Πέμπτη 5 Απριλίου 2018

Και αν δεν γίνει αυτό... Πάντα άρρωστοι με τον Ολυμπιακό

Η Τετάρτη 4 Απρίλη θα μείνει στην ιστορία και στη συλλογική μνήμη όλων των Ολυμπιακών ως η ημέρα εκείνη στην οποία 2 τμήματα του Θρύλου αγωνίστηκαν σε ευρωπαϊκούς τελικούς. Αυτό από μόνο του είναι ένα απίστευτο κατόρθωμα, που δεν μπορεί να βρεθεί εύκολα άλλο παρόμοιό του στην ιστορία του ευρωπαϊκού αθλητισμού. Το αποτέλεσμα και στις δύο αναμετρήσεις δεν ήταν αυτό που ελπίζαμε όταν ξημέρωνε η Τετάρτη, αλλά είναι τέτοια η περηφάνια από την προσπάθεια των ομάδων μας που δεν μας επιτρέπει να λυπηθούμε. Ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν και τα δεύτερα παιχνίδια, στα οποία πραγματικά πιστεύουμε στην ανατροπή των δεδομένων από τις ομάδες μας. Το έχουν αποδείξει εξάλλου ότι μπορούν να το καταφέρουν!

Του RedTerso

Στην κόλαση του Ρέντη

Ο κόσμος από νωρίς άρχισε να γεμίζει το κλειστό «Μ.Μερκούρη», το οποίο αποδείχτηκε εντέλει μικρό για να στεγάσει τον ερυθρόλευκο λαό, περιμένοντας να δει και να φωνάξει για τις αθλήτριες του Ολυμπιακού, οι οποίες για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά βρέθηκαν στον τελικό του Challenge Cup.

Η ατμόσφαιρα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν κολασμένη και οι κοπέλες, έχοντας την υποστήριξη του κόσμου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-αουτ, με τρομερό σερί σερβίς από τη Νίεμερ και οι Τουρκάλες φαίνονταν να τα έχουν χαμένα. Η κατάσταση όμως άλλαξε άρδην. Η πίεση της έδρας φάνηκε να γεμίζει με άγχος τις παίχτριές μας και παράλληλα να μην λειτουργεί καθόλου καλά η υποδοχή με αποτέλεσμα η Μπούρσα να πάρει το σετ με 17-25. Αντίστοιχη εικόνα υπήρχε και στο δεύτερο σετ, με τη διαφορά ότι η ομάδα από την Τουρκία πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία στο σκορ. Στο διάστημα των δύο πρώτων σετ φάνηκε η τρομερή ποιότητα της Μπούρσα. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της διαγώνιας Ντιμίτροβα (που τελείωσε το ματς με 32 πόντους), η οποία ολοκλήρωνε με επιτυχία τις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας της, ενώ απροσπέλαστη στην άμυνα ήταν η λίμπερο Σαριόγλου που έβγαλε –σχεδόν-- όλες τις υποδοχές. Το δεύτερο σετ τελείωσε με 23-25.

Τα πράγματα φαίνονταν να έχουν πάρει πολύ άσχημη τροπή αλλά εκεί μίλησε η καρδιά και κυρίως η ποιότητα των παιχτριών του Μπράνκο Κοβάσεβιτς. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 6-0 και συνέχισε με καταιγιστικό ρυθμό. Επιτέλους ανέβηκε η Χίπε αλλά και η Πολ που δεν ήταν καλή στα πρώτα σετ και ταυτόχρονα βελτιώθηκε πολύ η υποδοχή και το μπλοκ της ομάδας. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο τραυματισμός της Αβτσι που επηρέασε τις παίχτριες της Μπούρσα. Σε αυτό το σημείο να τονίσουμε την άψογη συμπεριφορά του κόσμου, που χειροκρότησε την τραυματία την ώρα που έβγαινε εκτός γηπέδου. Ο Θρύλος πήρε το σετ με το εμφατικό 25-7! Το Ρέντη είχε ξαναπάρει φωτιά και οι παίχτριές μας τα έδιναν όλα για να ισοφαρίσουν. Το σετ ήταν συγκλονιστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, αλλά στο τέλος με ένα σερί ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-18.

