Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2019

Οι διακοπέντες και επαναληφθέντες αγώνες του Ολυμπιακού

Ο Θεολόγος Μιχαηλίδης γράφει μια σειρά άρθρων για αξιοσημείωτες και αξιοπερίεργες συμπτώσεις από την ιστορία του Ολυμπιακού. Σήμερα, με αφορμή το προχθεσινό ντέρμπι, οι συμπτώσεις αφορούν το αεκάκι.

Του Θεολόγου Μιχαηλίδη

Άραγε δεν είναι σύμπτωση που οι τρεις πρώτοι από τους τέσσερις συνολικά αγώνες στην ιστορία του Ολυμπιακού, οι οποίοι για διάφορους λόγους διακόπηκαν και επαναλήφθηκαν ολόκληροι, από την αρχή, είχαν πάντοτε τον ίδιο αντίπαλο, την ΑΕΚ;

Η πρώτη φορά ήταν στο Νέο Φάληρο την 24/1/1965, με τη διακοπή να γίνεται στο ημίχρονο και ενώ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 0-0. Η διακοπή αυτή ήταν και η μόνη κανονική και άδολη. Οφειλόταν όντως σε πολύ έντονη και συνεχή βροχόπτωση-νεροποντή.

Στον αγώνα που διακόπηκε σημειώθηκε ρεκόρ εισιτηρίων στο παλιό Καραΐσκάκη, με 41.630 εισιτήρια. Όταν ο αγώνας των δύο ομάδων επαναλήφθηκε την 7/4/1965 το ρεκόρ αυτό καταρρίφθηκε, αφού κόπηκαν 42.415 εισιτήρια, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ εισιτηρίων όλων των εποχών για το παλιό (και φυσικά, λόγω μειωμένης χωρητικότητας, και για το νέο) Καραΐσκάκη.

Η δεύτερη διακοπή ήταν στη Νέα Φιλαδέλφεια την 13/1/1991, με τη διακοπή-σκάνδαλο να γίνεται πέντε λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα και ενώ ο Ολυμπιακός κέρδιζε 1-2 και η ΑΕΚ έπαιζε με 10 παίκτες. Η διακοπή οφειλόταν στην διαβόητη ρίψη δακρυγόνου από τους ΑΕΚτζήδες. Ο αγώνας επαναλήφθηκε στη Ρόδο και η ΑΕΚ νίκησε με γκολ στο τελευταίο λεπτό 1-0. Ποιος είπε ότι «το άδικο ουκ ευλογείται»;

Η τρίτη διακοπή συνέβη πάλι στη Νέα Φιλαδέλφεια την 24/10/1993, επτά λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα, που ήταν ισόπαλος 1-1 και αποδόθηκε σε δήθεν βλάβη της ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ, που έχε ως αποτέλεσμα να σβήσουν οι προβολείς μέσα μόνο στο γήπεδο. Η ΑΕΚ θεωρούσε τότε ότι είχε πολύ καλύτερη ομάδα από τον Ολυμπιακό, που βρισκόταν στα κάτω του και έτσι επιδίωξε να ξαναγίνει το παιχνίδι γιατί η ισοπαλία δεν την βόλευε. Το παιχνίδι επαναλήφθηκε την 1/12/93 και ο Ολυμπιακός νίκησε 1-2. Εδώ, πάντως, είχαμε επαλήθευση της φράσης: «το άδικο ουκ ευλογείται»

Το τέταρτο ματς που επαναλήφθηκε έγινε αργότερα το 1994 και ήταν με τον Άρη, που κατά σύμπτωση φορά κι αυτός κιτρινόμαυρα. Η διακοπή έγινε λόγω κακοκαιρίας ενώ το ματς ήταν ισόπαλο, όπως άλλωστε ισόπαλος 1-1 έληξε και ο επαναληπτικός αγώνας.