Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021

Match Programme #7 (ASVEL Villeurbanne)

Ο Θρύλος διανύει την καλύτερη του περίοδο στη φετινή Ευρωλίγκα και στον αποψινό αγώνα με την Βιλερμπάν (21:30) παρουσιάζεται η ευκαιρία να εδραιωθεί στην οκτάδα που είναι ο βασικός στόχος. Εμείς κάνουμε μια αναδρομή στις προηγούμενες αναμετρήσεις με τους Γάλλους.

Το δείγμα των αγώνων με τη Βιλερμπάν είναι μικρό, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι αήττητος τις 6 προηγούμενες φορές που υποδέχτηκε την ομάδα από την Λυών. Επίσης οι περισσότεροι αγώνες έλαβαν χώρα στα χρόνια του Κορυδαλλού, οπότε στη συνέχεια θα διαβάσετε αρκετούς καλτ παίκτες που πιθανότατα να είχατε σβήσει ηθελημένα από τη μνήμη σας.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Τον ασταμάτητο ΝτεΜάρκο Τζόνσον που έκανε πάρτι στη ρακέτα της Βιλερμπάν στη νίκη με 83-77. Ο Αμερικανός μέσα σε 38 λεπτά σκόραρε 27 πόντους (13/17 δίποντα, 1/4 βολές), πήρε 8 ριμπάουντ, κέρδισε 7 φάουλ και τελείωσε τον αγώνα με 35 ranking.

Ο Παναγιώτης Λιαδέλης ήταν γνωστή καλαθομηχανή που οδήγησε τον Θρύλο στο διπλό με 77-92. Ο Βολιώτης γκαρντ αγωνίστηκε για 34:45 λεπτά συμμετοχής πετυχαίνοντας 25 πόντους (7/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε 7 κερδισμένα φάουλ με 31 PIR.

Την βραδιά καριέρας του Γκόραν Γιούρακ στη νίκη με 82-61, όπου σε 31 λεπτά πέτυχε double double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ με 33 PIR. Στο ίδιο παιχνίδι ρεκόρ καριέρας έκανε και ο Bαγγέλης Σκλάβος, οποίος σε 27:45 σημείωσε 19 πόντους (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/6 βολές) πήρε 7 ριμπάουντ και τελείωσε το παιχνίδι με αξιολόγηση στο 22.

Τη ματσάρα του Αλέξανδρου Νικολαΐδη που κατόρθωσε να πωρώσει ένα ολόκληρο ΣΕΦ με το πάθος του. Ο νεαρός αθλητής σε 17 λεπτά έβαλε 6 πόντους (1/1 δίποντα, 4/4 βολές), έκανε 4 κλεψίματα, πήρε 5 ριμπάουντ και κέρδισε 4 φάουλ στη νίκη με 77-68.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Ο Χουάν Μοράλες πραγματοποίησε το ντεμπούτο στη νίκη με 83-77 και ήταν η καλύτερη επιθετική βραδιά με την ερυθρόλευκη. Με τον Ισπανό ψηλό να σκοράρει 10 πόντους, μάζεψε ακόμη 6 ριμπάουντ, κέρδισε 6 φάουλ, τελειώνοντας το ματς με 17 PIR.

Ο Σάβο Τζικάνοβιτς τη μοναδική του συμμετοχή στην Ευρωλίγκα την κατέγραψε στην ήττα με 89-79 εναντίον της Βιλερμπάν. Ο Σέρβος σέντερ που πιθανότατα κανείς δεν θυμάται έπαιξε και σε ορισμένα ματς πρωταθλήματος σε αντίθεση με τον επόμενο παίκτη.

45 δευτερόλεπτα, τόσο έπαιξε ο Ίθαν Χαπ στο 1 και μοναδικό του παιχνίδι με την ερυθρόλευκη κι αυτό το ματς ήταν κόντρα στη Βιλερμπάν. Πρόκειται για τη μικρότερη συμμετοχή ξένου παίκτη στον Ολυμπιακό.

Το τελευταίο τάιμ άουτ του Μπλατ ως προπονητή του Ολυμπιακού θα μπορούσε να είναι σκηνή στο «The Damned United», όπου σε ένα ματς που οι ερυθρόλευκοι χάνουν με κατεβασμένα τα χέρια από τους Γάλλους, ο Ισραηλινός προπονητής δεν μιλάει στους παίκτες του και απλά τους κοιτάει.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ

Σχετικά εύκολη επιλογή αγώνα για το παρών κείμενο, αφού δεν γίνεται να μην επιλεχθεί ο αγώνας που μας έδωσε τη πρόκριση για το Final Four του 1999. Στο 1ο παιχνίδι της σειράς ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει εύκολα στο ΣΕΦ και αναζητούσε μια ακόμη νίκη για να σφραγίσει την πρόκριση. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η ομάδα του Ίβκοβιτς βρήκε σκορ από τον Τάρλατς, όμως οι Γάλλοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Ευτυχώς για τους Πειραιώτες, ο Κόμαζετς ήταν σε καλό βράδυ και κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ, μέχρις ότου ο Γκόλντγουαϊρ να δώσει με ένα τρίποντο το προβάδισμα με 40-41. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-48 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα ασφαλές προβάδισμα 5-6 πόντων εξαιτίας του Κόμαζετς που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 77-79 στο τελευταίο, όμως οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.