Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

Παρασκευή 10.2.2017: Ολυμπιακός-Zαλγκίρις 73-64

To παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως «ακόμη μια νύχτα στα παρκέ». Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειαζόταν και πήρε ακόμη μια νίκη. Μια νίκη που, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, τον φέρνει αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας.

Του red1925white

Η ομάδα δεν έπιασε το τοπ της απόδοσης της, αλλά κάτι τέτοιο ήταν λογικό, καθώς προερχόταν από ένα διάστημα τραυματισμών και μεγάλων νικών. Ως εκ τούτου, η ενέργεια δεν θα μπορούσε να βρίσκεται στο ζενίθ της. Ο Ολυμπιακός έβγαλε ένταση στην άμυνα, γιατί πια ξέρει πως όταν αμύνεται σωστά, θα βρει τον τρόπο να νικήσει. Οι Λιθουανοί, από την άλλη, είναι από τις ομάδες που δεν σε αφήνουν να αναπνεύσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 19-19, ενώ και το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες στα ίσα με 35-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όσα μικρά ξεσπάσματα και να έκανε ο Ολυμπιακός, η Ζαλγκίρις έβρισκε τον τρόπο να μην χάνει την επαφή στο σκορ. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 56-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που κρίνονταν όλα, ο Ολυμπιακός έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνά του και με σωστές επιλογές στην επίθεση κλείδωσε το ματς με το τελικό 73-64.