Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016

Τρίτη 20.12.2016: Ολυμπιακός-Ολιμπικ Νις: 15-2 (Πόλο ανδρών)

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο Παπαστράτειο τη Νις στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Len Champions League και αποδείχτηκε πάρα πολύ κακός οικοδεσπότης απέναντι στους Γάλλους, βυθίζοντας τους στην πισίνα του Πειραιά με σκορ 15-2. Η γαλλική ομάδα ζήλεψε λίγη από τη δόξα του παναθηναϊκούλη στις καταδύσεις...

Του RedTerso

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε με τρομερή συγκέντρωση στο παιχνίδι και με όπλο την ασφυκτική άμυνα, που έδινε τη δυνατότητα στην ομάδα να βγαίνει στην κόντρα επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο οκτάλεπτο με σκορ 5-0. Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο 8λεπτο με τον Ολυμπιακό να βγάζει εξαιρετικές άμυνες και να έχει για ένα ακόμα ματς σε πολύ καλή κατάσταση τον Γιόζεπ Πάβιτς στην εστία. Στην επίθεση Φουντούλης, Μουρίκης και Κολόμβος έκαναν πάρτι με το ημίχρονο να κλείνει στο 9-0 και η συνέχεια του παιχνιδιού να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία. Για την απίστευτη άμυνα της ομάδας μας στο 1ο ημίχρονο ο Κώστας Μουρίκης δήλωσε στο site του ερασιτέχνη:
Στα τελευταία παιχνίδια, αυτό το στοιχείο που μας δίνει τη νίκη και με σκορ, είναι η άμυνά μας. Σε κάθε παιχνίδι στην Ευρώπη η άμυνα είναι το πιο σημαντικό. Στην επίθεση θεωρώ ότι βρίσκουμε τις λύσεις και έχουμε την ποιότητα για να πετυχαίνουμε πολλά γκολ. Η προσήλωση στην άμυνα είναι το παν και αυτή μπορεί να μας… στείλει μέχρι την κατάκτηση του ευρωπαϊκού.
Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσικό ο Ολυμπιακός έπαιξε λίγο πιο χαλαρά και με αλλαγές στη σύνθεσή του. Ο Στέφανος Γαλανόπουλος υπερασπίστηκε την εστία στο δεύτερο μέρος ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν οι Γεννηδούνιας, Γιάνοβιτς και Αργυρόπουλος. Ο Θρύλος στο 3ο οκτάλεπτο δεν σκόραρε και δέχτηκε και ένα γκολ με αποτέλεσμα στη λήξη του το σκορ να είναι 9-1. Στο τελευταίο 8λεπτο η τάξη αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 15-2.

Ο κόουτς του Ολυμπιακού δήλωσε για το παιχνίδι:
Περίμενα ότι θα είμαστε συγκεντρωμένοι και έτσι πρέπει να παρουσιαζόμαστε σε όλα τα καθοριστικά παιχνίδια. Είχαμε καλό ρυθμό και κάναμε τα απόλυτα δυο οκτάλεπτα όπου τελείωσαν όλα. Στη συνέχεια κάναμε συντήρηση αλλά παραμείναμε πολύ προσηλωμένοι και καλοί στην άμυνα.
Ο Ολυμπιακός στην επόμενη αγωνιστική στις 18 Γενάρη ταξιδεύει στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει τη Σπαντάου. Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή μας βρίσκει στην πρώτη θέση στον όμιλό μας. Αναλυτικά: ΟΣΦΠ 3 ματς 7 βαθ, Ζολνόκι 2 ματς 4 βαθ, Μπρέσια 2 ματς 3 βαθμοί, Σπαντάου 2 ματς 3βαθ, Νις 3 ματς 0 βαθ. Ο κόσμος εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο μπάσκετ και ήταν αρκετός και εκδηλωτικός και στο Παπαστράτειο απαιτώντας από την ομάδα: