Σάββατο 21 Απριλίου 2018

Πάλι τα ίδια [;]

Στο ίδιο έργο θεατές για 4η χρονιά, αφού ο αήττητος μέχρι χθες Ολυμπιακός ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα που έκρινε τίτλο κόντρα στον Παοκ, θυμίζοντας μας κάτι από τις προηγούμενες χρονιές. Είναι γεγονός πως η ομάδα από το παιχνίδι στην Ιταλία κόντρα στην Ραβένα και μετά δεν θυμίζει το σύνολο που θαυμάσαμε την υπόλοιπη σεζόν. Ας πάρουμε βήμα βήμα τι συνέβη στον ημιτελικό κυπέλλου κόντρα στον Παοκ και στο τέλος του κειμένου θα γίνει μια αποτίμηση για το πώς χάθηκε το κύπελλο.

Του Mad Prophet

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν χέρι στο σκορ αφού είναι χαρακτηριστικό πως θα έχουμε 7 ισοπαλίες και θα πάει προηγούμενοι στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από φιλέ του Σαφράνοβιτς. Ο Παοκ θα ισοφαρίσει σε 8-8 αλλά ο Μπέμε με δυο συνεχόμενους πόντους θα μας δώσει για πρώτη φορά στον αγώνα προβάδισμα με δυο πόντους, ο Αλεξίεφ με καρφί πάνω από τριπλό μπλοκ θα κάνει το 12-9 και στην επόμενη επίθεση ο Παοκ θα μειώσει σε 12-10. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Οϊβάνεν θα βρεθεί στο σερβίς, ο οποίος με πολύ καλά χτυπήματα αλλά και δυο άσσους θα κάνει το 16-10. Έχοντας αποκτήσει μεγάλη διαφορά δεν θα δυσκολευτούμε στην συνέχεια του σετ αφού θα προηγηθούμε με 18-13 και 23-17 μετά από μπλοκ του Αλεξίεφ. Ο Σακόγλου θα στείλει την μπάλα στο φιλέ και έτσι θα πάρουμε το 1ο σετ με 25-19, με όπλο μας την εξαιρετική υποδοχή και τον Στεφάνου να κάνει εξαιρετική δουλειά.

Στο 2ο σετ θα μπούμε πολύ νωθρά αφού ο Παοκ θα προηγηθεί με 0-4 έπειτα από άσο του Βάλκιερς, όμως θα καταφέρουμε να μαζέψουμε γρήγορα την διαφορά και θα ισοφαρίσουμε σε 4-4. Όμως οι αντίπαλοι μας θα ξεφύγουν ξανά στο σκορ και θα προηγηθούν με 5-9 και 8-13. Ο Ράουβερντινκ που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν άφαντος επιθετικά θα προσπαθήσει με συνεχόμενους πόντους να ανατρέψει την κατάσταση και θα μειώσει σε 11-14, για να πάρει την σκυτάλη στην επίθεση ο Αλεξίεφ όπου με 2 πόντους θα κάνει το 13-15. Αυτή ήταν και η μικρότερη διαφορά στο σετ, αφού μετά οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-0 θα κάνουν το 13-19. Οι ερυθρόλευκοι θα προσπαθήσουν να κάνουν μια τελευταία αντεπίθεση στο σετ αλλά το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να μειώσουν σε 20-22 και 21-23, για να κλείσει το σετ με 22-25 και τον Παοκ να ισοφαρίζει σε 1-1, σε ένα σετ που δεν λειτούργησε τίποτα, κάναμε αρκετά λάθη και παρόλα αυτά χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ θα δείξει από νωρίς τις προθέσεις του όπου θα προηγηθεί με 6-2 και θα φτάσει στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Το ίδιο δυναμικά θα συνεχίσουμε και θα προηγηθούμε με double score και 12-6, ο Παοκ θα ασκήσει πίεση και θα μειώσει σε 15-12 με τον Κουμεντάκη, αλλά πολύ εύκολα και γρήγορα με ένα σερί θα κάνουμε το 19-13. Πιθανότατα στο συγκεκριμένο σετ πιάσαμε την καλύτερη απόδοση σε όλο τον αγώνα, αφού δεν πατήσαμε φρένο σε κανένα σημείο και συνεχίσαμε να βρισκόμαστε μπροστά στο σκορ με 22-16 και 24-18, για να έρθει ο Ζουπάνης να κάνει το 25-19 και το σκορ στα σετ 2-1. Όπως είναι εύκολο αντιληπτό, όλα κύλησαν ομαλά αφού η υποδοχή μας βελτιώθηκε και ήρθε πάλι στα επίπεδα του 1ου σετ και το μπλοκ μας άρχισε να λειτουργεί υποδειγματικά, καμία σχέση με ότι συνέβη στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Το 4ο σετ θα θυμίσει αρκετά το 1ο ως προς την διακύμανση του σκορ, αφού και πάλι οι 2 ομάδες θα πηγαίνουν πόντο πόντο, με τον Παοκ να πηγαίνει προηγούμενο στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8 και τον Ουσίκοφ να ανεβάζει αισθητά την απόδοση και να κερδίζει σημαντικούς πόντους για την ομάδα του, κάνοντας το σκορ 8-12. Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει την προσπάθεια του για να πάρει το ματς και να μην οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ, θα μειώσει σε 14-15, 17-18 και 18-19, όμως δεν θα καταφέρει σε κανένα σημείο του σετ να ισοφαρίσει και με το άουτ σερβίς του Οϊβάνεν θα γίνει το σκορ 18-20. Ο Ουσίκοφ με άσο θα κάνει το 19-23 και ο Γκιόν το 20-24, ενώ ο Ζουπάνης θα σερβίρει άουτ διαμορφώνοντας το τελικό 22-25, στέλνοντας τις 2 ομάδες να λύσουν τις διαφορές στο 5ο και τελευταίο σετ.

