Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017

Έκτακτο: Ο Ηττούδης ζήτησε να καταργηθεί και η κανονική περίοδος!

Πέρυσι στο φάιναλ-φορ της Κων/πολης ο Θρύλος πετυχαίνει μια τεράστια νίκη και αποκλείει την ΤΣΣΚΑ από τον τελικό. Αμέσως μετά το ματς ο Ηττούδης ζήτησε να καταργηθούν τα F-4 και να γίνονται σειρές αγώνων με τη μορφή play-off μέχρι και την ανάδειξη του πρωταθλητή. Χτες το βράδυ η ΤΣΣΚΑ αντιμετώπισε έναν λαβωμένο Ολυμπιακό, με χίλια προβλήματα. Οι ερυθρόλευκοι με αδιανόητη κατάθεση ψυχής πήραν μια τεράστια νίκη απέναντι στη ρώσικη αρκούδα και αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Ηττούδης φέρεται να ζήτησε να καταργηθεί και η κανονική περίοδος και ο τίτλος να απονέμεται στην ομάδα με το μεγαλύτερο μπάτζετ.

Του RedTerso

Ας αφήσουμε όμως προς το παρόν τον κομπλεξικό βάζελο. Ο Ολυμπιακός χτες το βράδυ έδωσε μια ασύλληπτη παράσταση, βγαλμένη μέσα από τα ομορφότερα όνειρα των οπαδών του. Όχι γιατί έπαιξε κάποιο εξωπραγματικό μπάσκετ. Όχι επειδή είχε ποσοστά που θαμπώνουν. Αλλά γιατί έδειξε για άλλη μια φορά οτι είναι ΟΜΑΔΑ με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Γιατί έβγαλε ξανά τη γνωστή νοοτροπία της άρνησης της ήττας. Γιατί όσοι έπαιζαν στο παρκέ, έδωσαν κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους, αποδεικνύοντας ότι είναι η πιο σκληρή ομάδα της διοργάνωσης. Γιατί ξέρουμε όλοι ότι όσο και να χτυπηθούμε από τους τραυματισμούς, ακόμα και τέσσερις να μείνουν μέσα στο παρκέ, θα ματώσουν για τη φανέλα κυριολεκτικά και θα παίξουν και για τους απόντες. Γιατί έβλεπες τον τεράστιο Γιώργο Πρίντεζη να είναι τραυματίας, να είναι σαν θηρίο στο κλουβί, που δεν μπορούσε να βοηθήσει  και να φωνάζει σαν να ήταν μέσα στο πέταλο της «7». Γιατί αυτή είναι η ομάδα της ζωής μας.

Ο Ολυμπιακός ήταν για άλλη μια φορά χτυπημένος από την απίσευτη κακοδαιμονία που τον κυνηγάει. Έξω ο Πρίντζεζης και ο Μιλουτίνοβ με διάστρεμμα. Έξω και ο Τίλι με τον γνωστό μακροχρόνιο τραυματισμό και ο Αγραβάνης να μπαίνει χτες για χειρουργείο. Αυτό είχε ως συνέπεια να υπάρχει μεγάλη λειψανδρία στη front-line. Αυτό και μόνο το στοιχείο ήταν ικανό για να δώσει στην ΤΣΣΚΑ τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί. Και μην ακούσω για τις ελλείψεις του Χάντερ και του Βοροντέβιτς. Όταν έχεις ένα μπάτζετ (τριπλάσιο από το δικό μας) που τρομάζει δεν δικαιούσαι να επικαλείσαι μόνο δύο απουσίες.

Ο Σφαιρόπουλος ξεκίνησε το ματς με μια πεντάδα «ειδικών συνθηκών» με τον Μπόγρη στο «5» και τον Γουίλτζερ στο «4»  και τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Ρόμπερτς και στόχο να αμυνθεί όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά απέναντι στην καλύτερη επίθεση της Ευρωλίγκα. Η ομάδα μας μπήκε καλά στο παρκέ (6-2), αλλά με ένα σερί 0-11 οι Ρώσοι έφτασαν στο 6-13. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι και το τέλος του δεκαλέπτου μας βρήκε να προηγούμαστε με 23-20. Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό, αλλά εκεί ήρθε άλλο ένα ξέσπασμα της αρκούδας και το ημίχρονο έκλεισε με 45-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε μια απίστευτη τιτανομαχία. Η ΤΣΣΚΑ είναι μια πολύ καλή ομάδα, αλλά σε αυτό το διάστημα οι διαιτητές έδιναν κάθε επαφή των παιχτών μας φάουλ, με αποτέλεσμα να πάρουν οι Ρώσοι ένα προβάδισμα 10 πόντων. Σε όλο αυτό το διάστημα ο καραγκιόζης Ηττούδης διαμαρτυρόταν σε κάθε φάση (κάτι έχει μάθει τόσα χρόνια στο πλάι του μελιτζάνα) καταφέρνοντας να επηρεάσει τις αποφάσεις των γκρι. Στο σημείο που η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της άρχισε να ξυπνάει το τέρας που αρνείται να χάσει. Ο Θρύλος μάζεψε τη διαφορά με μπροστάρη τον Αρχηγό και το τέταρτο δεκάλεπτο θα ξεκίναγε με 64-68. Σε όλη την τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με απίστευτη κατάθεση ψυχής και αστείρευτη ενέργεια, έδωσε μια τρομερή παράσταση μάχης για τον κόσμο του που παραληρούσε στις εξέδρες και βοήθησε και αυτός από την πλευρά του και έφτασε σε μια συγκλονιστική νίκη με 88-86.

Η χτεσινή νίκη πρέπει να πιστωθεί απόλυτα στον προπονητή της ομάδας. Όπως ακριβώς λέγαμε μετά την ήττα από τη Μπάμπεργκ ότι είναι ο βασικός υπεύθυνος, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η εμφατική επιβολή απέναντι στους Ρώσους είναι έργο Σφαιρόπουλου. Αναγκαστικά (λόγω των απουσιών) πήγε σε κλειστό rotation και στο τέταρτο δεκάλεπτο επέλεξε μια πεντάδα-καμικάζι με Στρέλνιεκς-Σπανούλη-Τόμπσον-Παπανικολάου-Παπαπέτρου, που μπορούσε να αντεπεξέλθει σε όλες τις αλλαγές στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι παίχτες της ΤΣΣΚΑ να πέφτουν πάνω σε τείχος. Αυτή η πεντάδα έβγαλε τρομερή ενέργεια πιέζοντας κάθε μπάλα και μαζεύοντας τα ριμπάουντ, μέχρι να αποβληθεί με ανύπαρκτο πέμπτο φάουλ ο Παπανικολάου και να επιστρέψει ο συγκλονιστικός Μακλιν. Ο Ολυμπιακός θα είχε πάρει πιο εύκολα το ματς αν δεν μπερδεύονταν κάποιες στιγμές στο τέλος οι παίχτες του και δεν ακουμπούσε η μπάλα στον Μακλίν, που τον έστειλαν στις βολές οι Ρώσσοι, με αποτέλεσμα να τις χάσει και να μειώσει η αρκούδα.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα. Όχι γιατί κατάφερε να κατεβάσει την επίθεση της ΤΣΣΚΑ 4 πόντους από τον μέσο όρο της, αλλά για τον τρόπο που το έκανε. Η περίφημη επίθεση των Ρώσων με τη διαρκή κίνηση περιορίστηκε χτες σε μόλις 10 ασίστ και με άσχημα ποσοστά από το τρίποντο (6/19 με 31,5%) τη στιγμή που σε αυτές τις δύο στατιστικές κατηγορίες είναι η καλύτερη στην διοργάνωση με μέσους όρους 17,5 ασίστ και 43% στο σουτ έξω από το τόξο. Ο Θρύλος κέρδισε τη μάχη του αέρα (38-36 στα ριμπάουντ) λόγω της ενέργειας που έβγαζε σε κάθε φάση. Παράλληλα υπήρξε σπουδαία κυκλοφορία της μπάλας κάτι που το μαρτυρά και ο εξαιρετικός συσχετισμός ασίστ/λαθών (17/9). Οι διαιτητές όπως είπαμε σφύριζαν διαρκώς φάουλ τις επαφές των παιχτών μας στην άμυνα με αποτέλεσμα να σουτάρουν οι Ρώσσοι 24 βολές και να ευστοχήσουν στις 20. Αν δεν είχε συμβεί αυτό η νίκη θα είχε έρθει πολύ πιο εύκολα.

