Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2016

Τετάρτη 14.12.2016: Ολυμπιακός-CSM Βουκουρεστίου 3-0 (Bόλεϊ γυναικών)

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της φάσης των 32 του Challenge cup του βόλεϊ γυναικών απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου CSM Βουκουρεστίου. Η ομάδα μας μπήκε με το δεξί στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις κάνοντας το πρώτο μεγάλο βήμα και νικώντας ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Του RedTerso

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στο 17-17. Εκεί η ομάδα μας έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και συγκέντρωση με οδηγούς την αρχηγό μας Στέλλα Χριστοδούλου και τη Λαζαρεβιτς και να φτάνει στο πολυπόθητο 1-0 σετ με επιμέρους σκορ 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού οι αθλήτριές μας μπήκαν αφιονισμένες στο τερέν φτάνοντας να προηγούνται με 20-12. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν εύκολα το σετ έχοντας 9 σετ-μπολ. Εκεί ήρθε φυσιολογικά μια στιγμιαία χαλάρωση με τις Ρουμάνες να παίρνουν 3 διαδοχικούς πόντους, αλλά με την απαραίτητη βοήθεια από την κερκίδα ο Ολυμπιακός "καθάρισε" το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ το Βουκουρέστι έκανε την μεγάλη προσπάθεια να αντεπιτεθεί και να πάρει το σετ για να μειώσει το σκορ. Η ομάδα από τη Ρουμανία προηγούνταν διαρκώς αλλά οι ερυθρόλευκες δεν την άφηναν να ξεφύγει. Στην τελευταία τους προσπάθεια για να γυρίσουν το ματς προηγήθηκαν με 20-22. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία του κόουτς Μπράνκο Κοβάσεβιτς, που πήρε τάιμ-άουτ και ηρέμησε τις παίχτριές μας. Όταν επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα και στη συνέχεια να πάρουν το σετ με 25-22 κατακτώντας την πολύ μεγάλη νίκη με καθαρό σκορ 3-0.

Ο Ολυμπιακός απέδωσε εξαιρετικό βόλεϊ και ανέβασε τις πιθανότητές του για πρόκριση στην επόμενη φάση. Εξαιρετική εμφάνιση από όλες τις βολεϊμπολίστριές μας με τις Χριστοδούλου (3 άσσοι), Γιώτα (11 πόντοι), Λαζάρεβιτς (10 πόντοι και 50% υποδοχή) και Μαλασάι (13 πόντοι) να ξεχωρίζουν. Αγωνίστηκαν επίσης η Λαμπρούση, η Τσίμα (11 πόντοι) και η λίμπερο Κονόμι. Να σημειωθεί ότι η ομάδα μας αγωνίστηκε χωρίς την γερμανίδα διαγώνιο Σάσκια Χίππε, που είναι τραυματίας από το ντέρμπι με τις βαζελίνες.

Ο Ολυμπιακός πηγαίνει πλέον στο Βουκουρέστι για τον επαναληπτικό (στις 11 Γενάρη) με στόχο να νικήσει (ή έστω να πάρει 2 σετ) για να πάρει την πολύ μεγάλη πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο προπονητής του Θρύλου δήλωσε στο σάιτ του ερασιτέχνη:
Έχουμε σίγουρα τις αναμνήσεις από το περσινό παιχνίδι στο Βουκουρέστι. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολα στον επαναληπτικό, αφού θα παίξουμε σε ένα μικρό γήπεδο, με πολύ φασαρία. Σίγουρα όμως αυτή η εμπειρία θα μας βοηθήσει. Σήμερα ήταν το πρώτο δυνατό παιχνίδι της ομάδας με αυτή τη σύνθεση και σε κάποιες στιγμές δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο. Φυσικά είχαμε και διαστήματα που δεν ήμασταν τόσο καλοί και κάναμε λάθη, αλλά πλέον έχουμε πολύ καλές πιθανότητες για να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Περίμενα ότι θα παίξουμε καλά γιατί τις τελευταίες εβδομάδες έχουμε δείξει σημάδια βελτίωσης από παιχνίδι σε παιχνίδι. Οπότε ναι, το περίμενα...
 Εμείς απλά κλείνοντας να αναφέρουμε ότι στο Μ. Μερκούρη βρεθήκαμε τουλάχιστον 600 οπαδοί του Ολυμπιακού βοηθώντας την ομάδα μας να πάρει τη μεγάλη νίκη. Με το νέο έτος θα πάμε στο Βουκουρέστι για το μεγάλο διπλό της πρόκρισης.

* * *
ΥΓ Η ρημάδα η τύχη μας χρωστάει κάτι απέναντι στις Ρουμάνες. Πέρυσι τις είχαμε κερδίσει στο Ρέντη με 3-0, αλλά στον επαναληπτικό χάσαμε με 3-0 με αποτέλεσμα να το πάρει η CSM στο χρυσό σετ. Αφού απέκλεισε τον Ολυμπιακό, στη συνέχεια κέρδισε τη διοργάνωση... Φέτος θα αλλάξουν τα πράγματα...