Στο τάι μπρέικ πάλι οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με αλλεπάλληλες ισοπαλίες μέχρι το 6-6, εκεί ο Παοκ προσπέρασε με 6-8, ήταν εμφανές πως δεν είχαμε επιθετικά λύσεις αφού ο Ντρίζγκα δεν εμπιστεύτηκε τον πολύ κακό Οϊβάνεν και αναγκάστηκε να φορτώσει τους ακραίους, κάνοντας έτσι την ομάδα αρκετά προβλέψιμη. Ακόμα και έτσι θα καταφέρουμε να μειώσουμε σε 8-9, εκεί όμως ξεμείναμε από δυνάμεις αφού ο Παοκ πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 8-15 και 2-3 σετ.

Κακά τα ψέματα με τόσο κακό διαγώνιο δεν μπορείς να έχεις πολλές ελπίδες για κάτι καλό. Ο Οϊβάνεν διανύει παρατεταμένο ντεφορμάρμισμα και δεν μπορεί να προσφέρει ούτε εύκολους πόντους, πόσο μάλλον να πάρει την ομάδα πάνω του στα κρίσιμα, ενώ ο Ντρίζγκα πολλές φορές κακώς επιμένει να παίζει διαρκώς μαζί του προσπαθώντας να τον βοηθήσει να ανέβει ψυχολογικά, βέβαια στο τάι μπρέικ που έπραξε αντίθετα πάλι είχαμε τα ίδια αποτελέσματα. Πρέπει να βρεθεί άμεσα μια λύση στη διαγώνιο, π.χ. περισσότερος χρόνος στον Ζουπάνη ή να παίξει διαγώνιος ο Αλεξίεφ; Για ένα ακόμη παιχνίδι δεν εκμεταλλευτήκαμε τους κεντρικούς μας στον βαθμό που θα έπρεπε, μια θέση που υπερτερούμε κατά πολύ του Παοκ. Ο βασικός μας ανταγωνιστής για τον τίτλο δεν με ενθουσίασε χθες, σίγουρα δεν είναι αμελητέα ποσότητα αλλά επιθετικά βασίζεται κατά κύριο λόγο στους Ουτσίκοφ και Κουμεντάκη, ποιοτικά υπερτερούμε κατά πολύ και επιμένω πως σε μια σειρά αγώνων όπως είναι οι τελικοί του πρωταθλήματος έχουμε το πάνω χέρι. Πιστεύω πως μας έκανε καλό που ήρθε νωρίς αυτό το χαστούκι και θα μπούμε πιο υποψιασμένοι στα ματς του πρωταθλήματος. Μπορεί να χάθηκε το κύπελλο αλλά ο πρώτος και κύριος στόχος παραμένει το πρωτάθλημα, το οποίο ειδικά φέτος δεν πρέπει να χαθεί για κανένα λόγο.

