Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018

Και η προέλαση συνεχίζεται...

Η επιβλητική παρουσία του Θρύλου στον πρώτο όμιλο του Champions League συνεχίστηκε και αυτή (6η) την αγωνιστική με την εύκολη σχετικά νίκη απέναντι στο Αννόβερο με 11-7 στο Παπαστράτειο. Ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο ήταν χάρμα ιδέσθαι, πριν χαλαρώσει και επιτρέχει στους Γερμανούς να πλησιάσουν στο σκορ. Η ομάδα μας συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου και θέλει να παραμείνει εκεί για να έχει ακόμα περισσότερες πιθανότητες για την πρόκριση στο Final-8 της Γένοβα.

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά νευρικός στην πισίνα και δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο μισό του οκταλέπτου. Μεγάλα προβλήματα αντιμετώπιζαν όμως και οι Γερμανοί που  δεν μπορούσαν να διασπάσουν την ερυθρόλευκη άμυνα, ακόμα και στον παίκτη παραπάνω (2 φορές στα πρώτα λεπτά). Στο 6ο λεπτό η ομάδα μας σκόραρε το πρώτο της γκολ με τον Γεννηδουνιά στον παίχτη παραπάνω και δεν άφησε το πόδι από το γκάζι για όλο το πρώτο ημίχρονο. Με αιχμή για άλλη μια φορά την σπουδαία του άμυνα (καλύτερη άμυνα του ομίλου) ο Ολυμπιακός πρόσφερε μια εξαιρετική «παράσταση» στους φιλάθλους του που αποφάσισαν να δουν την ομαδάρα του πόλο το Σάββατο το βράδυ.

Ο Θόδωρής Βλάχος είχε δώσει εντολή στους πολίστες μας να πιέζουν αρκετά ψηλά το Αννόβερο μέχρι το ύψος της μέσης της πισίνας, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να αντιμετωπίζουν τεράστιο πρόβλημα ακόμα και στην εισαγωγική πάσα. Αυτή η άμυνα μας έδωσε τη δυνατότητα να βγούμε αρκετές φορές στην «κόντρα» και να σκοράρουμε στον αιφνιδιασμό. Αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας είναι να έχουμε ένα επιμέρους σκορ 3-0 στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και η ομάδα μας να φτάσει στο ημίχρονο με 6-0 βάζοντας πολύ στέρεα θεμέλια για μια ακόμα νίκη.

Στο 3ο οκτάλεπτο η ομάδα μας χαλάρωσε αρκετά λόγω και της διαφοράς στο σκορ και έδωσε τη δυνατότητα στο Αννόβερο να πλησιάσει στο σκορ με 7-3, έχοντας  ένα επιμέρους σκορ 1-3 στην τρίτη περίοδο. Χαρακτηριστικές ήταν οι δύο φάσεις που «έκλεισαν» το οκτάλεπτο και έκαναν έξαλλο τον προπονητή μας. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε με 3 παίκτες έναντι ενός στον αιφνιδιασμό, αλλά οι παίχτες μας σπατάλησαν την ευκαιρία. Και σαν να μην έφταναν αυτό δεχτήκαμε γκολ στην «κόντρα» στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Βλάχος τα «έψαλλε» κανονικότατα στους πολίστες μας στη διάρκεια του διαλείμματος πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος.

Το τέταρτο οκτάλεπτο είχε σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα και οι δύο ομάδες τελείωσαν ισόπαλες με σκορ 4-4. Με αυτό τον τρόπο ο Ολυμπιακός έφτασε στην 5ή του νίκη σε 6 αγώνες (έχει μια ισοπαλία με τη Μπαρτσελονέτα) και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 5 βαθμούς διαφορά από τη Ντιναμό Μόσχας, που ήρθε ισόπαλη αυτή την αγωνιστική εντός έδρας με τη Μπρέσια. Ο Ολυμπιακός τώρα περιμένει στο ντέρμπι του ομίλου να υποδεχτεί την κροάτικη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, μια ομάδα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού πόλο.

Η διακύμανση:
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π., 02:42), 2-0 Φουντούλης (πέναλτι, 02:06), 3-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 1:20)
2ο οκτάλεπτο: 4-0 Μυλωνάκης (κόντρα, 06:09), 5-0 Αργυρόπουλος (κόντρα, 04:37), 6-0 Δελακάς (περιφέρεια, 0:06)
3ο οκτάλεπτο: 6-1 Ρεάλ (π/π., 07:22), 7-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 04:09), 7-2 Εστράνι (π/π.,03:31), 7-3 Βίνκελχοστ (κόντρα, 00:08)
4ο οκτάλεπτο: 8-3 Γούνας (π/π., 07:15), 9-3 Δερβίσης (π/π., 6:01), 9-4 Μπρούγκλιαν (05:36), 9-5 Μπουκόφσκι (π/π., 04:52), 10-5 Νικολαΐδης (φουντ.,04:31), 11-5 Μπούσλιε (π/π., 01:40), 11-6 Μπρούγκλιαν (π/π., 01:09), 11-7 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 00:23)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβις, Γαλανόπουλος
AΝΝΟΒΕΡΟ (Σ. Κάρστεν): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μπουκόφσκι 1, Ρεαλ 1, Μπρούγκλιαν 2, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς, Πρόις, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν, Βίνκελχοστ 1, Σούκιτς

Ο προπονητής μας Θοδωρής Βλάχος δήλωσε στο σάιτ του Ερασιτέχνη:
Πραγματοποιήσαμε ένα ακόμα βήμα για την πρόκρισή μας στο Final 8. Θα δούμε πόσο ψηλά μπορούμε να φτάσουμε και τα επόμενα δυο παιχνίδια με τη Γιουγκ, ένα εδώ και ένα στην Κροατία είναι καθοριστικά για την πρώτη και τη δεύτερη θέση. Επίσης θα μας δώσουν μια εικόνα, απέναντι στην καλύτερη ίσως ομάδα του ομίλου, για το που βρισκόμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε. Στο παιχνίδι που ακολουθεί με τη Γιουγκ στην έδρα μας θέλουμε να είμαστε πολύ καλοί και καλούμε από τώρα τον κόσμο μας να έρθει και να κατακλύσει το Παπαστράτειο για να δει δυο από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια. Εμείς εδώ τα παιχνίδια τα ζούμε διαφορετικά και θέλουμε να δούμε την ομάδα μας να παίζει καλό πόλο και να κερδίζει ένα μεγάλο αντίπαλο.
Άλλα 2-3 μικρά «στιγμιότυπα» από το Παπαστράτειο:

- Λίγος σχετικά ο κόσμος που βρέθηκε στην πισίνα του Πειραιά για να υποστηρίξει την ομάδα μας. Παρόλαυτά ήταν πολύ εκδηλωτικός και δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει για ενισχύσει τις προσπάθειες των παιχτών μας.

- Μορφάρα ο προπονητής του Αννόβερο, ο οποίος έλεγε μετά βίας 2,5 κουβέντες στους παίχτες του στα τάιμ-άουτ και στις διακοπές.

- Ένας  φίλαθλος ή παραγοντίσκος του Αννόβερο, που βρισκόταν στις θέσεις των επισήμων δεν σταμάτησε να φωνάζει σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού στους διαιτητές, προκαλώντας διαρκώς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχτηκε την περιποίηση κάποιων από τη δική μας εξέδρα με ένα ελαφρύ «δρόσισμα» με νερό.

- Το γράφουμε από τώρα ότι το μεγάλο ραντεβού με τη Γιουγκ είναι στις 24 Ιανουαρίου στο Παπαστράτειο.