Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017

Φασούλι το φασούλι, να γεμίσει το σακούλι

Ο Ολυμπιακός κέρδισε χτες το βράδυ τη Ρεάλ μέσα στο γεμάτο ΣΕΦ και διεύρυνε το σερί των νικών του στις 5 συνεχόμενες φτάνοντας στο 9-2 συνολικά και παραμένει στην πρώτη θέση της κατάταξης με συγκάτοικο την ΤΣΣΚΑ, την οποία υποδέχεται σε δύο εβδομάδες στον Πειραιά. Η νίκη αυτή έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί κατακτήθηκε απέναντι σε έναν από τους παραδοσιακούς μας αντιπάλους στη διοργάνωση, ο οποίος μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ερ. Αστέρα, έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο (καθώς μετρούσε 5 ήττες στα προηγούμενα 6 παιχνίδια του).

Του RedTerso

-Ο Ολυμπιακός έπαιζε το πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι φέτος με τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεσή του, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο. Πρώτη επίθεση της ομάδας μας και κεντρικό πικ με τον Μιλουτίνοβ, πάσα του αρχηγού και alley-oop κάρφωμα του Σέρβου. Ο αρχηγός χρειάζεται χρόνο για να ξαναβρεί τα πατήματά του (δεν ήταν καλός χτες) και η ομάδα χρειάζεται να αφομοιώσει την ανακατανομή των ρόλων που προκύπτει από την επανεμφάνιση του αρχηγού. Αυτό είναι μια διαδικασία σε εξέλιξη, η οποία μπορεί και να επηρεάσει τον τρόπο παιχνιδιού του Ολυμπιακού. Αυτή η συνθήκη καθιστά τη χτεσινή νίκη πολύ σημαντική.

-Ο Σφαιρόπουλος γνωρίζοντας το μεγάλο πρόβλημα που έχει η Ρεάλ στην front-line της εξαιτίας των απουσιών (Αγιόν, Ράντολφ, Κούζμιτς) στόχευσε από την αρχή τους ψηλούς της, μεταφέροντας το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Αυτό είχε ως συνέπεια η δική μας front-line (Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης, Μακλιν και Γουίλτζερ) να πετύχει συνολικά 47 πόντους (από τους 92 συνολικά) και να φορτώσει τους αντίπαλους ψηλούς με φάουλ (Ταβάρες, Ρέγιες Τόμπκινς και οι τρεις αποβλήθηκαν με 5).

-Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο δεχτήκαμε από μια παραδοσιακά πολύ καλή επιθετικά ομάδα μόλις 8 πόντους. Μόνο σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα δεχτήκαμε μεγάλα σερί (στο 2ο και δυστυχώς στο 4ο δεκάλεπτο). Οι ερυθρόλευκοι προστάτεψαν εξαιρετικά το καλάθι τους (4 μπλοκ) αναγκάζοντας τη Ρεάλ να μπουμπουνίζει ασταμάτητα τρίποντα (10/33 με 30%). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει την επίθεση της Ρεάλ από τους 85 πόντους μ.ο. στους 72. Οι μόνοι που έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι ήταν ο τεράστιος αθλητής Λούκα Ντόνσιτς (ρεκόρ καριέρας με 33π.) και ο Κάρολ, ο οποίος όποτε παίζει με εμάς σεληνιάζεται (24π.).

-Όπως αναφέραμε και παραπάνω το μεγάλο στοίχημα της ερχόμενης περιόδου είναι να ενσωματωθεί ξανά ο αρχηγός, να ανακατανεμηθούν σωστά οι ρόλοι μέσα στην ομάδα και να αποδίδει ο Ολυμπιακός μεγαλύτερα διαστήματα ωραίου μπάσκετ. Χτες η ομάδα δεν ήταν καλή, τουλάχιστον επιθετικά. Κάναμε αρκετά λάθη (14) για τα δεδομένα του παιχνιδιού μας, κάτι που οδήγησε στο να έχουμε ισορροπημένο το δείκτη ασίστ (15) και λαθών. Η μπάλα δεν κυκλοφόρησε τόσο καλά όσο σε προηγούμενα παιχνίδια με αποτέλεσμα μετά από ένα σερί 4 παιχνιδιών, που η ομάδα σούταρε με πάνω από 40% από το τρίποντο χτες να πέσει στο 26% με μόλις 6 στις 23 εύστοχες προσπάθειες. Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να προσέξει πολύ ο κόουτς.

-Σπουδαία εμφάνιση χτες από την τετράδα Πρίντεζη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου και Μακλιν. Ο υπαρχηγός απέδειξε γιατί είναι το καλύτερο τεσσάρι της Ευρώπης. Χάνει τις βολές στα τέσσερα δευτερόλεπτα και το ματς πάει στην παράταση. Όλο το ΣΕΦ φωνάζει το όνομά του και αυτός εμφανίζεται στο έξτρα πεντάλεπτο και να παίρνει το ματς σχεδόν μόνος του σκοράροντας 9 πόντους (οι 7 σερί) χωρίς να χάσει σουτ με κάθε πιθανό τρόπο. Το κίνητρο που δημιουργεί ο ίδιος για τον εαυτό του είναι ασύλληπτο. Ο Παπανικολάου για άλλο ένα παιχνίδι έτρεχε για δύο και στις 2 πλευρές του παρκέ μιας και είχε αναλάβει και το ρόλο του περιορισμού του Ντόνσιτς. Ο Παπ βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι και το επιβεβαιώνει αυτό ο πληθωρικός τρόπος παιχνιδιού του και τα τρομερά ποσοστά στο τρίποντο (3/4 χτες) που θυμίζουν τον παίχτη που είχε τρελάνει τα κοντέρ τις σεζόν 2012/13. Ο Μακλιν χτες ήταν ταύρος εν υαλοπωλείο μέσα στην ρακέτα σκοράροντας 12 πόντους, κερδίζοντας μάλιστα και 8 φάουλ από τους αντιπάλους του. Και ένα τελευταίο σχόλιο για τον παιχταρά Γιάνις Στρέλνιεκς. Το έχουμε γράψει από το καλοκαίρι ότι ο «τρελός» Λετονός συνιστά παραγματικά κλοπή από την πλευρά του Ολυμπιακού. Χτες είχε 25 λεπτά συμμετοχής με 15 πόντους (4/6 σουτ εντός πεδιάς και 6/6 βολές). Ο Λετονός θα γίνει σίγουρα αγαπημένος παίχτης του κόσμου του Ολυμπιακού.

-Ο Μιλουτίνοβ ήταν επίσης πολύ καλός, όντας επιβλητικός μέσα στις δύο ρακέτες. Έβαλε πόντους (12), πήρε ριμπάουντ (7), έκοψε τρια σουτ των αντιπάλων και αλλοίωσε αρκετά και συνέβαλε στο να φορτωθούν με φάουλ οι αντίπαλοι (κέρδισε 4). Χτες δεδομένης της απουσίας του Παπαπέτρου και του Αγραβάνη πήρε χρόνο (14') ο Κάιλ Γουίλτζερ. Ο Καναδός ήταν αρκετά μαχητικός παίζοντας καλές άμυνες και παίρνοντας τρια ριμπάουντ. Δεν του «πήγαν» τα δύο τρίποντα που εκτέλεσε αλλά το καλάθι που πέτυχε με σταμάτημα μετά από drive με fade-away σουτ, δείχνουν έναν παίχτη με πολύ καλά στοιχεία τουλάχιστον. Από εκεί και πέρα είχαν μέτρια εμφάνιση οι Σπανούλης (το αναφέραμε παραπάνω), Μάντζαρης, Ρόμπερτς και Τόμπσον. Ειδικά για τον τελευταίο κάτι πρέπει να γίνει και να τονώσει ο ίδιος την ψυχολογία του και την αυτοπεποίθησή του, μιας και παραμένει πολύ άστοχος.

-Στην τέταρτη περίοδο 4 λεπτά πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός έχει προβάδισμα 9 πόντων (68-59) και μέσα από διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση «καταφέρνει» και δέχεται 13 πόντους σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση. Για άλλο ένα παιχνίδι μας δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα η πίεση από τον αντίπαλο στα 4/4 του παρκέ. Ο Σφαιρόπουλος πρέπει να βρει λύση σε αυτή τη συνθήκη μιας και με αυτόν τον τρόπο έχουμε χάσει ματς ή έχουν αυτά οδηγηθεί στην παράταση (Ρεάλ, Φενέρ).

-Ο Ολυμπιακός λοιπόν στα τελευταία 4 λεπτά του ματς δέχεται ένα σερί 4-13 από τη Ρεάλ και το παιχνίδι πάει στην παράταση μετά μάλιστα από χαμένες βολές του υπαρχηγού. Και εκεί που φαίνεται ότι όλο το μομέντουμ του αγώνα έχει ανατραπεί., επανεμφανίζεται η ατσαλένια θέληση αυτής της ομάδας με μπροστάρη τον Πρίντεζη. Αυτό είναι το δεύτερο ματς που οδηγείται σε παράταση μετά από αυτό με τη Φενερ. Και στα δύο αυτά παιχνίδια ο Ολυμπιακός είναι ισοπεδωτικός στον έξτρα χρόνο. Και στα δύο αυτά παιχνίδια σημείωσε επιβλητικές νίκες στην παράταση. Αυτό είναι ένα στοιχείο που δείχνει πάρα πολλά πράγματα για την συγκέντρωση και την προσήλωση στο στόχο της ομάδας.
-Το ΣΕΦ χτες γέμισε για δεύτερη φορά φέτος. Και σε γενικές γραμμές η ατμόσφαιρα από τον κόσμο ήταν καλή. Μια επισήμανση για την κερκίδα των οργανωμένων. Έχουμε ακόμα Δεκέμβρη. Φροντίστε ρε παιδιά πραγματικά να μην ακουστεί ξανά μέχρι και τα play-off το σύνθημα «βουντού-βουντού». Κάθε φορά που έχει ακουστεί το συγκεκριμένο είτε έχουμε χάσει είτε μας έχει βγει η ψυχή για να πάρουμε το ματς (όπως χτες). Ειδικά όταν το ματς είναι στην κόψη του ξυραφιού και το παιχνίδι «παίζεται» ο κόσμος πρέπει να συμμετέχει στο παιχνίδι και να σφυράει τον αντίπαλο και όχι να φωνάζει πανηγυρτζίδικα συνθήματα.

-9η νίκη για τον Ολυμπιακό λοιπόν. Είναι πολύ σημαντικό ότι η ομάδα μαζεύει νίκες στο σακούλι ακόμα και όταν δεν παίζει καλά. Το πρόγραμμα της ομάδας συνεχίζει να είναι πολύ δύσκολο το επόμενο διάστημα. Την ερχόμενη Πέμπτη η ομάδα παίζει στη Γερμανία με τη Μπάμπεργκ και μετά ακολουθεί «διαβολοβδομάδα»: Τετάρτη 20/12 παίζουμε στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ (δεν πρέπει να πέφτει καρφίτσα) και την Παρασκευή 22/12 παίζουμε εκτός με την Εφές, για να κλείσει ο πρώτος γύρος (και το 2017) με αντίπαλο τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας (28/12). Όσα περισσότερα «ροζ φύλλα» μαζέψει η ομάδα τόσο πιο πολύ και καλή δουλειά θα έχει κάνει για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα για τα play-off. Έχουμε όμως ακόμα πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας και γι’ αυτό πρέπει να είμαστε πάντα δίπλα στον Ολυμπιακό.