Το τάι-μπρέικ είναι πάντα το σετ το οποίο κρίνεται στις λεπτομέρειες ειδικά ανάμεσα σε δύο τόσο δυνατές ομάδες. Και σε αυτό το σετ η Μπούρσα πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, αλλά οι παίχτριες μας δεν άφηναν το σκορ να ξεφύγει. Από δικά μας λάθη κυρίως έγινε το 13-15, που έδωσε τη νίκη στην τούρκικη ομάδα. Η ρεβάνς που θα γίνει την άλλη Τετάρτη θα είναι πολύ δύσκολη και ο Ολυμπιακός θα είναι το αουτσάιντερ, αλλά αυτά τα κορίτσια μπορούν να τα καταφέρουν. Είναι αρκετά πρόσφατη μάλιστα η ανατροπή στην φάση των προημιτελικών, όπου ο Ολυμπιακός απέκλεισε την Ταργκοβίστε με νίκη μέσα στη Ρουμανία, παρόλο που είχε χάσει με 2-3 εδώ. Όποιο όμως και να είναι το αποτέλεσμα δεν μπορούμε παρά να είμαστε ικανοποιημένοι με την προσπάθεια των κοριτσιών. Η συγκίνηση που νιώσαμε στην κερκίδα μετά τη λήξη του ματς όταν οι κοπέλες μαζί με εμάς «έκαναν χέρια» όταν σάλπιζε η τρομπέτα δεν μπορεί να αλλαχθεί για κανένα τίτλο! Παρ’ όλα αυτά, είμαστε βέβαιοι ότι οι κοπέλες του Θρύλου θα κάνουν το παν για να φέρουν την πρώτη ευρωπαϊκή κούπα στο λιμάνι.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 14-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-6, 25-7
4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-18
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ -29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ, 39% υπ -24% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμι (-λ, 53% υπ -47% άριστες) /  Κωνσταντινίδου, Κοκκινάκη -λ

Μπούρσα (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λιούις 9 (8/22 επ., 1 άσσος), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ., 26% αρ.), Μπελιέμ 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Καραγκατς  4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαριόγλου (-λ 47%υπ., 27%αρ.) / Μπουτσένκο 1 (1/2 επ.), Αλμαϊράκ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Αϊντινιγκουλάρι

Ο προπονητής μας Μπράνκο Κοβάσεβιτς δήλωσε μετά το ματς:
Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι, συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες.Οι φίλαθλοι μας δημιούργησαν μια πολύ θερμή ατμόσφαιρα. Με εξαίρεση το πρώτο σετ στο υπόλοιπο του αγώνα κάναμε πολύ καλό παιχνίδι. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά οι ομάδας, φάνηκε όμως η εμπειρία της Μπούρσα στο να παίζει δυνατά παιχνίδι σε όλη τη σεζόν. Θα παλέψουμε και θα μπούμε στο δεύτερο παιχνίδι λιγότερο αγχωμένοι. Έχουμε πιθανότητες να πάρουμε τον τίτλο.

Με λίγη προσοχή θα είχε πάρει καλό αποτέλεσμα, στη ρεβάνς όλα γίνονται.

Στον πρώτο τελικό που έγινε στην Ιταλία δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι ο Ολυμπιακός αδίκησε τον εαυτό του, μιας και έδειξε πολύ καλά στοιχεία απέναντι στην παλιά γνώριμη Ραβέννα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αυτός που έλεγχε το παιχνίδι, αλλά του κόστισαν κάποια κρίσιμα λάθη σε κομβικές στιγμές.

Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ισορροπημένο. Στο πρώτο σετ η ομάδα μας έφτασε μέχρι και το σετ-μπολ (23-24), αλλά εκεί δεν αντέδρασαν καλά οι παίχτες μας και η Ραβέννα πήρε το πρώτο σετ με 26-24. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από την αρχή και ανάγκασε τους Ιταλούς να κυνηγάνε στο σκορ αλλά να μην καταφέρνουν να φτάσουν την ομάδα μας που πήρε το σετ με 23-25. Παρόλο που στο τρίτο σετ συνεχίσαμε στον ίδιο υψηλό ρυθμό, προηγούμενοι με 2-5, οι Ιταλοί βρήκαν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν την ομάδα μας και προσπέρασαν στο σκορ την ώρα του δεύτερου τεχνικού τάιμ-αουτ και το καθάρισαν το σετ με 25-20.

Και το τέταρτο σετ ήταν τρομερό σε εξέλιξη. Όταν δύο ομάδες είναι τόσο δυνατές οι λεπτομέρειες θα κρίνουν το νικητή. Και σε αυτό το σετ οι Ιταλοί πήραν κάποια σφυρίγματα έδρας, ενώ και οι δικοί μας παίχτες δεν είχαν τη συγκέντρωση που χρειάζεται ένας τελικός με αποτέλεσμα να γίνουν λάθη που κόστισαν χαμένους πόντους και αυτό είχε ως συνέπεια να κάνει η Ραβέννα το 3-1 σετ (25-23) και να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη ρεβάνς. Η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να πάρει --τουλάχιστον-- 2 σετ, που θα της έδιναν το πλεονέκτημα για το δεύτερο ματς. Τώρα χρειαζόμαστε καθαρό σκορ με 3-0 ή 3-1 για να πάει ο τελικός στο χρυσό σετ. Όπως γίνεται εύκολα είναι ακόμα περισσότερο καθήκον μας πλέον να γεμίσουμε το ΣΕΦ την Τετάρτη και να βοηθήσουμε την ομάδα μας να κάνει την ανατροπή και να πάρει το τρίτο ευρωπαϊκό της ιστορίας της.

Τα σετ: 3-1 926-24, 23-25, 25-20, 25-23) σε 131΄

ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πόγκλαγιεν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 14% άριστες), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 30% άριστες), Μπούτσεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ) / Γκόι (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρεζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72% υπ. - 32% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/27 επ., 56% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 30% υπ. - 26% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (57% υπ. - 0% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Ο προπονητής μας Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε:
Περιμέναμε τη Ραβέννα να παίξει πολύ δυνατά, όπως και έκανε, αυτό που σίγουρα δεν περιμέναμε είναι να κάναμε τόσα λάθη στην υποδοχή, στο σερβίς και στις αλλαγές. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε πάνω στο παιχνίδι μας και προετοιμαστούμε καλά, να μάθουμε από τα λάθη μας και να πάμε τη ρεβάνς στο χρυσό σετ. Ο κόσμος, θα μας βοηθήσει στα δύσκολα, όπως έγινε στην Ιταλία με τους οπαδούς της Ραβεννα. Είμαι σίγουρος ότι με ένα γεμάτο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, θα μας δώσουν το κάτι παραπάνω για την ανατροπή, θα είναι ο παραπάνω παίκτης για εμάς.

Ο πολύ καλός χτες Γερούν Ράουβερντικ δήλωσε:
Στο πρώτο και το τέταρτο σετ κάναμε λάθη σε πολύ κρίσιμα σημεία. Θα ήταν σημαντικό να κάνουμε το 2-2, αλλά κάναμε τρία μεγάλα λάθη μετά το 20-22, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της Ραβέννα. Σκεφτόμαστε πλέον την ρεβάνς. Τίποτα δεν τελείωσε. Με τους οπαδούς μας θα είναι όλα διαφορετικά. Το χρυσό σετ είναι λοταρία. Ας πάμε όμως βήμα βήμα... Να κερδίσουμε πρώτα 3-0 ή 3-1 και βλέπουμε. Το ιταλικό πρωτάθλημα είναι δύσκολο και σε βοηθάνε τα πολλά δύσκολα παιχνίδια, να αντιδράς καλύτερα όταν είσαι πίσω στο σκορ. Στην Ιταλία οι ομάδες κάνουν πολλά παιχνίδια σε υψηλό επίπεδο, σε αντίθεση με την Ελλάδα. Το θετικό για εμάς βέβαια στην ρεβάνς, θα είναι ο κόσμος. Με τους οπαδούς μας στο πλευρό μας δεν θα κάναμε τα σημερινά λάθη. Σίγουρα η ρεβάνς στον Πειραιά αποτελεί ένα αβαντάζ για εμάς.