θρύλος γύρισε την κατάσταση φτάνοντας στο 26-27, αλλά ο Φίνγκερ έστειλε το σερβίς στο φιλέ. Στο 30-30, ο Προύσαλης πήρε ένα πόντο και με έναν άσσο διαμόρφωσε το 32-30, βάζοντας τον Ηρακλή ξανά μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φουριόζοι στο 4ο σετ, έβγαλαν αντίδραση, παίρνοντας από νωρίς πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ 1-6 και 5-13. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συμμαζέψουν την κατάσταση, πλησίασαν στους 2 πόντους, 12-14, με τον Θρύλο όμως να δείχνει πως δεν θα επιτρέψει να χάσει. Ένα μπλοκ του Χουσάι έκανε το 14-20 και με το τελικό 21-25 οδηγηθήκαμε στο πρώτο τάι μπρέικ της χρονιάς για τον Ολυμπιακό.

Εκεί οι 2 ομάδες πρόσφεραν ένα εντυπωσιακό σετ, γεμάτο σπουδαίες φάσεις, θεαματικές άμυνες, δύσκολες επιθέσεις και αρκετή ένταση. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-2, ο Μουνιόθ διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή, αυτό οδήγησε τον ρέφερι να του δείξει κόκκινη κάρτα και το σκορ να γίνει έτσι 5-2. Η στιγμή που γύρισε το παιχνίδι ήταν όταν το 6-3 μετατράπηκε σε 6-8, επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά τον άγραφο νόμο του βόλεϊ, που αναφέρει πως όποια ομάδα φτάσει πρώτη στον 6ο πόντο του τάι μπρέικ δεν κερδίζει. Οι τελευταίοι πόντοι ήταν δραματικοί, ο Φίνγκερ έκανε το 13-13, ο Πετρέας με έξυπνο τρόπο κέρδισε το 13-14, για να οδηγηθούμε στην τελευταία φάση που ήταν όλα τα λεφτά. Ο Κοκκινάκης έβγαλε κυριολεκτικά μια ακατόρθωτη άμυνα, ώστε να φτάσει η μπάλα στον Φίνγκερ που τελείωσε το παιχνίδι με 13-15 και διατήρησε το αήττητο του Ολυμπιακού την φετινή σεζόν.

Το έγραψα και στον πρόλογο, αλλά πραγματικά ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι που αξίζει να το δει οποιοσδήποτε, ακόμα και σε επανάληψη. Η ομάδα πραγματοποίησε μάλλον τη χειρότερη εμφάνιση για τη φετινή σεζόν, μπήκε στο παιχνίδι με την εντύπωση πως θα φτάσει στη νίκη μονάχα με τη φανέλα και το όνομα. Έκανε αρκετά λάθη, προσφέροντας εύκολους πόντος στον αντίπαλο, είχε ελάχιστα μπλοκ και, με εξαίρεση τους Φίνγκερ και Χουσάι, δυσκολεύτηκε στην επίθεση. Σίγουρα δεν θα έφτανε μέχρι τέλους με το πόδι πατημένο στο γκάζι και εξαιρετικές εμφανίσεις. Ήταν αναμενόμενο πως θα έχουμε βραδιές όπως αυτή, αλλά δεν είναι κακό να επισημάνουμε τα λάθη και δεν παραβλέπουμε πως και πάλι πήραμε τη νίκη.

Κακό κοουτσάρισμα από τον Μουνιόθ: μονίμως εκνευρισμένος και μια αδικαιολόγητη μουρμούρα στον διαιτητή που απέφερε και μια κόκκινη που παραλίγο να αποβεί καθοριστική. Αντέδρασε καθυστερημένα με την τριπλή αλλαγή που μας στέρησε το 3ο σετ, αλλά του πιστώνεται η διπλή αλλαγή που βοήθησε στο τέλος του αγώνα. Ο Φίνγκερ έδειξε πως βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, κουβάλησε την ομάδα όταν έπρεπε, υπήρχαν σημεία στο ματς που δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς και τελείωσε ξανά με εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση. Από κοντά σε απόδοση και ο Χουσάι, ο οποίος τελείωσε δύσκολες φάσεις από το 4, αλλά αυτή τη φορά έβγαλε δύσκολες άμυνες, συνεισφέροντας και στην υποδοχή. Εξίσου καλός και ο Τερβαπόρτι, είχε τις λύσεις στα δύσκολα, παρότι η πίσω ζώνη δεν τον βοήθησε παίξει γρήγορα όπως αρέσκεται. Εκτός αγώνα ο Βουλκίδης, έκανε μόνο λάθη, σωστά τον αντικατέστησε ο κόουτς και δεν τον χρησιμοποίησε στη συνέχεια. Ασταθής ο Γκέργκι, τελείωσε ορισμένες δύσκολες φάσεις, είχε κλασικά τα θέματα του στην άμυνα. Δεν βοήθησε ιδιαίτερα το παιχνίδι τους Πετρέα Ανδρεάδη ώστε να ξεχωρίσουν, από την άλλη τα συνολικά 3 μπλοκ σε παιχνίδι 5 σετ είναι κακή επίδοση. Ο Ριζόπουλος απέδειξε ξανά πως θα είναι μια χρήσιμη λύση από τον πάγκο, ηρέμησε την ομάδα με την υποδοχή του.

Επόμενα παιχνίδια για το τμήμα την Πέμπτη (5/12, 18:00) με τον Παοκ στη ρεβάνς του νικηφόρου 3-0 για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ και την Κυριακή (8/12, 17:00) υποδεχόμαστε στο Ρέντη την Κηφισιά για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 2-3 σε 2:08: 26-24 (26'), 17-25 (24'), 32-30 (34'), 21-25 (24'), 13-15 (20').
Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακός οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 78 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.
Ηρακλής (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 10π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 24 (22/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 29%αρ.), Προύσαλης 3 (2/3επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 13 (13/21επ.), Πεντίδης 4 (3/3επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (14/30επ., 3 μπλοκ, 3 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 39%αρ.), Καλαϊτζίδης, Σακόγλου
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31π. (28/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (5/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 22 (20/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 18%αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/2επ.), Γκέργκι 18 (16/24επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 41%υπ., 18%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Ασπιώτης
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Ξέραμε ότι δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το γήπεδο. Ήταν ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη που θέλαμε. Παλέψαμε μέχρι τον τελευταίο πόντο και φτάσαμε σε μια πολύ σημαντική νίκη. Βρεθήκαμε πίσω με 1-0 στις λεπτομέρειες στο πρώτο σετ και έπρεπε να αντιδράσουμε. Δυο φορές επιστρέψαμε στο παιχνίδι και στο τελευταίο σετ γυρίσαμε από το 5-2, με την ομάδα να δείχνει χαρακτήρα και την ποιότητα που διαθέτει.

* Μπράβο στη Volley League που συνεχίζει να δείχνει διαδικτυακά τα περισσότερα παιχνίδια του πρωταθλήματος.