Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021

Με απαράμιλλο πάθος και ψυχή σκόρπισε τρόμο

Μια εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα των οπαδών του Ολυμπιακού, από μια ομάδα που στις λεπτομέρειες δεν πήρε τη νίκη κόντρα στο φαβορί της αναμέτρησης Αεκ. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο να τα δώσουν όλα και κατάφεραν να πωρώσουν όσους παρακολούθησαν την προσπάθειά τους για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η νίκη μπορεί να μην ήρθε στο τέλος, αλλά ο Θρύλος φώναξε πως επέστρεψε.

Του Mad Prophet

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό από τον Παπαδόπουλο που έφυγε γρήγορα στην κόντρα επίθεση, έπειτα από μακρινή πάσα. Το ματς ήταν πολύ ωραίο με γρήγορο ρυθμό κι από τις δυο ομάδες Οι κιτρινόμαυροι, 2 λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν σε 1-1. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, αλλά μονάχα με ένα τέρμα διαφορά, αφού ο αντίπαλος πάντα έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μοντόρο πήρε αμπάριζα όλους τους αντίπαλους και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 3-2. Στο 13΄, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4 αλλά με όπλο στην επίθεση τον Παπαδόπουλο, που εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, έβαλε κρίσιμα γκολ και στο 20΄, με χτύπημα πέναλτι, έκανε το 9-8. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα κόλλησε στην επίθεση και δέχτηκε ορισμένα τέρματα, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 9-12 στο 27΄. Ευτυχώς, ένα τέρμα του Μοντόρο και ένα εντυπωσιακό γκολ του Μπάγιου κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά και το 1ο ημίχρονο έκλεισε με 11-12 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγάει στο σκορ, 11-13 και 13-15 όμως με όπλο την ψυχωμένη άμυνα, εμπόδισε την ΑΕΚ να ξεφύγει. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολευόταν στην επίθεση, αφού τους έλειπε το εύκολο γκολ. Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού, ο Παπαδόπουλος, το πήρε πάνω του και με δυο τέρματα ισοφάρισε σε 15-15 στο 45΄ της αναμέτρησης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπάγιος έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση, κάνοντας το 16-15 και ο Δόμπρης έβαλε την ομάδα πάλι μπροστά με 18-17. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18 στο 55΄ και 3 λεπτά πριν τη λήξη του ματς οι διαιτητές, σε μια αμφιλεγόμενη απόφαση, έδωσαν δίλεπτη αποβολή τον Καραμπουρνιώτη. Ο Ολυμπιακός, παρότι με παίκτη λιγότερο, άντεξε στην πίεση και είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μπάγιος σούταρε, αλλά ο Μπουκοβίνας, που έκανε πολύ καλή εμφάνιση, απέκρουσε και το ματς έληξε ισόπαλο.

Στο τέλος του ματς, οι φιλοξενούμενοι, που κατέκτησαν το τρεμπλ, πανηγύρισαν σαν νίκη την ισοπαλία, ενώ ο Θρύλος, που έχει ξεκινήσει τη χρονιά με -4 και δεν τον υπολογίζει κανείς, έμεινε με την πίκρα που δεν κατόρθωσε να πάρει τη νίκη. Αυτή θα είναι πάντα η διαφορά του Ολυμπιακού με όλους τους υπόλοιπους. Ορισμένοι βιάστηκαν να τον τελειώσουν, όμως ο Θρύλος έχει φτιάξει μια ομάδα με μαχητές που φάνηκε ότι είναι αποφασισμένη να πεθάνει στο γήπεδο και να διεκδικήσει μέχρι τέλους τον τίτλο. Η ομάδα του Καρασαββίδη έπαιξε τρομερή άμυνα που η ΑΕΚ αδυνατούσε να διασπάσει κι αυτό που κράτησε τον αντίπαλο στο ματς ήταν ορισμένα περίεργα σφυρίγματα και οι εκπληκτικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα της. Αυτή η ομάδα πραγματικά αξίζει τη στήριξη του κόσμου, βγάζει απίστευτο πάθος και χαίρεσαι να τους βλέπεις. Είναι σίγουρα τώρα η ευκαιρία να χτίσει πάνω σ’ αυτή την εμφάνιση. Μπορεί να μην καταφέρουν να κατακτήσουν κάποιο τίτλο, αλλά μόνο και μόνο που έχουν κερδίσει την εκτίμηση του κόσμου είναι ο μεγαλύτερος τίτλος απ’ όλους. Το σίγουρο είναι ότι η χρονιά εξακολουθεί να έχει τεράστιο ενδιαφέρον.

Όσον αφορά την απόδοση των παικτών, έκανε μεγάλο ματς ο Παπαδόπουλος, όποτε χρειάστηκε, ήταν εκεί και με τα γκολ του κράτησε την ομάδα και την οδήγησε στην ανατροπή του 2ου ημιχρόνου. Εντυπωσιακός ο Μοντόρο, που με το ύψος του και τον διασκελισμό του υπάρχουν στιγμές που μοιάζει ανίκητος. Απίστευτο πάθος από τον Κοτανίδη στο τέρμα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο 2ο μέρος και καθοδήγησε την ομάδα. Ο Κανδύλας βρισκόταν παντού και έβγαλε τρομερές άμυνες. Πολύ βρώμικη δουλειά από τον Δομπρή που οργάνωσε σωστά την ερυθρόλευκη επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (Ημιχ.) 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5

Δίλεπτα: 5/4 Πέναλτι: 3/4-2-3  Κόκκινη: Καραμπουρνιώτης (3 δίλεπτα)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:

Ήταν ένας ματς, που έχει μόνο μία λέξη για να το περιγράψω: οι παίκτες του Ολυμπιακού! Τα παιδιά ήταν πολύ παραπάνω από τακτικές, από ετοιμότητα, από οτιδήποτε. Υπερέβαλλαν εαυτό. Η ομάδα, κατά τη γνώμη μου, είναι στο 70%, έχουμε και καινούργιους παίκτες και φαίνεται, ότι στην επίθεση ακόμα έχουμε... θέμα. Οι παίκτες, όμως, το ξεπέρασαν αυτό με έναν αντίπαλο πολύ ισχυρό και έναν τερματοφύλακα κόντρα στον οποίο δεν βρήκαμε λύση σε πολλά σημεία του αγώνα. Πρέπει να ξεκινήσουμε από την άμυνα, να τρέξουμε περισσότερο, κάτι που δεν καταφέραμε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν τρέξαμε. Μια ομάδα χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να μονταριστεί στην επίθεση. Υπάρχει ικανοποίηση, αλλά και πίκρα για το αποτέλεσμα. Το πιστεύαμε. Είμαστε στον Ολυμπιακό, η εμφάνιση έρχεται δεύτερη. Στον Ολυμπιακό παίζεις για να κερδίσεις και παίζεις για το πρωτάθλημα.

Βύρωνας Παπαδόπουλος:

Ήταν ένα ματς, το οποίο περιμέναμε πολύ καιρό. Σήμερα δείξαμε, πραγματικά, ότι πρώτα από όλα είμαστε μια οικογένεια και παλεύουμε όλοι μαζί μέχρι το τέλος, αλλά και ότι έχουμε πολύ δουλειά ακόμα μπροστά μας. Σήμερα, σε ένα ματς που κάναμε αρκετά λάθη, βγάλαμε πάρα πολύ ψυχή, βγάλαμε και πολύ καλά τακτικά διαστήματα και φτάσαμε στο σημείο να χάσουμε στην τελευταία φάση το παιχνίδι. Μόνο περηφάνια για αυτούς του μάγκες που έχω για συμπαίκτες! Το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε να δουλεύουμε, πολλή προσοχή στο επόμενο ματς στο Άργος και καλή συνέχεια στην ΑΕΚ, η οποία είναι άξια αντίπαλος.