Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2018

Έκανε το πρώτο βήμα με επιβλητική νίκη!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε χτες το βράδυ μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Λοκομοτίβ Μπακού –ομάδα με μικρή δυναμική πάντως– μέσα στο Ρέντη για την φάση των «16» του Challenge Cup και έκανε το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός έχει βάλει ξεκάθαρα ψηλά τον πήχη όσον αφορά τη φετινή διοργάνωση του Challenge Cup και φρόντισε να κάνει επίδειξη ισχύος απέναντι στην Λοκομοτίβ Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν, κερδίζοντας εύκολα με 3-0 σετ σε κάτι περισσότερο από μια ώρα (67')! Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε –σχετικά– μόνο στο πρώτο σετ, παρόλο που στο μεγαλύτερο διάστημα είχε προβάδισμα 4 πόντων. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι Αζέροι στόχευσαν στην υποδοχή τον Αλέξιεφ, πήραν πόντους και κατάφεραν να προηγηθούν (18-19). Ο Θρύλος όμως έβγαλε αντίδραση και επανέφερε την τάξη στην αναμέτρηση, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στα δύο επόμενα σετ ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Λοκομοτίβ να σκεφτεί ότι μπορεί να «κλέψει» κάτι από την αναμέτρηση. Με τον Ντρζίζγκα να μοιράζει υποδειγματικά τις μπάλες στους συμπαίκτες του και τους Αλέξιεφ, Οϊβάνεν και Ράουβερντικ να τελειώνουν με άνεση τις φάσεις στην επίθεση η ομάδα μας έχτισε μεγάλες διαφορές. Στην άμυνα οι κεντρικοί μας Μπέμε και Πετρέας κέρδισαν όλες τις άμυνες πάνω στο φιλέ, ενώ ο Μπέμε έβγαλε και πολλές φάσεις πρώτου χρόνου διαλύοντας την άμυνα των Αζέρων μετά από τις πολύ καλές πάσες του πολωνού πασαδόρου μας. Το δεύτερο σετ έληξε με 25-15 ενώ στο τρίτο σετ κάναμε νέο ρεκόρ διαφοράς  (σε ένα σετ) στους ευρωπαϊκούς μας αγώνες, τελειώνοντας το ματς με 25-8!

Τα σετ: 3-0 σε 1.07, 25-22 (26΄), 25-15 (22΄), 25-8 (19΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος , 1 μπλοκ 47%υπ.-13%αρ.), Ραουβέρντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-50%αρ.) Στεφάνου –λ (67%υπ.-67%αρ.)/ Ζουπάνης, Ρουμελιωτάκης, Δαρίδης –λ

Λοκομοτίβ Μπακού (Φαρίντ Γιαλάλοβ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64%υπ.-50%αρ.), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36%υπ.-20%αρ.), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ.,1 μπλοκ), Ομποντίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αλαχβερντίεφ (70%υπ.-40%αρ.)/Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Αλιέφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.)

Ο προπονητής μας Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο σάιτ του Ερασιτέχνη για τη νίκη απέναντι στη Λοκομοτίβ:
Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Τους ελέγξαμε αρκετά. Μόνο στο πρώτο σετ ανάμεσα στα τεχνικά τάιμ άουτ μας ισοφάρισαν αλλά αυτό έγινε από την δικιά μας απόδοση και όχι από τη δικιά τους. Είμαι ευχαριστημένος και ικανοποιημένος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έπαιξαν καλά και συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός έχει βάλει πολύ ισχυρά θεμέλια πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα με το επιβλητικό 3-0 που έκανε στο Ρέντη. Η ρεβάνς θα γίνει την 1η Φλεβάρη στο μακρινό Μπακού του Αζερμπαϊτζάν και η ομάδα μας καλείται να υπερασπιστεί το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Με νίκη ή ήττα με 2-3 σε αυτό το παιχνίδι παίρνουμε απευθείας την πρόκριση για τους προημιτελικούς. Σε περίπτωση ήττας με 0-3 ή 1-3 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ», αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικής ανάμεσα στις δύο ομάδες και πιστεύουμε ότι δεν θα φτάσουμε σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία. Εφόσον τα πράγματα κυλήσουν ομαλά και με βάση τη λογική στη φάση των προημιτελικών θα αντιμετωπίσουμε το νικητή του ζευγαριού Parnu Vk (Εσθονία) - ParKy Menen (Βέλγιο). Οι Βέλγοι κέρδισαν το πρώτο παιχνίδι στην έδρα των Εσθονών με 1-3.

Ο Ολυμπιακός αν είναι σοβαρός και παίξει σύμφωνα με τις μεγάλες δυνατότητές του έχει σοβαρές πιθανότητες να κοιτάξει αρκετά μακριά...