Παρασκευή 6 Απριλίου 2018

Τα πάντα κρίνονται στον Πειραιά

Μεγάλη μέρα η προχθεσινή, Ολυμπιακός μαραθώνιος βόλεϊ που γέμισε τους λάτρεις του αθλήματος παρότι τα αποτελέσματα δεν κύλησαν όπως θέλαμε. Πάμε να δούμε πιο αναλυτικά τι έγινε στον χθεσινό αγώνα των αντρών κόντρα στην ιταλική Ραβένα.

Του Mad Prophet

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τους Ιταλούς να προηγούνται στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, η ομάδα δεν θα αφήσει την Ραβένα να ξεφύγει στο σκορ και με μπλοκ του Οϊβάνεν θα ισοφαρίσουμε 13-13, ενώ με μπλοκ του Μπέμε θα προηγηθούμε για πρώτη φορά στον αγώνα με 14-15 και πάλι όμως οι Ιταλοί θα περάσουν μπροστά με 16-15, από εκεί πέρα θα δοθεί μάχη ανάμεσα στις 2 ομάδες αφού πάλι οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν με 3 πόντους διαφορά και 19-16, όμως οι ερυθρόλευκοι θα ισοφαρίσουν άμεσα σε 19-19 με μπλοκ του Πετρέα και θα προηγηθούν με 19-20. Ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ αφού ο πόντος του Ράουβερντινκ θα κάνει 23-24, η Ραβένα όμως θα ισοφαρίσει σε 24-24 σε αμφισβητούμενη φάση και θα πάρουν το 1ο σετ με 26-24 έπειτα από άσο του Πόγκλαγιεν.

Στο 2ο σετ θα προηγηθούμε στην αρχή με 1-3 σκορ, σε έναν πόντο όπου ο Δαρίδης θα βγάλει 3 συνεχόμενες άμυνες και στη συνέχεια θα καρφώσει ο Ράουβερντινκ, θα συνεχίσουμε να βρισκόμαστε μπροστά στο σκορ με 2-5 μετά από καρφί του Οϊβάνεν, αναγκάζοντας τον προπονητή των Ιταλών να καλέσει τάιμ άουτ. Το οποίο δεν θα αλλάξει πολλά πράγματα και θα φτάσουμε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 6-8. Η ομάδα μας με τον Ράουβερντινκ στο σερβίς θα πιέσει την υποδοχή των Ιταλών και θα τρέξει ένα σερί κάνοντας το σκορ 9-14, σε εκείνο σημείο ο Σόλι θα πάρει και 2ο τάιμ άουτ, με τους Ιταλούς να επιστρέφουν συγκεντρωμένοι στο τάραφλεξ και να κάνουν το σκορ 12-14, για να πάμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 12-16 μετά από μπλοκ του Πετρέα. Η Ραβένα θα μειώσει σε 15-18 μετά από λάθος επίθεση του Οϊβάνεν και σε 19-21 με μπλοκ του Γκεοργκίεφ. Οι ερυθρόλευκοι θα προσπαθήσουν να ξεφύγουν στο σκορ με 2 συνεχόμενους πόντους του Ράουβερντινκ που θα κάνει το 20-23, όμως ο Μπούτσεγκερ θα απαντήσει με 2 δικούς του απανωτούς πόντους. Ο Ολυμπιακός όμως θα ισοφαρίσει σε 1-1 σετ μετά από έναν περιπετειώδη πόντο που θα έρθει από μπλοκ του Πετρέα, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ σε 23-25.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει το ίδιο δυναμικά και στο 3ο σετ αφού θα προηγηθεί με 1-3 έπειτα από ένα εντυπωσιακό καρφί του Ράουβερντινκ πίσω από την γραμμή των τριών μέτρων. Οι Ιταλοί με άουτ επίθεση θα μεγαλώσουν την διαφορά για τον Ολυμπιακό στο 2-6 και στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ θα γίνει 4-8 με πόντο του Ράουβερντινκ που είναι ο καλύτερος παίκτης για τους ερυθρόλευκους στο συγκεκριμένο σετ. Η Ραβένα με φιλέ στο σερβίς θα κάνει το σκορ 6-9 όμως από εκείνο το σημείο θα κάνει ένα σερί 5-0 και το σκορ θα γίνει 11-9 με 2 συνεχόμενους άσσους του Μαρεσάλ. Σε εκείνο το σημείο ο Μουνιόθ θα αναγκαστεί να πάρει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του Γάλλου ακραίου. Ο Ολυμπιακός θα ισοφαρίσει σε 13-13 με μπλοκ του Πετρέα και ο ίδιος παίκτης θα κάνει λάθος στο σερβίς για να προηγηθεί η Ραβένα στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Οι Ιταλοί σε εκείνο το σημείο του αγώνα θα ξεφύγουν στο σκορ με 19-15 και ο Ολυμπιακός θα κάνει μια τελευταία προσπάθεια να μπει στην διεκδίκηση του σετ, το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να μειώσει σε 19-17. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ραβένα δεν θα συναντήσει αντίσταση, θα κάνει το σκορ 21-17 και 23-18, για να κάνει το 2-1 σετ μετά από άουτ σερβίς του Μπέμε, κάνοντας το σκορ 25-20. Στο συγκεκριμένο σετ η ομάδα μας έκανε  πολλά και αβίαστα λάθη, ενώ δεν πίεσε όσο έπρεπε την υποδοχή των Ιταλών.

