Κυριακή 31 Δεκεμβρίου 2017

Ρεβεγιόν στο ΣΕΦ!

Θυμάστε τι έλεγε εκείνο το πανό που είχαμε βγάλει πριν κάποια χρόνια σε εκτός έδρας ματς στην Κέρκυρα; «Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά δεν μας συγκινούν πολύ. Για εμάς η Κυριακή είναι η καλύτερη γιορτή!» Αυτό ακριβώς ήταν και το μήνυμα από το σημερινό ματς με τα γατάκια της Ν. Σμύρνης. Αρκετός κόσμος (περίπου 4-5000) στο ΣΕΦ και πάρα πολλά παιδάκια, που σε κάποια τέτοια παιχνίδια ακολουθούν την παραδοσιακή τελετή μύησης και αφοσίωσης στο δαφνοστεφανωμένο Έφηβο!

Του RedTerso

Ο Ολυμπιακός, τρεις μέρες μετά το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις, επέστρεψε στο ΣΕΦ για ένα ακόμα παιχνίδι του ελλ. Πρωταθλήματος. Όπως ήταν αναμενόμενο η ομάδα δεν πίεσε πάρα πολύ το γκάζι μιας και οι αγωνιστικές υποχρεώσεις είναι συνεχόμενες και αδιάκοπες. Επίσης ήταν ευκαιρία να πάρουν περισσότερο χρόνο παίχτες που δεν βρίσκουν τόσες πολλές ευκαιρίες στα ματς της Ευρωλίγκα, όπως ο Μπόγρης, ο Γουίλτζερ και ο Τολιόπουλος.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού φάνηκε ότι ο Θρύλος ήθελε να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη και ξεκίνησε με ένα πολύ δυνατό σερί 13-0 με 2 εύστοχα τρίποντα του Γουίλτζερ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-20. Ίδιο μοτίβο ακριβώς και στη δεύτερη περίοδο για να λήξει το ημίχρονο με 51-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά από τις φωνές του Σφαιρόπουλου η ομάδα μας έσφιξε πολύ την άμυνα και πήρε πόντους από τον καλύτερο του παρκέ Χόλις Τόμπσον. Το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 20-6 και με το σκορ στο 70-51 ήταν σαφές ότι το ερώτημα της νίκης είχε απαντηθεί εύκολα. Η τέταρτη περίοδος είχε σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ ήταν 87-65.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφές ότι δεν ήθελε να πιεστεί και να ρισκάρει άλλους τραυματισμούς. Αυτό το «μαρτυρά» και η ισορροπία ανάμεσα στα εκτελεσμένα δίποντα και τρίποντα (19/36 δίπ. 14/34 τρίπ.). Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ζεστός από την περιφέρεια με 41% στο τρίποντο και σε συνδυασμό με την μεγάλη ομαδικότητα που επέδειξαν οι παίχτες μας στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία να βγουν πολύ ωραίες φάσεις. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα στα ριμπάουντ (42-26) με αποτέλεσμα να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό και να μπορούν να βγουν αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό. Η δημιουργία της ομάδας ήταν εξαιρετική σήμερα μιας και είχαμε 26 ασίστ (με μόλις 10 λάθη). Το πρωτοχρονιάτικο πνεύμα της ανταλλαγής δώρων λειτούργησε και στο παρκέ του ΣΕΦ.

Καλύτερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Χόλις Τόμπσον, που επιτέλους δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του φονιά από την περιφέρεια σκοράροντας 24 πόντους (με 6/9 τρ.) μαζεύοντας παράλληλα και τα γνωστά 5 ριμπάουντ. Ο Σπανούλης πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής (25 λεπτά) για τα δεδομένα ενός τέτοιου παιχνιδιού και τα εκμεταλλεύτηκε για να μοιράσει 11 ασίστ στους συμπαίχτες του τιμώντας την ονομαστική του γιορτή. Αντίστοιχα θετική παρουσία είχε ο έτερος Βασίλης (Τολιόπουλος) της ομάδας με 7 πόντους και 5 ασίστ, δείχνοντας ακόμα μια φορά ότι μπορεί να βοηθήσει και στο επίπεδο της Ευρωλίγκας. Πολύ καλή παρουσία και από τους Μπόγρη και Γουίλτζερ με 11 πόντους από τον καθένα. Εμφανίσεις σαν και τη σημερινή μπορούν να τους τονώσουν την αυτοπεποίθηση εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας. Μικρή παρένθεση για τον Γουίλτζερ: Ο Καναδός είναι ένας παίχτης με πολύ καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι και το απέδειξε και σήμερα με τα 3/6 τρίποντα που πέτυχε ενώ ήταν συνεπής και αμυντικά συνεισφέροντας και στο κομμάτι των ριμπάουντ (7ριμπ.). Ο Γουίλτζερ είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ και σε βάθος χρόνου.

Πάμε όμως και στα δυσάρεστα, που δεν μπορούν να λείπουν από την πραγματικότητα του μπασκετικού Ολυμπιακού. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έχοντας παίξει μόλις 5 λεπτά ο Μπράιαν Ρόμπερτς ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο και αποσύρθηκε από το παρκέ. Ας ελπίσουμε να μην έχει κάτι σοβαρό και προστεθεί και το όνομά του στην ήδη μακριά λίστα των τραυματιών. Απόντες από το σημερινό ματς ήταν πάλι οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ και Μάντζαρης δίπλα στους μακροχρόνια απόντες Τιλί και Αγραβάνη. Και επειδή η ατυχία των παιχτών μας είναι παροιμιώδης μέσα στην εβδομάδα τραυματίστηκε σε φιλικό της εθνικής εφήβων και ο Αρσενόπουλος, που θα μείνει εκτός παρκέ για τις προσεχείς δύο τουλάχιστον εβδομάδες.

Κάπως έτσι λοιπόν μας αποχαιρέτησε η ομάδα για το 2017 σε ένα πολύ όμορφο ρεβεγιόν στον Πειραιά. Το ραντεβού ανανεώνεται για την προσεχή Παρασκευή (5/1) στο ΣΕΦ, όπου θα υποδεχτούμε την Αρμάνι Μιλάνο σε ένα ματς, που πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε για να διατηρηθούμε στις δύο πρώτες θέσεις της κατάταξης και να κοιτάξουμε ακόμα καθαρότερα το πλεονέκτημα έδρας. Να τονίσουμε ακόμα μια φορά ότι με αυτό το παιχνίδι ξεκινάει ο δεύτερος και κρισιμότερος γύρος της Ευρωλίγκα. Είναι απαραίτητο από εδώ και μπρος να γεμίζει σε κάθε παιχνίδι το ΣΕΦ για να βοηθήσουμε και εμείς με τον τρόπο μας την ομάδα να ξεπεράσει τις δυσκολίες και να καταφέρει να πλασαριστεί όσο το δυνατόν ψηλότερα στη βαθμολογία με το τέλος της κανονικής περιόδου.

Εμείς από την πλευρά του blog να ευχηθούμε υγεία πρώτα απ' όλα στην ομάδα και να πετύχει όλους τους στόχους της. Το 2018 μπορεί κάλλιστα να είναι η χρονιά του Θρύλου! Επίσης να ευχηθούμε καλή χρονιά και ερυθρόλευκη σε όλον τον κόσμο του Θρύλου!