Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

Το πρώτο βήμα έγινε, το πλεονέκτημα κλείδωσε

Η επέλαση στο ελληνικό πρωτάθλημα από την ομάδα βόλεϊ συνεχίστηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Θρύλος έχει το απόλυτο μέχρι στιγμής με 16 νίκες, έχοντας χάσει μόνο 3 σετ από τα 51 συνολικά που έχει παίξει φέτος στο πρωτάθλημα και ξέφυγε 10 βαθμούς από τον 2ο, τελειώνοντας ουσιαστικά έτσι την υπόθεση πλεονέκτημα. Ας δούμε πως πήγε η εξέλιξη του αγώνα και ας πούμε δυο λόγια για την εμφάνιση των δυο ομάδων.

Του Mad Prophet

Η ομάδα θα μπει πολύ δυναμικά στον αγώνα αφού στο 1ο σετ θα προηγηθούμε με 4-1, με τον Μπέμε να έχει ήδη 2 μπλοκ και να αναγκάζει τον ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορα-γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Θα συνεχίσουμε ακάθεκτοι με τον Ράουβερντινκ στο σερβίς να σημαδεύει τον Κουμεντάκη, με το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ να μας βρίσκει να προηγούμαστε με 8-2. Με όπλο το μπλοκ και τους Μπέμε, Ράουβερντινκ να ξεχωρίζουν θα συνεχίσουμε να είμαστε μπροστά με 13-4. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο θα προβεί σε αρκετές αλλαγές χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και θα οδηγηθούμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ να είναι 16-7. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σετ θα είναι οι 11 πόντοι με τον Θρύλο να προηγείται με 23-10 και 24-11. Τελικά το σετ θα κλείσει με σκορ 25-13, με την ομάδα να είναι εξαιρετική και ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ θα παρουσιάσει βελτιωμένη υποδοχή και θα προηγηθεί με 3-4, γρήγορα όμως θα το γυρίσουμε σε 7-5 με το μπλοκ να παραμένει το δυνατό μας σημείο. Οι 2 ομάδες θα φτάσουν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-7. Το παιχνίδι θα πάει πόντο μέχρι το 13-13, με τον Ράουβερντινκ να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση, σε εκείνο το σημείο θα βρεθούμε μπροστά με 2 πόντους και θα πάμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-14. Η υποδοχή μας όμως θα αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα και ο ΠΑΟΚ θα ισοφαρίσει σε 19-19 μέχρι που θα περάσει μπροστά με τον Κουμεντάκη να κάνει το 21-22. Ο Μπέμε θα κάνει ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Τακουρίδη στην κόντρα επίθεση του ΠΑΟΚ, ισοφαρίζοντας για την ομάδα μας σε 23-23. Θα χάσουμε ένα σετ μπολ στο 24-23, στη συνέχεια ο Μπέμε θα καρφώσει άουτ και ο Πελεκούδας θα κάνει το 24-26, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 2-1 στο 3ο σετ, ο ΠΑΟΚ όμως με ανεβασμένο το κέντρο του θα το γυρίσει σε 2-3. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός θα θυμίσει εκείνον του 1ου σετ και θα προηγηθεί στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4, έχοντας τον Οϊβάνεν να πιέζει εξαιρετικά την υποδοχή του ΠΑΟΚ από το σερβίς, τον Αλεξίεφ να καρφώνει και τον Πετρέα να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι όμως θα μειώσουν γρήγορα σε 10-8 με τον Ουσίκοφ να γίνεται αισθητός στην επίθεση.  Ο Ράουβερντινκ με τον Ανδρεάδη θα δώσουν λύσεις στην επίθεση και θα ξεφύγομε με 15-11 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα και θα φτάσουμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-12. Η διαφορά στο υπόλοιπο σετ θα κυμανθεί στους 2 με 3 πόντους. Ώσπου θα προηγηθούμε μέχρι 5 πόντους στο 23-18 και ο Πετρέας με ωραίο μπλοκ θα κάνει το 25-20 και 2-1 σετ υπέρ μας.

Εξίσου δυναμικά θα μπούμε στο 4ο σετ όπου θα προηγηθούμε με 3-1 μετά από άσσο του Ντρίζγκα και μπλοκ του Ανδρεάδη. Ο Ουσίκοφ όμως θα τους βάλει για πρώτη στο σκορ στο 5-6 και θα φτάσουμε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει να προηγείται με 11-13 και 15-16 με τους Ουσίκοφ και Μαρτίνεθ να είναι πολύ καλοί. Εκεί ο προπονητής μας θα κάνει κίνηση ματ που θα κρίνει τον αγώνα, θα περάσει τον Ζουπάνι στο σερβίς και θα κάνουμε ένα σερί 5-0 με 3 πόντους του Ανδρεάδη και ένα άσσο του Ζουπάνι. Το 4ο σετ θα τελειώσει με σκορ 25-18 και την ομάδα μας να σημειώνει την 16η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το να γράψω πως την δεδομένη στιγμή είμαστε καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ είναι το μόνο εύκολο, έτσι ακριβώς ήμασταν και στο συγκεκριμένο σημείο της περσινής σεζόν. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο όπως λέει και το δημοσιογραφικό κλισέ και ακόμα πιστεύω πως πρέπει να καταβάλουμε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσουμε στον τίτλο. Ο ΠΑΟΚ χθες από ένα σημείο του αγώνα και μετά αγωνίστηκε χωρίς τους Βάλκιερς και Σαφράνοβιτς, ο προπονητής του αναγκάστηκε να ανοίξει το rotation και ο ΠΑΟΚ έδειξε πως έχει βάθος σαν ομάδα ειδικά στα άκρα, μια θέση που εμείς πίσω από τους 2 βασικούς δεν έχουμε κάτι αξιόλογο και το τονίζω γιατί θεωρώ πως σε μια σειρά τελικών με συνεχόμενα παιχνίδια ο πάγκος θα παίξει τον δικό του ρόλο. Βασικός συντελεστής της νίκης ήταν αδιαμφισβήτητα ο Μπενίτεθ και αξίζει να σημειωθεί αυτό, έβγαλε τον κουρασμένο Μπέμε, πέρασε στον αγώνα τον Ανδρεάδη που έδωσε πολύτιμους πόντους και η επιλογή του να στείλει τον Ζουπάνι στο σερβίς στο 4ο σετ ήταν αυτή που εν μέρει έκρινε τον αγώνα. Από τους παίκτες μας καλύτερο βάζω τον Ράουβερντινκ, που ήταν σε εξαιρετική βραδιά επιθετικά όσο και στην υποδοχή. Ο Οϊβάνεν έκανε μεστό παιχνίδι και ξεκόλλησε την ομάδα από το σκορ όποτε χρειάστηκε, ενώ ο Πετρέας απέδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι πως διανύει μια εξαιρετική χρονιά. Επόμενος στόχος η πρόκριση στο Challenge Cup με τον πρώτο αγώνα να γίνεται την Τετάρτη στην έδρα της Μένεν για τους 8 της διοργάνωσης.

Μπενίτεθ: «Παίξαμε καλά...»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:
Παίξαμε καλά στο σερβίς και στην επίθεση, ελέγξαμε το παιχνίδι το οποίο σε όλη τη διάρκεια του ήταν στη μεριά μας. Ο ΠΑΟΚ είχε αλλαγές με τους παίκτες, ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρώτη θέση όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Από τη στιγμή που θα την πάρουμε θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στα παιχνίδι του Challenge Cup, του Κυπέλλου και στις προπονήσεις».

Ανδρεάδης: «Καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ»
Ο Ανδρέας Ανδρεάδης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:
Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε μέσα στην έδρα μας. Στόχος είναι στα πλέι οφ να παίξουμε όσο καλύτερα μπορύμε.  Η ομάδα έδειξε στο πρώτο σετ αυτό που μπορεί να παίξει. Ίσως χαλαρώσαμε όμως εκεί και στο 2ο σετ, βρισκόμασταν πίσω με -2 πόντους με αποτέλεσμα να γίνουν κάποια λάθη. Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ, αποτελούμενη από μια 14άδα που απέδειξε σήμερα ότι μπορεί να ανταποκριθεί. Η προσοχή μας στρέφεται τώρα στο παιχνίδι με τη Μενέν στο οποί αν παρουσιαστούμε σοβαροί θα πάρουμε τη νίκη. Παραμένουμε ταπεινοί, δουλεύουμε και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους και προχωράμε

Τα σετ: 3-1 σε 1.41, 25-13 (21΄), 24-26 (29΄), 25-20 (27΄), 25-18 (24΄)

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Mπενίτεθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνης 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ,  2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ)