Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2021

Match Programme #6 (Maccabi Tel Aviv)

Μέτα τη δύσκολη νίκη κόντρα στη Μπάγερν, ο Ολυμπιακός θα επιχειρήσει κόντρα στη Μακάμπι (12/1, 21:05) να πετύχει 3 σερί νίκες για 3η φορά στη φετινή διοργάνωση. Εμείς ως συνήθως μέσα από αυτή τη στήλη ρίχνουμε μια ματιά στο παρελθόν μεταξύ των 2 ομάδων.

Του Mad Prophet

Παρότι μιλάμε για 2 ιστορικές ομάδες στη διοργάνωση, με αρκετούς τίτλους και παρουσίες σε F4 --επίσης είναι οι μοναδικές με b2b κατακτήσεις πέρα από τη Γιουγκοπλάστικα--, δεν έχουν βρεθεί ποτέ αντιμέτωπες σε F4, παρά μόνο στο Final Six το 1979. Παρ’ όλα αυτά έχουν αρκετά κοινά αφού έχουν περάσει 3 προπονητές και από τις 2 ομάδες και αρκετοί σημαντικοί παίκτες.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Τους Καρνισόβας-Χόκινς που καθάρισαν μέσα στο Ισραήλ, δίνοντας τη νίκη με 73-87. Ο πρώτος αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης σημειώνοντας 29 πόντους (6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/12 βολές) και ο δεύτερος έπαιξε για 37 λεπτά πετυχαίνοντας 20 πόντους (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή).

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ερυθρόλευκου παίκτη στη διοργάνωση έχει γίνει κόντρα στη Μακάμπι, όταν στην ήττα με 101-95 ο Άντρια Ζίζιτς έκανε 41 ranking. Για να φτάσει στη συγκεκριμένη επίδοση αγωνίστηκε για 30:15 λεπτά, σημείωσε 23 πόντους (3/5 δίποντα, 17/17 βολές), πήρε 9 ριμπάουντ και κέρδισε 10 φάουλ. Για πολλά χρόνια είχε το υψηλότερο index rating για παίκτη του Ολυμπιακού μαζί με τον Πέρι και τον Ματσιγιάουσκας, μέχρι που το κατέρριψε ο Λεντέι το 2018 που έφτασε στο 42.

Από το ίδιο ματς μεγάλο παιχνίδι είχε πραγματοποιήσει ο Κουίνσι Λιούις με 24 πόντους και από τους Ισραηλινούς ο τεράστιος σκόρερ Γουίλι Σόλομον με 29 πόντος και 34 PIR.

Την γεμάτη στατιστική του Νίκολα Βούισιτς στη νίκη της Μακάμπι με 87-78. Ο Κροάτης σέντερ των Ισραηλινών αγωνίστηκε 35:45 λεπτά και σ΄αυτό το διάστημα σημείωσε 23 πόντους (9/12 δίποντα, 1/2  τρίποντα, 2/4 βολές), μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ, κέρδισε 9 μπλοκ και στο σύστημα αξιολόγησης έφτασε στο 38.

Τον ασταμάτητο Λιν Γκριρ που σε 34 λεπτά σημείωσε 26 πόντους (5/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές), μοίρασε 5 ασίστ, κέρδισε 10 φάουλ και είχε 31 PIR. Όμως ήταν τελείως μόνος και έτσι δεν απέτρεψε την ήττα με 67-75.

Στον αγώνα του 2ου γύρου κατόρθωσε να είναι ακόμη καλύτερος, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 27 πόντους (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8/8 βολές), να μοιράζει 6 ασίστ, να κάνει 3 κλεψίματα, με 8 κερδισμένα φάουλ και 38 PIR μέσα σε 32:57 λεπτά συμμετοχής. Χαρίζοντας μ’ αυτό τον τρόπο ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο Ισραήλ με 82-87.

Τη μονομαχία Φίσερ-Μπουρούση, με τον πρώτο να σημειώνει 15 πόντους και να μαζεύει 10 ριμπάουντ και τον δεύτερο να έχει 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Τελικά νικητής βγήκε ο Αμερικανός σέντερ και η ομάδα του με 96-83.

Το χειρότερο παιχνίδι του Ντορόν Πέρκινς με τα ερυθρόλευκα, όχι ότι ξεχώρισε σε κάποιο απ’ όσα έπαιξε, στην ήττα με 67-73. Ο Αμερικανός πρόλαβε μέσα σε 4:13 λεπτά να καταγράψει -6 ranking. Αυτή η αρνητική επίδοση ήρθε μέσα από 0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2 λάθη και 2 φάουλ.

Την κομβική εμφάνιση του Ντομινίκ Ουότερς στη νίκη με 71-82, με τον Αμερικανό να σημειώνει 14 πόντους σε 14 λεπτά, τους περισσότερους που έχει πετύχει στη διοργάνωση.

Η ήττα με 65-90, όπως προμηνύει και η έκταση του σκορ, ήταν μια από τις χειρότερες εμφανίσεις τα τελευταία χρόνια στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό. Το -7 του Πάντερ στο ranking αντικατοπτρίζει το πόσο άσχημα έπαιξαν οι Πειραιώτες σε εκείνο τον αγώνα. Ο Αμερικανός αγωνίστηκε για 23:33 λεπτά, και μέσα σ’ αυτό το διάστημα πήρε 11 προσπάθειες για σουτ, ευστοχώντας μονάχα σε 1. Επίσης είναι το μοναδικό ματς που συνυπήρξαν ως συμπαίκτες ο Κουζμίνσκας και ο Ριντ: για τον πρώτο ήταν το τελευταίο ματς με την ερυθρόλευκη και ο δεύτερος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του εκείνη τη νύχτα.

Στη περσινή ήττα με 71-70 ντεμπουτάρουν οι ΜακΚίσικ και Μπάικς, με την εμφάνιση του πρώτου να προμηνύει πως στη συνέχεια θα δούμε πολύ ωραία πράγματα από τον συγκεκριμένο παίκτη όπως και πράγματι έγινε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Σε 5 ματς αγωνίστηκε στην Ευρωλίγκα ο Έβρικ Γκρέι με τα ερυθρόλευκα. Τα 2 εξ αυτών κόντρα στη Μακάμπι. Στο 1ο παιχνίδι κόντρα στους Ισραηλινούς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και στο έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, σημειώνοντας 12 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ σε 31 λεπτά.

Ο Ποπς Μενσά-Μπονσού ανήκει σε μια πολύ ιδιαίτερη κατηγορία, αφού έχει υπογράψει συμβόλαιο τόσο με τον Ολυμπιακό όσο με τη Μακάμπι. Όμως σε καμία από τις 2 ομάδες δεν έπαιξε σε ούτε ένα παιχνίδι. Ο λόγος είναι η ευπάθεια που είχε στους τραυματισμούς και αυτός είναι ο λόγος που και οι 2 ομάδες τον αποδέσμευσαν και προχώρησε παρακάτω.

Ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Όμρι Κάσπι που θα τεθούν απόψε αντιμέτωποι βρίσκονταν στις δωδεκάδες στη σειρά των προημιτελικών της σεζόν 2005/06 και όπως είναι φυσικό είναι οι μόνοι συνδετικοί κρίκοι από εκείνη την εποχή με το σήμερα.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ (ΜΗ) ΘΥΜΑΣΑΙ

Όταν κάποιος σκέφτεται το συγκεκριμένο ζευγάρι αναπόφευκτα το μυαλό πάει στο χαμένο σουτ του Παπαμακάριου. Ένας Ολυμπιακός που άγγιξε το θαύμα κόντρα στην πανίσχυρη Μακάμπι μέσα στην καυτή έδρα της. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας αιφνιδίασε τον αντίπαλο από την αρχή του αγώνα και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 11-18. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, όμως ο Θρύλος δεν τους άφηνε να ξεφύγουν και με συνεχόμενους πόντους του Χατζή το ημίχρονο έκλεισε με 44-42. Στη συνέχεια η Μακάμπι έκανε το σκορ 55-45 και εκεί έμοιαζαν όλα να έχουν τελειώσει, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, μείωσαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Λιούις, 67-68, 6 λεπτά πριν το τέλος. Δυστυχώς όμως μια μεγαλειώδης πρόκριση χάθηκε στις λεπτομέρειες.