Τα σετ:  2-3 σε 2.17΄ 25-19 (30΄), 22-25 (30΄), 25-19 (30΄), 22-25 (33΄), 8-15 (14΄)

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 16 (13/31επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέμε 6 (6/8 επ.), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ., 1μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/29 επ., 3 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Ράουβερντινκ 17 (17/34 επ., 50%υπ.-31%αρ.), Στεφάνου - λ (59%υπ.-41%αρ.) / Στιβαχτής, Ζουπάνης 2 (2/4 επ.), Χριστοφιδέλης, Ανδρεάδης, Δαρίδης –λ

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 22 (16/35 επ., 6 μπλοκ, 51%υπ.-20%αρ.), Ουτσίκοφ 20 (16/34 επ.,1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/9 επ.,  3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος, 100%υπ.-100%αρ.), Κωνσταντινίδης - λ (58%υπ.-11%αρ.) / Σακόγλου 3 (3/6 επ.), Τερζής, Γκιόν 10 (10/21 επ., )

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:
Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι ωστόσο στο οποίο μας έκοβαν χωρίς λόγο το ρυθμό από την πλευρά του ΠΑΟΚ με την ανοχή των διαιτητών. Ο αντίπαλός μας επέλεξε από την πρώτη στιγμή να μπει σε μια διαδικασία… περίεργη και να καθυστερήσει την έναρξη του αγώνα με την ιστορία με τα δελτία που εμφάνισε 15 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα. Μια τακτική  γενικότερα και συνολικά που από ότι φάνηκε τους… βγήκε και εμάς μας επηρέασε.  Από κει και πέρα στο αγωνιστικό σκέλος υπήρχαν δυο σημεία που έκριναν την αναμέτρηση. Αρχικά το πως ξεκινήσαμε το δεύτερο σετ που τους δώσαμε την άνεση να παίξουν όπως μπορούν. Στη συνέχεια στο τέταρτο σετ κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Αυτά ήταν τα κλειδιά του αγώνα. Κρίσιμο ήταν και το σημείο στο πέμπτο σετ που ο Πελεκούδας πήγε στο σερβίς και μας δυσκόλεψε.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:
Διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ για υβριστικά συνθήματα και για οπαδούς που δεν αποχωρούσαν από την κερκίδα πίσω από τον πάγκο. Γιατί να αποχωρήσουν; Δεν μπήκαν παράτυπα! Μπήκαν ονομαστικά και όπως προέβλεπε η απόφαση των μέτρων. Από την πρώτη στιγμή ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου με τα δελτία που δεν εμφανίζονταν, δημιουργούσαν κλίμα και προκαλούσαν. Στο αγωνιστικό σκέλος είμαστε στεναχωρημένοι πάρα πολύ. Δεν καταφέραμε να προκριθούμε στον τελικό πραγματοποιώντας μια πολύ αδικαιολόγητα κακή εμφάνιση. Είναι τέτοια η στιγμή που δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε γιατί έχουμε μπροστά μας το πρωτάθλημα που αποτελεί τον βασικό μας στόχο. Ωστόσο μετά το σημερινό πρέπει να μας γίνει μάθημα και να καταλάβουμε ότι δεν θα μας χαρίσει καείς το πρωτάθλημα. Εμείς πρέπει να το πάρουμε. Έχουμε τις δυνατότητες και αρχής γενομένης από το παιχνίδι με την Κηφισιά, θα «φτύσουμε αίμα» για να φτάσουμε την ομάδα εκεί που τις αξίζει. Στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος.