Πέμπτη 22.12.2016: Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 82-68

Δεν εμφανίστηκε ποτέ

Είναι από τα παιχνίδια εκείνα που δεν αντέχουν σε πολλές κριτικές. Η φετινή διοργάνωση της Eυρωλίγκα είναι η πιο απαιτητική που έχει υπάρξει. Δεν δικαιολογείται καμία χαλαρότητα. Δεν μπαίνεις στο παιχνίδι ή αργείς να βρεις ρυθμό; Έχασες...

Του red1925white

Στον φετινό μαραθώνιο της διοργάνωσης, αυτά που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία είναι η διάρκεια και η ενέργεια. Ο Ολυμπιακός προερχόταν από ένα καλό σερί και με νίκη χθες, σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ από τον Ερυθρό Αστέρα, θα ανέβαινε στη δεύτερη θέση. Στον αθλητισμό όμως και στη ζωή δεν μπορείς να πορεύεσαι με το αν.

Η ομάδα παρουσιάστηκε κουρασμένη και χωρίς ενέργεια. Το ματς ξεκίνησε πολύ άσχημα και η Μπάμπεργκ πήρε αμέσως κεφάλι στο σκορ με 11-0. Γενικότερα, θεωρώ πως η οποιαδήποτε κριτική για τα πρώτα δυο δεκάλεπτα του παιχνιδιού θα ήταν ανούσια. Ο Ολυμπιακός δεν βγήκε ποτέ στο παρκέ για να παίξει στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και να χτίζει αυτοπεποίθηση μέσω των σουτ που έβαζε συνεχώς. Το πρώτο ημίχρονο, βρήκε τη Μπάμπεργκ να προηγείται με 48-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας αποφάσισε να βγει στο παρκέ, έσφιξε την άμυνά της, εξαφάνισε έστω και για ένα δεκάλεπτο τον δαιμονισμένο χθες Κοζέρ, και έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (59-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δυστυχώς δεν είχαμε την ανάλογη συνέχεια... Ο Μίλερ πήρε τη θέση του Κοζέρ στο σκοράρισμα και με απανωτές βόμβες σκότωσε τον Ολυμπιακό. Η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφια νούμερα, οι παίχτες μας έβγαζαν νευρικότητα, και το παιχνίδι μοιραία τελείωσε με 82-68 υπέρ των γηπεδούχων.

Πραγματικά δυσκολεύομαι να θυμηθώ πόσες φορές είδα την ίδια φάση στο χθεσινό παιχνίδι. Σκριν και μετά ελεύθερο τρίποντο. Δεν γίνεται να λέμε κάθε φορά πως ήταν εκνευριστικά εύστοχοι. Προφανώς και ομάδες σε αυτό το επίπεδο θα είναι εκνευριστικά εύστοχες όταν έχουν ελεύθερα σουτ. Επίσης δεν είναι τυχαίο πως οι ήττες του Ολυμπιακού έχουν έρθει σε παιχνίδια που η άμυνά μας αδυνατεί να αντεπεξέλθει σε αυτό το στυλ παιχνιδιού. Παραδείγματα; Μακάμπι, Γαλατά, Ρεάλ και χθες η Μπάμπεργκ.

Ο κόουτς και η ομάδα έχουν πολλή δουλειά να κάνουν στο συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν γίνεται με δυο πάσες και ένα σκριν να βγαίνουν ελεύθερα σουτ μονίμως. Όταν υπάρχει κακή αμυντική λειτουργία τίποτα δεν βγαίνει και στην επίθεση.

Το εύκολο θα ήταν σήμερα να αναθεματίσουμε και να πούμε πάρτε παίχτες. Προσωπικά, δεν θα μπω σε αυτό το τριπάκι. Η ομάδα έχει τους παίχτες που έχει, το ζήτημα είναι να δουλέψουν πάνω στις αδυναμίες τους και να βελτιωθούν σαν σύνολο. Η φετινή Ευρωλίγκα είναι κάτι καινούργιο για όλους μας και η κάθε ομάδα έχει τα πάνω και τα κάτω της σε αυτή τη κούρσα. Αυτή την στιγμή, ο Ολυμπιακός έχει σερί 9-5 και βρίσκεται ισόβαθμος με τη Ρεάλ στη τρίτη θέση. Έρχεται ένα πολύ κρίσιμο ματς με την Φενέρ στο ΣΕΦ. Πάμε να το πάρουμε και με τη νέα χρονιά έχουμε να πούμε και να δούμε πολλά...