Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

Καλώς τους πελάτες vol. 50

Ο Θρύλος περιποιήθηκε όπως μόνο αυτός ξέρει τον αιώνιο πελάτη του και συνεχίζει ακάθεκτος στο ραντεβού που έχει με την ιστορία για το 10ο συνεχόμενο Κύπελλο. Στο 50-0 έφτασε το σερί των νικών σε επίπεδο ερασιτέχνη κόντρα στον Παναθηναϊκό, ενώ στο γυναικείο βόλεϊ έχει να μας κερδίσει από το 2015. Γέμισαν ξανά το κλειστό οι πράσινοι για να θαυμάσουν από κοντά την καλύτερη ομάδα του αθλήματος, που τους κερδίζει παντός καιρού.

Του Mad Prophet

Ο Ολυμπιακός έκανε δυναμικό μπάσιμο στο ξεκίνημα του αγώνα, 0-5 και 2-11, αποκτώντας μια διαφορά που δεν κινδύνεψε να χαθεί ποτέ. Οι ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παο και έφτασαν άνετα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 6-16, για να έρθει ένα μονό μπλοκ της Λαμπρούση ώστε να γίνει 16-25 και 0-1 σετ.

Στο επόμενο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, οι πράσινες ήταν καλύτερες σε αντίθεση με τις Πειραιώτισσες που μπήκαν υπνωτισμένες και το μπλοκ τους δεν λειτούργησε τόσο καλά όπως έγινε προηγουμένως, 4-2 και 6-4. Η Χίπε ήταν η μόνη που προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα όρθια, όμως στο 11-10 πήγε η Πότοκαρ στο σερβίς, σημάδεψε την Κονόμη και το σκορ έφτασε στο 15-10. Ακολούθησε ένα μπλακ άουτ του Θρύλου που δεν του έβγαινε τίποτα στο παιχνίδι του και μοιραία το 18-12, έγινε 25-14 για τον Παο.

Στη συνέχεια η ομάδα του Κοβάσεβιτς έπιασε παρόμοια στάνταρ απόδοσης με το 1ο σετ, ήταν σοβαρή και με συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκε με 1-5 και 2-12, με τη Χούντ ουσιαστικά να μπαίνει στο παιχνίδι από αυτό το σημείο του αγώνα και έπειτα. Το υπόλοιπο σετ ήταν τυπική διαδικασία, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των ερυθρόλευκων και ήταν άθλος που έφτασε τους 11 πόντους.

Το 4ο σετ ξεκίνησε επιτέλους ως ένα κανονικό ντέρμπι, με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 4-4 και 7-7, αλλά τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού επέτρεψαν στον αντίπαλο να τρέψει ένα σερί 9 πόντων, 16-7. Σ’ αυτό το σημείο όλοι έδειχναν να προετοιμάζονταν για το τάι μπρέικ, εκτός της Χούντ που με μαζεμένους πόντους μείωσε σε 20-15 και 21-17 αλλά η διαφορά παραήταν μεγάλη για να καλυφθεί και έτσι το σετ πήγε στις πράσινες με σκορ 25-20.

Στο σετ της μια ανάσας που επαναλαμβάνει διαρκώς ο συμπαθής Νίκος Λιώλης, ο Παναθηναϊκός που είχε το πλεονέκτημα της έδρας και της ψυχολογίας από το προηγούμενο σετ, ξεκίνησε καλύτερα και έδειχνε να είναι το φαβορί, 5-2 και 8-5. Λογάριαζαν όμως χωρίς την καρδιά και την κλάση των κοριτσιών του Κοβάσεβιτς, που έχουν κερδίσει κάτω από όλες τις συνθήκες τον αιώνιο αντίπαλο και έψαχναν ακόμη έναν για να τα καταφέρουν. Η Χίπε μείωσε σε 8-7 και η Τοτσίδου με τον πρώτο της πόντο ισοφάρισε σε 8-8. Η ίδια παίκτρια μετατράπηκε σε χρυσή αλλαγή αφού μας έβαλε και μπροστά στο σκορ με 10-11. Οι πράσινες έδειχναν ανήμπορες να αντιδράσουν μπροστά σ’ αυτό που ερχόταν, η Σκοτ έκανε το 12-14 και ένα άουτ της Οικονομίδου διαμόρφωσε το τελικό 13-15 και 2-3 σετ, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού μια μεγαλειώδης πρόκριση.

Δεν έχω καταφέρει τη φετινή σεζόν να παρακολουθήσω τόσο συστηματικά τη γυναικεία ομάδα όσο την ανδρική, όμως όσες φορές την είδα χόρτασα βόλεϊ. Ο Κοβάσεβιτς έχει δημιουργήσει ένα σύνολο με επιθετικό πλουραλισμό, με τη Χριστοδούλου να έχει τουλάχιστον 4 ισάξιες επιλογές για να πασάρει. Έτσι και στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό η ομάδα είχε μερικές στιγμές στην επίθεση που ήταν άπιαστη, όμως μερικές στιγμές αδράνειας και λαθών κυρίως στην υποδοχή πήγαν το ματς στα 5 σετ. Η Ζακχαίου φέτος διανύει ονειρική σεζόν, η 21χρονη κεντρική βρίσκεται μόνιμα στις διακριθέντες και σε ένα ακόμη παιχνίδι ύψωσε τοίχος μπροστά από το φιλέ. Σταθερή αξία η Χίπε στη διαγώνιο, δεν καταλαβαίνει από έδρες και αντίπαλο, θα κερδίσει τις φάσεις που πρέπει να πάρει η ομάδα όταν καμία άλλη δεν μπορεί. Αυτή τη φορά είχε άξια συμπαραστάτη στην επίθεση την Χουντ, η οποία κι αυτή δύσκολα κοβόταν από τη θέση 4. Επίσης η Λαμπρούση ήταν μια ασφαλής επιλογή στα δύσκολα, τόσο στο πρώτο χρόνο όσο και με τα πολύ δύσκολα σερβίς της. Η Χριστοδούλου είχε καλές και κακές επιλογές μέσα στο παιχνίδι, αλλά στον τελικό απολογισμό έχει θετικό πρόσημο η εμφάνισή της. Η Ζιβογίνοβιτς ήταν με διαφορά η χειρότερη παίκτρια της ομάδας και σωστά ο Κοβάσεβιτς την απέσυρε και την άφησε εκτός στο τελείωμα του τάι μπρέικ. Με την αντικαταστάτρια της την Τοτσίδου να βγάζει ψυχή, παρότι ήταν εκτός αγώνα στα 4 πρώτα σετ, μπήκε ζεστή, ισοφάρισε για πρώτη φορά και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο 5ο σετ.
Tα σετ: 2-3 σε 1:49: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15
Παναθηναϊκός (Κυριάκος Καμπερίδης): Βεργίδου 8 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Διώτη, Κοσμά 14 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 56% υπ., 26% αρ.), Καλαντάτζε 11 (8/20 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (14/43 επ.), Κελεσίδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα (-λ, 54% υπ., 36% αρ.) / Λεωνίδου, Κωνσταντέλλου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Ποτοκάρ 13 (10/38 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 25% αρ.),  Φακοπουλίδου
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 5 (5/20 επ., 52% υπ., 40% αρ.), Χούντ 22 (20/38 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ., 21% αρ.), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (3 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 21 (18/42 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Κονόμη -λ (43% υπ., 38% αρ.) / Κακουράτου (λ), Γιώτα, Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Ξανθοπούλου, Τοτσίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ιδιαίτερα περίεργο. Δεν έχω συναντήσει ξανά τέτοιο ματς στην καριέρα μου. Παίξαμε πολύ καλά στο 1ο και στο 3ο σετ, αλλά και πολύ άσχημα στο 2ο και το 4ο. Έτσι είναι τα παιχνίδια του Κυπέλλου. Το σημαντικό είναι ότι προκριθήκαμε και θα έχουμε την ευκαιρία να διατηρήσουμε τα σκήπτρα μας στη διοργάνωση.  Τώρα έχουμε μπροστά μας κάποια πιο εύκολα ματς στο πρωτάθλημα, περιμένουμε και την κλήρωση του Κυπέλλου και θα έχουμε την ευκαιρία να προετοιμαστούμε για τους αγώνες στην Ευρώπη. Είναι σημαντικό ότι ξεπεράσαμε μια περίοδο με συνεχείς αγώνες και δυνατά ματς και για τις τρεις διοργανώσεις, χωρίς να έχουμε απώλειες.
Η Αρέτα Κονόμη από την πλευρά της τόνισε τα παρακάτω:
Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Ο θεσμός του κυπέλλου και τα νοκ άουτ παιχνίδια είναι πάντα επικίνδυνα. Το να κερδίζουμε σε μια τέτοια έδρα, κόντρα στον Παναθηναϊκό, η νίκη μετράει ακόμα παραπάνω, για εμάς. Είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα στο δεύτερο και το τέταρτο σετ αλλά στο τέλος μίλησε η ψυχή αυτής της ομάδας και συνεχίζουμε την πορεία μας για να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας.