Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη επί της Σέπσι και πρόκριση στους «16» του Eurocup!

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στο μπάσκετ κατάφερε να νικήσει την Σέπσι στα play-off με 67-56 και να ανατρέψει την διαφορά των 4 πόντων που είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι στη Ρουμανία και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Eurocup. Εκεί μας περιμένει η πολύ δυνατή ισπανική Τζιρόνα.

Του RedTerso

Ας θυμηθούμε λίγο την έως τώρα παρουσία του Θρύλου στο Eurocup. Ο Ολυμπιακός τερμάτισε δεύτερος στον πρώτο όμιλο πίσω από την Ρίγα, αποκλείοντας την Γκόρζοβ και την Μπεσίκτας, ομάδες από πολύ δυνατά πρωταθλήματα. Από δικά του λάθη έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγούσε αυτόματα στη φάση των «16». Αυτό είχε ως συνέπεια να προκληθούν τριγμοί στο εσωτερικό της ομάδας και να απολυθεί η Ελένη Καππογιάννη (κακώς κατά τη γνώμη μου) και να περάσει ο μέχρι εκείνη την ώρα τεχνικός διευθυντής Κώστας Μίσσας στη θέση του πρώτου προπονητή. Στο μεταξύ η διοίκηση του Ερασιτέχνη είχε ανακοινώσει την ανάληψη της θέσης του Γενικού διευθυντή της ομάδας από τον Παναγιώτη Φασούλα.

Η δεύτερη θέση στον όμιλο σήμαινε ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να παίξει αγώνες-μπαράζ για να προκριθεί στην επόμενη φάση.  Η κληρωτίδα τον έφερε αντίπαλο της Ρουμάνικης Σέπσι με τις πολύ καλές ξένες παίκτριες. Στον πρώτο αγώνα η ομάδα μας εγκλωβίστηκε σε ένα πολύ χαμηλό τέμπο και δεν κατάφερε να λειτουργήσει καλά επιθετικά χάνοντας με 59-55.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν λοιπόν όχι μόνο νίκη στη Γλυφάδα αλλά και να εξασφαλίσει μια διαφορά 5 πόντων. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν τρομερά συγκεντρωμένη και αν εξαιρέσουμε ένα 0-7 σερί στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, είχε μια εκπληκτική άμυνα που δεν άφηνε κανένα περιθώριο στις Ρουμάνες. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των γυναικών του Θρύλου ήταν πραγματικά καταιγιστική. Η ομάδα έβρισκε ρυθμό στην επίθεση μέσω της ανυπέρβλητης άμυνάς της. Και στην επίθεση είχε πολύ καλή κυκλοφοριά και εκμεταλλεύτηκε άψογα τις ευκαιρίες για transition. Το παιχνίδι είχε επί μέρους σκορ στο 2ο δεκάλεπτο 20-4 για να κλείσει το ημίχρονο με 37-16! Μετά λοιπόν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, που το σκορ ήταν 3-7, ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί 34-9, διαλύοντας κάθε σχέδιο του αντιπάλου και δείχνοντας εμφατικά οτι δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο να σκεφτούν έστω την πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε εξίσου σοβαρά στο παρκέ. Από τα μέσα όμως του δεκαλέπτου η ομάδα μας επαναπαύτηκε στη μεγάλη διαφορά και άρχισε να χαλαρώνει. Οι Ρουμάνες επιστράτευσαν μια άμυνα zone-press σε όλο το γήπεδο που γινόταν μια ζώνη 2-3 στο δικό τους μισό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εγκλωβιστούν οι αθλήτριές μας και η Σέπσι να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (61-52). Ο Ολυμπιακός βρήκε την ψυχραιμία και τις δυνάμεις να ελέγξει το ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 67-56 και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Κορυφαία παίχτρια κατά τη γνώμη μου ήταν η Όλγα Χατζηνικολάου, που είχε μαεστρική καθοδήγηση για την ομάδα μας ως playmaker (12 πόντοι, 5 ασίστ). Την ακολούθησε σε απόδοση η Αρχηγός Εβίνα Μάλτση (17 πόντοι, 4/7 τρίπ.), ενώ κολώνα μέσα στη ρακέτα μας ήταν η Βικτώρια Μακόλι με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Σε κάποιες στιγμές ήταν καταλυτική η προσφορά από την Καλτσίδου και την Σωτηρίου.

Τα δεκάλεπα: 17-12, 37-16, 55-38, 67-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας):  Μάζιτς 3 (1), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (1/1 τρίποντο,3 ριμπ, 5 ασ.), Μάλτση 17 (4/7 τριπ.), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 6 (7 ριμπ., 1 κλ), Αντερσον (5 ριμπ.), Μακόλι 16 (1/1 τριπ., 9 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 11 (3 ριμπ, 2 ασ.)

ΣΕΠΣΙ (Μίκες):  Ουέμπ 11 (2), Φοντέιν 1, Κιλίν, Χάμιλτον - Κάρτερ 3, Τζάνκιτς 8 (2), Κρες 9 , Μάρσαλ 15, Παράου 9, Στοϊνέσκου, Χοτάνου

Ο προπονητής μας Κώστας Μίσσας δήλωσε στο σάιτ του Ερασιτέχνη:
Ήταν μία μεγάλη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο πιστεύω ότι κάναμε καλή δουλειά ιδιαίτερα στην άμυνα και παίξαμε όπως είχαμε σχεδιάσει επάνω στην Μάρσαλ, την Ουέμπ, την Κρες και την Παράου. Σε αυτές τις παίκτριες ειδικά που μπορούν να αλλάξουν τη ροή ενός παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε χωρίς λόγο και δεν πρέπει να κινούμαστε με αυτήν την λογική. Είναι λάθος και κάναμε φτηνά λάθη χωρίς αιτία Σε αυτές τις περιπτώσεις παίζεις με τον χρόνο, με το σκορ και σύμφωνα με τα στατιστικά σου. Εάν έχεις αιφνιδιασμό πρέπει να τρέξεις δεν πρέπει να σταματήσεις και να παίξεις αργά. Όταν παίζεις στο «5 εναντίον 5», πρέπει να γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις. Θεωρώ ότι η άμυνά μας έκανε τη διαφορά όταν κάναμε κάποια λάθη και τελικά πήραμε το αποτέλεσμα που μας έφερε στην επόμενη φάση. Τώρα θεωρώ ότι τα παιχνίδια θα είναι πιο δύσκολα και ελπίζουμε να παίξουμε καλά απέναντι σε μία εξίσου καλή ομάδα. Από εδώ και έχουμε μερικές ημέρες να ηρεμήσουμε, αν και πρώτα αγωνιζόμαστε για το κύπελλο το Σάββατο. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και τα 40 λεπτά στο παιχνίδι, όπως κάναμε και στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να έχουμε υπομονή και να κάνουμε αυτά που πρέπει στην επίθεση.