Συγκλονιστική ήταν η προσπάθεια όλων των παιχτών μας. Ο Ρόμπερτς, ο Μάντζαρης και ο Μπόγρης ήταν οι μόνοι που κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Από εκεί και πέρα ο Σπανούλης που έχει επικριθεί απίστευτα το τελευταίο διάστημα άρχισε να δίνει τις απαντήσεις του σε αυτούς που θα έπρεπε να ντρέπονται να πουν άσχημα λόγια για τον Αρχηγό. 16 πόντοι με 8 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και μαεστρική καθοδήγηση της ομάδας. Ο Στρέλνιεκς ήταν για άλλο ένα παιχνίδι άψογος (κυρίως στο δεύτερο μέρος) αν και έχασε κάποια σουτ, αλλά και την πρώτη του βολή στη φετινή διοργάνωση. Παπανικολάου και Παπαπέτρου (ακόμα και σε ρόλο σέντερ) έτρεχαν σαν παλαβοί σε κάθε εκατοστό του παρκέ για να βγάλουν άμυνες, να μαζέψουν τα σκουπίδια και έβαλαν σπουδαίες επιθετικές πινελιές με 15 και 8 πόντους αντίστοιχα. Ο Γουίλτζερ πήρε αναγκαστικά πολύ χρόνο και δικαίωσε τον προπονητή του προσπαθώντας πολύ στην άμυνα και βοηθώντας στα ριμπάουντ (5) ενώ έδειξε και το πλούσιο επιθετικό του ταλέντο σκοράροντας 8 πόντους. Ο καταλύτης της νίκης όμως ήταν ο Τζαμέλ Μακλίν, που κατάπιε μόνος του όλη την front-line της ΤΣΣΚΑ, σκοράροντας 25 πόντους (με 12 ριμπάουντ σε ένα φοβερό νταμπλ-νταμπλ). Αν ήταν πιο εύστοχος στις βολές (5/10) θα μιλάγαμε για παιχνίδι καριέρας από τον τρομερό Τζαμέλ. Από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ εκπληκτικός ήταν ο Σέρχι με συμπαραστάτη τον Χάινς.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια θρυλική νίκη και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας (10-3). Ακολουθεί μια δύσκολη αλληλουχία αγώνων, αρχής γενομένης με την Εφές αύριο, που έκανε αλλαγή προπονητή προσλαμβάνοντας τον Αταμάν. Ας ελπίσουμε να μην επηρεαστεί η ομάδα από την υπερπροσπάθεια απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και να νικήσει και την Εφές και την κούραση για να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε πιο άνετοι την επόμενη εβδομάδα στο Κάουνας απέναντι στη Ζαλγκίρις στο παιχνίδι που θα κλείσει τον πρώτο γύρο. Το 2018 ας είναι η χρονιά που θα ξαναβρεθεί ο Θρύλος στην κορυφή της Ευρώπης!

Πάντα άρρωστοι με τον Ολυμπιακό!

* * *

ΥΓ1 Ο κόσμος χτες ήταν συγκλονιστικός και βοήθησε από την πλευρά του την ομάδα με διαρκή φωνή και στήριξη ακόμα και τις στιγμές που το σκορ έδειχνε να ξεφεύγει. ΣΕΦ στον αέρα χτες και από τα παλιά.

ΥΓ2 Θα το γράφω μέχρι να το καταλάβουν τα παιδιά που κάνουν κερκίδα. Δεν πρέπει να ξανακουστεί το γκαντεμοσύνθημα «βουντού-βουντού» μέχρι να εξασφαλίσει η ομάδα την πρόκριση στο Βελιγράδι.

ΥΓ3 Μετά από πρωτοβουλία της ΚΑΕ, αποδόθηκε φόρος τιμής στον εκλιπόντα παράγοντα της ΚΑΕ ΠΟΑ Τάσου Στεφάνου και τηρήθηκε στο ΣΕΦ πριν το τζάμπολ ενός λεπτού σιγή. Ο κόσμος ήταν όλος όρθιος και υποδειγματικός χωρίς να ακουστεί τίποτα. Αυτή είναι η διαφορά μας από τους απέναντι. Εμείς σεβόμαστε την απώλεια ακόμα και αν πρόκειται για έναν παράγοντα του εχθρού μας αντίθετα με εσάς. Είσαστε η ντροπή των οπαδών για τώρα και για πάντα. Να θυμίσουμε οτι όταν έπαιζε ο Αστέρας στην έδρα του βάζελου, οι λαγοί δεν κράτησαν το ένα λεπτό, στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς, γιουχάροντας. Ενός λεπτού σιγή, πράσινοι λαγοί...