Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016

Πέμπτη 15.12.2016: Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 75-88

Ή γιατί δε μπορείς να χαρείς μια μεγάλη νίκη

Ο Ολυμπιακός κέρδισε αναμφίβολα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα, που δεν είναι σε καμία περίπτωση ο σάκος του μποξ, που είχαν υπολογίσει πολλοί πριν το ξεκίνημα της σεζόν. Ο θρύλος πήρε το 4ο ροζ φύλλο αγώνα σε εκτός έδρας παιχνίδι χωρίς όμως να μπορεί να το χαρεί εξαιτίας του τραυματισμού του Γιώργου Πρίντεζη.

Του RedTerso

Στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Ντάνιελ Χάκετ, που χάνει όλη την υπόλοιπη σεζόν. Χτες δυστυχώς τραυματίστηκε ο υπαρχηγός σε μια ανύποπτη φάση τη στιγμή, που «έκοβε» μέσα στη ρακέτα για να τελειώσει μια φάση. Αυτή η στιγμή μας κάνει να αφήσουμε πολύ γρήγορα τα τεκταινόμενα του ματς και να ελπίζουμε αυτό το γύρισμα του ποδιού του υπαρχηγού να μην είναι κάτι σοβαρό.

Με βαριά καρδιά λοιπόν θα προσπαθήσουμε να πούμε κάποια πράγματα για το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με πάρα πολύ μεγάλη συγκέντρωση δείγμα της πολύ καλής δουλειάς, που κάνει το τελευταίο διάστημα το προπονητικό τιμ στο κομμάτι του «διαβάσματος» του αντιπάλου και της αγωνιστικής προετοιμασίας εν όψει του κάθε παιχνιδιού. Να μη λησμονούμε ότι η ομάδα μας είχε υποστεί πέρσι στο ίδιο γήπεδο την πιο βαριά της ήττα, που ουσιαστικά την έβγαλε από το στόχο της πρόκρισης. Η πεντάδα που πάτησε πρώτη φορά το παρκέ ήταν η γνωστή Μάντζαρης. Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπιρτς. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό του και το κατάφερε, προηγούμενος με 4-9. Καθοριστική στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η παρουσία του δίδυμου, των αρχηγών, που έδιναν σκορ και ουσία στο παιχνίδι μας. Στο τέλος του δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις με μπροστάρη τον Μότου, πυροβολούσε από την περιφέρεια και το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από κάποιο σημείο ο Ολυμπιακός έσφιξε πολύ την άμυνά του δυσκολεύοντας πολύ τους Λιθουανούς να πετύχουν καλάθια. Η στιγμιαία όμως αφαίρεση της συγκέντρωσης σε κάποιες καθοριστικές φάσεις δεν άφησε την ομάδα μας να ξεφύγει με μεγαλύτερο σκορ και το ημίχρονο να κλείσει με το ισχνό 40-42. Σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν καθοριστική η παρουσία του Λοτζέσκι και του Μπιρτς.

Στην επανάληψη η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο προσπαθώντας να επιβάλλει το παιχνίδι της με τη βοήθεια και της έδρας. Στα πρώτα λεπτά το πέτυχε αλλά πάλι ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα δεδομένα με όπλα του την άμυνα και την ενέργεια, που έβγαζαν οι παίχτες του και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στην εξίσωση πλέον είχε μπει και το πολυβόλο, που λέγεται Έρικ Γκριν και σε διάφορα σημεία, που φαινόταν ότι η ομάδα «κολλάει» επιθετικά, αυτός έσταζε δηλητήριο με μεγάλα σουτ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, που έκοψε κάθε όρεξη στη Ζαλγκίρις να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Απίστευτες άμυνες από τον Παπανικολάου, σουτ μαχαιριές από τον Λοτζέσκι και τον αρχηγό. Η Ζαλγκίρις έπαιξε τα ρέστα της στην προσπάθεια να αντεπιτεθεί στέλνοντας διαρκώς με φάουλ τον Μπιρτς στις βολές αλλά ο Καναδός ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή σκοράροντας σε αυτό το σημείο 5/6. Δυστυχώς 3,5 λεπτά πριν το τέλος ήρθε η φάση του τραυματισμού του υπαρχηγού. Εκεί πάγωσε και η ομάδα όπως όλοι εμείς, που βλέπαμε το παιχνίδι. Χάθηκε η συγκέντρωση, αλλά o κόουτς ήταν εκεί και με μαεστρικό τρόπο από τη άκρη του πάγκου βοήθησε την ομάδα να πάρει αυτή την πολύ σημαντική νίκη.

Η νίκη αυτή δυστυχώς όμως αποδείχτηκε πύρρειος, λόγω του τραυματισμού του υπαρχηγού. Για δεύτερη εβδομάδα αποχώρησε παίχτης του Ολυμπιακού υποβασταζόμενος προς τον πάγκο. Η σκέψη μας είναι στον Γιώργο Πρίντεζη και ευχόμαστε το πρόβλημα να είναι ασήμαντο.

* * *

ΥΓ1 Προσπαθώντας να μην σπάσω το πληκτρολόγιο από τα νεύρα μου (εξαιτίας του τραυματισμού) θα προσπαθήσω να πω 1-2 πράγματα, που είδα στο ματς. Εξαιρετική η παρουσία του Παπανικολάου. Ήταν για εμένα ο κορυφαίος τόσο στην άμυνα με την ενέργεια, που έβγαζε όσο και με την επιθετική του συμπεριφορά. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές) ενώ στην άμυνα είχε 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 κερδισμένα φάουλ έχοντας ατομικό ράνκινγκ 23. Φαίνεται στα τελευταία 2-3 παιχνίδια να «ξεμπουκώνει» και επιθετικά. Είναι υπεραπαραίτητος για την ομάδα μας.

