Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018

Με θρίαμβο στους ημιτελικούς!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τη Πφέφιγκεν τρομερό βόλεϊ και σάρωσε την ομάδα από την Ελβετία εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους ημιτελικούς του Challenge Cup! Τα κορίτσια έδωσαν ρεσιτάλ παίρνοντας τα  δύο πρώτα σετ που χρειάζονταν για να εξασφαλίσουν την πρόκριση μιας και στον πρώτο αγώνα στην Ελβετία είχαν κερδίσει με 1-3. Η ομάδα μας φυσικά δεν σταμάτησε εκεί αλλά κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ παρόλο που δυσκολεύτηκε λίγο παραπάνω και με καθαρή νίκη 3-0, πέρασε στον ημιτελικό. Εκεί εκτός απρόοπτου θα αντιμετωπίσει την ρώσικη Ντιναμό Κράσνονταρ (ο επαναληπτικός θα γίνει την Πέμπτη 1/3), η οποία είχε κερδίσει εκτός έδρας την τσέχικη Οστράβα και αυτή με 1-3.

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός μπήκε από το πρώτο σετ αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην Πφέφιγκεν να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του και το κατάφερε στο έπακρο. Στο πρώτο αυτό σετ είδαμε ένα ρεσιτάλ βόλεϊ από την ομάδα του Πειραιά. Το έναυσμα έδωσε από το σερβίς η Νίεμερ που έκανε το 7-1 και από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός συνέχισε στον καταιγιστικό αυτό ρυθμό. Με άψογους πρώτους χρόνους, που «σέρβιρε» η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου, με τρομερά μπλοκ πάνω στο φιλέ, με αψεγάδιαστη υποδοχή όποτε οι Ελβετίδες έκαναν επίθεση και με τις Χίπε και Πολ να καρφώνουν αλύπητα τις αντιπάλους τους ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-4!

Ο ρυθμός των ερυθρόλευκων δεν έπεσε ούτε στο δεύτερο σετ, παρόλο που η Πφέφιγκεν εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική. Η βάση για την κατάκτηση του πολυπόθητου σετ ήταν το πολύ καλό σερβίς της ομάδας, που δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή των αντιπάλων και τις ανάγκασε να μην μπορούν να εκτελέσουν τις επιθέσεις που θα ήθελαν. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18. Ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στο Ρέντη βοήθησε και αυτός με τη φωνή του την ομάδα να βρει αυτόν τον πολύ καλό ρυθμό. Ενδεικτικό είναι το γεγονός οτι οι κοπέλες στον πάγκο χειροκροτούσαν στο ρυθμό των συνθημάτων.

Στο τρίτο σετ η ελβετική ομάδα ήθελε να αποδείξει οτι δεν βρέθηκε τυχαία στην οχτάδα της διοργάνωσης και προσπάθησε να πιέσει τον Ολυμπιακό. Το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε 19-19, αλλά εκεί μίλησε η κλάση της Χίπε, η οποία δεν είχε αντίπαλο στο φιλέ και η ομάδα μας πήρε τη νίκη με 25-20. Αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού οι κοπέλες πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο, υπό τον ήχο της ηχογραφημένης τρομπέτας του Ατίλιο. Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στα μέσα Μάρτη. Στο παιχνίδι που θα γίνει στο Ρέντη πρέπει να γεμίσουμε το κλειστό για να βοηθήσουμε την ομάδα να πάρει την πρόκριση για τον δεύτερο διαδοχικό ευρωπαϊκό τελικό της!

Τα σετ: 3-0 σε 1.02, 25-4 (16΄), 25-18 (23΄), 25-20 (23΄)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-1, 16-3, 21-4, 25-4
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-20

Ο προπονητής μας Μπράνκο Κοβάσεβιτς δήλωσε στο σάιτ του Ερασιτέχνη:
Στο πρώτο σετ, πραγματοποιήσαμε μακράν την καλύτερη εμφάνιση όσα χρόνια βρίσκομαι στην ομάδα. Παίξαμε πραγματικά εκπλητικά ειδικά στο μπλοκ την υποδοχή και την άμυνα. Σίγουρα η αντίπαλός μας δεν είναι τόσο κακή όσο φάνηκε με το 25-4 του πρώτου σετ, αλλά νομίζω ότι αγχώθηκαν λίγο περισσότερο από το φυσιολογικό. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας γιατί δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Με τέτοιου είδους ατμόσφαιρα εδώ στην έδρα μας δεν μπορούμε να χάσουμε κανένα ματς.