Όπως στα προηγούμενα σετ έτσι και στο 4ο, οι Πειραιώτες θα προηγηθούν στο σκορ με 0-2 από άσσο του Μπέμε, με 1-4 από άσσο του Οϊβάνεν και 2-5 με πρώτο χρόνο του Πετρέα. Η Ραβένα όμως θα αντιδράσει και θα μειώσει σε 5-6 μετά από λάθος υποδοχή του Ράουβερντινκ και καρφί του Ντιαμαντίνι, θα ισοφαρίσει σε 6-6 με τον Μπούτσεγκερ και θα περάσει μπροστά στο σκορ με 8-7 με μπλοκ πάνω στον Μπέμε. Ένας άσσος του Οϊβάνεν θα μας βάλει πάλι μπροστά στο σκορ κάνοντας το 10-11 και ο Ράουβερντινκ θα μεγαλώσει την διαφορά στους 4 πόντους με το σκορ να είναι 11-15 υπέρ μας. Οι Ιταλοί θα μαζέψουν την διαφορά και το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ θα κλείσει με σκορ 14-16, όμως η Ραβένα θα ισοφαρίσει γρήγορα σε 16-16 και με άσσο του Ορντούνα θα προηγηθεί με 19-17 και τον Ολυμπιακό να παίρνει τάιμ άουτ. Από εδώ και πέρα η διακύμανση του σκορ θα είναι συγκλονιστική αφού θα προηγηθούμε με 19-20 με άσσο του Ράουβερντινκ και 20-22 μετά από λάθος του Ντιαμαντίνι και στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού ο Οϊβάνεν θα καρφώσει έξω και θα κάνει το 22-22, ο Ντιαμαντίνι με άσσο θα βάλει την Ραβένα μπροστά στο σκορ και ο Μπούτσεγκερ θα γράψει το τελικό 25-23 δίνοντας τη νίκη στους Ιταλούς με 3-1 σκορ.

Η αλήθεια είναι πως η Ραβένα δεν με εντυπωσίασε σαν ομάδα, θεωρώ πως αντιμετωπίσαμε πιο δυνατούς αντιπάλους σε προηγούμενες φάσεις της διοργάνωσης όπως η Τουρ. Ήταν μια σοβαρή ομάδα που δεν έκανε το εύκολο λάθος με δυνατό σερβίς αλλά μέχρι εκεί, όσο φορές πιέσαμε την υποδοχή τους βάζουμε δύσκολα, δεν τον κάναμε όσο έπρεπε όμως. Αντιθέτως κομβικοί παίκτες στο πιο κρίσιμο αγώνα της σεζόν δεν ήταν σε καλή βραδιά όπως ο Οϊβάνεν που είχε πολύ κακό ποσοστό στην επίθεση και σε κρίσιμες φάσεις του αγώνα δεν έδωσε τους πόντους που είχαμε ανάγκη.  Επίσης ο Αλεξίεφ ήταν πολύ κακός στην υποδοχή στο 1ο σετ, υποχρεώνοντας τον Mουνιόθ να περάσει τον Χριστοφιδέλη στην θέση του. Ο Βούλγαρος όμως στην συνέχεια του παιχνιδιού ανέβηκε και έκλεισε τον αγώνα με το εντυπωσιακό 72% στην υποδοχή. Ενώ και ο Μπέμε είχε κακό ποσοστό στην επίθεση που δεν το συνηθίζει. Ο Μουνιόθ πολύ σωστά στο 1ο σετ πέρασε τους Ζουπάνι-Στιβαχτή οι οποίοι του έδωσαν έναν κρίσιμο πόντο και ίσως θα μπορούσε να το ξαναδοκιμάσει και σε άλλο σημείο του παιχνιδιού αφού δεν τραβούσε και Οϊβάνεν. Σίγουρα η ρεβάνς είναι δύσκολη αφού καλούμαστε να πάρουμε 4 σετ, εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως δεν είναι αδύνατο κόντρα στον αντίπαλο που είδα και με την βοήθεια του κόσμου που επιβάλλεται να εξαντλήσει τα εισιτήρια παρά το αρνητικό αποτέλεσμα.

Κλείνοντας να σημειώσω πως μου έκανε αρνητική εντύπωση η υπεροπτική στάση των Ιταλών στο τέλος του αγώνα όπου έβαλαν να παίζει το «We Are The Champions» των Queen και έβγαζαν φωτογραφία παρατεταγμένοι σαν να έχουν ήδη κατακτήσει το τρόπαιο. Εγώ από την πλευρά μου τους συνιστώ την άλλη εβδομάδα να ακούσουν το Hells Bells ώστε να μπουν στο κλίμα που πρόκειται να συναντήσουν από εμάς στην κερκίδα γιατί μάλλον ξέχασαν πως όλα παίζονται στον Πειραιά.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 23-25, 25-20, 25-23) σε 131΄

Οι πόντοι της Ραβένα προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.