ΥΓ2 Πέρα από τους 2 αρχηγούς (Πρίντεζης 15 πόντοι 6 ριμπάουντ, Σπανούλης 10 πόντοι 8 ασίστ) πρέπει να δοθούν τα εύσημα για τη νίκη στο ρομπότ, που λέγεται Ματ Λοτζέσκι και έβρισκε τον τρόπο να μας δίνει λύσεις κάθε φορά, που δημιουργούταν πρόβλημα και στον Έρικ Γκριν. Ο Γκριν πέρα από τα φαρμακερά σουτ, που έβαλε και έκοβε τα πόδια των Λιθουανών έβγαζε και τεράστια διάθεση στην άμυνα. Σε αυτόν τον τομέα είναι άλλος παίχτης μετά το «κράξιμο» του Σφαιρόπουλου. Είναι χαρακτηριστικό της διάθεσης, που έδειχνε στην άμυνα ότι αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

ΥΓ3 Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς για τον τρόπο, που ετοιμάζει την ομάδα το τελευταίο διάστημα. Φαίνεται ότι το χαστούκι από τη Μακάμπι λειτούργησε σαν ηλεκτροσόκ και για τον ίδιο. Από τότε και μετά ο Ολυμπιακός παρουσιάζεται μέσα στο παρκέ σαν ένα πεινασμένο τέρας, που το μόνο πράγμα που έχει στο μυαλό του είναι πως θα κατασπαράξει τον αντίπαλο του. Η ομάδα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στο στόχο της, κερδίζοντας κατά κράτος στον τομέα της ενέργειας παίρνοντας άλλη μια φορά τα "σκουπίδια" (41 έναντι 34) είχε 8 (!) κοψίματα και 26 κερδισμένα φάουλ. Αν ήταν πιο προσεκτική (15 λάθη και μόλις 14 ασίστ) σε στιγμές θα είχε καθαρίσει πολύ νωρίτερα το ματς.

ΥΓ4 Για άλλο ένα παιχνίδι, που κλήθηκε να παίξει απέναντι σε ψηλά κορμιά (Καβαλιάουσκας, Γιαβτόκας και Λίμα) ο Μιλουτίνοβ ήταν εξαιρετικός. Στα 12 λεπτά, που αγωνίστηκε σκόραρε 6 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 τάπες, αλλοιώνοντας παράλληλα και πολλές επιθέσεις όσων Λιθουανών πλησίαζαν τη ρακέτα μας. Στον αντίποδα, για άλλο ένα ματς είχε αρνητική παρουσία ο Γιανγκ. Ο υπερφυσικός μπεμπές φαίνεται να ευνοείται από τις μαζεμένες ατυχίες της ομάδας μας την τελευταία βδομάδα. Αν δεν είχαν υπάρξει αυτές, είναι πολύ πιθανόν να είχε εξετάσει ήδη κίνηση στους ψηλούς η διοίκηση. Τώρα μάλλον θα πρέπει να κάνουμε υπομονή να είναι έτοιμος στα γενέθλιά του τον Φεβρουάριο μιας και προέχει η αντικατάσταση του Χάκετ...

ΥΓ5 Ο Γιασικεβίτσιους από τότε που έπαιζε στο σιχαμένο σωματείο με σήμα την αλογοτροφή φαίνεται ότι κόλλησε για τα καλά κάθε κακό αυτής της ομάδας. Στο χτεσινό ματς δε σταμάτησε ούτε λεπτό να διαμαρτύρεται. Καλώς του ξηγήθηκε έτσι μόρτικα η ομάδα και στην τελευταία επίθεση ο Σφαιρό έδωσε εντολή να επιτεθούμε. Δεν μας αρέσει εδώ στο Biancorossi να μιλάμε σεξιστικά, οπότε αν θέλει κάποιος συμπληρώνει από κάτω. «Κάτσε Σάρας...»

ΥΓ6 Πέρα από τον Γιώργαρο στο προηγούμενο παιχνίδι τραυματίστηκε σοβαρά και χάνει την υπόλοιπη σεζόν η ψυχάρα, που  λέγεται Ντάνιελ Χάκετ. Είχαμε γράψει αρκετές φορές ότι η συνεισφορά του Χάκετ δεν καταγράφεται από τη στατιστική. Η απουσία του θα είναι καθοριστική γιατί πέρα από αμυντικός εξολοθρευτής ήταν ο παίχτης, που μπορούσε να παίξει καλύτερα από τον καθένα τις άμυνες με αλλαγές της ομάδας και να δημιουργήσει ρήγματα με τις διεισδύσεις του και το ποστ παιχνίδι του. Πάνω απ' όλα όμως ήταν η σχέση, που είχε αναπτύξει με την κερκίδα και ο ηλεκτρισμός, που μετέδιδε. Ελπίζουμε σε γρήγορη ανάρρωση και η διοίκηση να τον εμπιστευτεί ανανεώνοντας το συμβόλαιό του.

ΥΓ7 Ό,τι και να πούμε για τον Γιώργο Πρίντεζη είναι λίγο. Αυτός είναι πέρα από οποιονδήποτε, άλλο κομμάτι του ψυχισμού του Ολυμπιακού, πραγματικά ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Τη στιγμή, που ολοκληρώνεται αυτό το κείμενο, στο ράδιο ο Κώστας Παπανικολάου είπε «πως δεν φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό». Όπως και να έχει η σκέψη μας είναι μαζί του και με όλη μας τη δύναμη φωνάζουμε: