Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2018

11 σερί διπλά και το κοντέρ συνεχίζει να γράφει

Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσεις στο νέο πρωτάθλημα από νίκη κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-2 από την Κυψέλη έναντι του Παναθηναϊκού και έδειξε από την αρχή ποια θα είναι και φέτος η καλύτερη ομάδα στο βόλεϊ. Οι 2 ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα και χάρισαν ένα καλό παιχνίδι, όμως η ποιοτική ανωτερότητα των ερυθρόλευκων έκανε στο τέλος την διαφορά. Με την συγκεκριμένη νίκη συνεχίστηκαν κι αρκετά ρεκόρ αφού ο Ολυμπιακός πλέον μετράει 11 συνεχόμενες νίκες ως φιλοξενούμενος κόντρα στον Παο σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος, συνολικά 26-1 είναι το ρεκόρ από το 2010 και 38-0 σε όλα τα ερασιτεχνικά αθλήματα.

Του Mad Prophet

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα, έκανε αρκετά λάθη με τους παίκτες να ψάχνονται μεταξύ τους. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και προηγήθηκε 8-5, όμως με όπλο μας το μπλοκ και καλά σερβίς του Μπέμε περάσαμε μπροστά στο σκορ με 10-14 και 14-17. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 3-0 και από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Όμως τα 5 μπλοκ που είχαμε έναντι 1 των πρασίνων, εκ των οποίων τα περισσότερα σε κρίσιμα σημεία, μας έδωσαν το 1ο σετ με σκορ 25-27.

Στο επόμενο σετ ο Παο πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα με 8-4 και 14-7. Με τον Ολυμπιακό να παίζει υπνωτισμένα, έχοντας πάρα πολύ κακή υποδοχή και τον Στεφάνου σε άσχημη μέρα. Ο Μουνιόθ στη συνέχεια χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς, πετώντας ουσιαστικά λευκή πετσέτα, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο συγκεκριμένο σετ και οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 1-1 αφού επικράτησαν με 25-18.

Οι Πειραιώτες θα βρεθούν πίσω στις αρχές του 3ου σετ με 6-4, όμως θα ανατρέψουν το σκορ σε 6-9 έχοντας στο σερβίς τον Ράουβερντινκ, με τον Ολλανδό να αποσυντονίζει την υποδοχή του Παο με τα δυνατά του χτυπήματα. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν ξανακοιτάξαμε πίσω, προηγηθήκαμε με 9-13 και 14-19. Το σετ θα κλείσει με σκορ 18-25 και θα περάσουμε πάλι μπροστά με 1-2 σετ.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να βρίσκονται διαρκώς ισόπαλες μέχρι το 8-8, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων θα κάνει το σκορ 13-9 και εκεί φάνηκε πως ο Ολυμπιακός δεν είχε τις δυνάμεις να επιστρέψει στο παιχνίδι, αφού το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 18-15 και 23-20. Ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-21, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και έδειξε από την αρχή του σετ τις διαθέσεις τους, αφού προηγήθηκε με 2-5. Όμως ο αντίπαλος μας κατάφερε να καλύψει γρήγορα την διαφορά μειώνοντας σε 4-6 και τελικά να περάσει μπροστά με 12-11. Το οποίο όμως ανατράπηκε με άσσο του Πετρεά, κάνοντας το 12-13 και ο Τερβαπόρτι με δικό του άσσο σφράγισε την πρώτη μας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κάνοντας το 13-15. Η συγκεκριμένη νίκη ήταν η 31η συνεχόμενη για το πρωτάθλημα και χρειαζόμαστε άλλες 2 για να σπάσουμε το ρεκόρ που διατηρεί ο Ηρακλής.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός έδειξε ανέτοιμος, λογικό βέβαια αφού του έλειπαν 2 βασικοί παίκτες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και άργησαν να ενσωματωθούν με την υπόλοιπη ομάδα. Επίσης μιλάμε για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Μουνιόθ έκανε πάρα πολλές αλλαγές, σε σημείο να χάσω το μέτρημα, πιθανότατα και ο ίδιος ακόμη δεν έχει κατασταλάξει σε ορισμένα πράγματα και ακόμη δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα. Είδαμε όμως και φέτος να κάνει τη γνωστή διπλή αλλαγή στα τελειώματα των σετ όπου αλλάζει τον διαγώνιο και τον πασαδόρο, θα έλεγα πως πλέον πρόκειται για μια προβλέψιμη κίνηση που την έχουν μάθει οι αντίπαλοί μας. Δεν πρόκειται να σταθώ στη διαιτησία και στις διαμαρτυρίες των πράσινων για τον άσο που ήταν μέσα στο 12-11 του τάι μπρέικ και μέτρησε ως άουτ. Όχι επειδή στη συγκεκριμένη φάση ευνοήθηκε ο Ολυμπιακός, η οποία ήταν η μοναδική μέσα στον αγώνα, σε αντίθεση με άλλες περιπτώσεις που σφυρίχτηκαν λανθασμένα εις βάρος του. Αλλά επειδή στον συγκεκριμένο χώρο προτιμώ να γράφω καθαρά για τους ίδιους τους πρωταγωνιστές εντός των γραμμών και το πώς έπαιξε η ομάδα μας, ό,τι ακριβώς έχω κάνει σε όλα τα κείμενα που έχω γράψει.

Ο Σμιτ ήταν εξαιρετικός και αν δεν βγάλει προβλήματα τραυματισμού, είμαστε κερδισμένοι στην διαγώνιο. Ο Τερβαπόρτι δεν ξεκίνησε τον αγώνα αφού προτιμήθηκε ο Στιβαχτής, όμως ο Φινλανδός έπαιξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την πρώτη εντύπωση να είναι θετική. Ο Φράγκος ως βασικός έκανε αρκετά λάθη στο 1ο σετ και αντικαταστάθηκε γρήγορα, όμως στη συνέχεια που χρησιμοποιήθηκε έδωσε βοήθειες. Πολύ καλό ντεμπούτο στο πρωτάθλημα από τον Κουμεντάκη. Οι Πετρέας, Ράουβερντινκ ήταν σταθερές αξίες, έχοντας και οι 2 ένα μεστό παιχνίδι. Πολύ κακοί στην υποδοχή οι 2 μας λίμπερο, με τους αντιπάλους μας να τον σημαδεύουν για αρκετή ώρα από το σερβίς. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, περιμέναμε φέτος να είναι καλύτερος και ανταγωνιστικός. Έχει την εμπειρία ορισμένων παικτών, υπάρχουν ταλαντούχοι παίκτες όπως ο Ράπτης που έκανε τρομερό παιχνίδια για την ηλικία του, ενώ και ο Γιάκομπσεν έδειξε καλά στοιχεία. Δεν έχουν όμως βάθος σαν ρόστερ και θα παλέψουν για μια θέση στην τετράδα μαζί με Αεκ, Φοίνικα και ίσως Ηρακλή. Μακάρι να έχουμε ένα καλύτερο πρωτάθλημα με ανταγωνιστικές ομάδες, καλό θέαμα και τον Ολυμπιακό να κατακτά ξανά τον τίτλο.

Επόμενος αγώνα το Σάββατο στις 15:30 στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στην Α.Ε. Κομοτηνής που έκοψε ένα βαθμό από τον Παοκ.

Τα σετ: 2-3 (25-27, 25-18, 18-25, 25-21, 13-15)

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 17 (13/38 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 10 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 37% υπ., 30% αρ.), Πανταλέων 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 22 19/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 27%αρ.), Πελεκούδας 11 8/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) Ζήσης -λ (41%υπ., 17% αρ.) /Πεντίδης

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Πετρέας 13 6/8 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 4 (1/5 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 7 7/12 επ., 50% υπ., 42% αρ.), Σμιτ 22 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράουβερντινκ 3 (1/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), 39% υπ., 28% αρ.) Στεφάνου -λ (63% υπ., 52% αρ.) / Δαρίδης, Ζουπάνης 2 (2/3 επ.), Ανδρεάδης 6 (6/8 επ.), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53% υπ., 32% αρ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.grτα εξής:
Είναι καλό να ξεκινάς με αυτό τον τρόπο στο πρωτάθλημα, δηλαδή με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είμαστε χαρούμενοι για αυτό και για το αποτέλεσμα αλλά πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά σε τακτικούς τομείς για να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε και για να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση. Γενικά το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικό και ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να πάει στο τάι μπρέικ. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι γιατί στη διάρκεια της σεζόν θα αντιμετωπίσουμε παρόμοιες καταστάσεις σε αρκετά γήπεδα.
Ο Ανδρέας Ανδρέαδης δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής:
Κρατάμε μόνο τη νίκη. Δεν παίξαμε καλά σε κάποιους τομείς και πρέπει να βελτιωθούμε. Οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις, εμείς την αποφύγαμε σήμερα αλλά με βάση τη δυναμικότητα που μας χωρίζει από τον Παναθηναϊκό έπρεπε να κερδίσουμε με 3-0 σετ. Παρ’ όλα αυτά είναι αρχή της χρονιάς ακόμα και παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωθούμε. Δεν πρέπει να χάνουμε τη συγκέντρωσή μας γιατί είμαστε στον Ολυμπιακό και πρέπει να κερδίζουμε σε κάθε ματς.