Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Παρασκευή 18.11.2016: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός 77-79 (Euroleague)

Ο Θρύλος συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει πέρσι το καλοκαίρι. Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης το ίδιο. Η ιστορία επαναλήφθηκε σαν φάρσα και η υπόσχεση μας ολοκληρώθηκε. Και στο ΟΑΚΑ ήρθαμε και σας γλεντήσαμε.

Του red1925white

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την πρώτη στιγμή δυνατά στο παιχνίδι, με τον αρχηγό να διαβάζει καλά τις άμυνες και να τροφοδοτεί τον Κεμ Μπριτς με αλλεπάλληλες ασίστ, δίνοντας εύκολους πόντους στην ομάδα. Ο βάζελος βρήκε πόντους στη συνέχεια από τα 6,75, χωρίς ωστόσο αυτοί οι πόντοι να προέρχονται από δημιουργία, αλλά από προσωπικές ενέργειες, και ισορρόπησε το ματς. Σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 7 πόντους και 5 ασίστ!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, τη σκυτάλη πήραν ο Ντάνιελ Χάκετ και ο Έρικ Γκρίν, συνεχίζοντας να σκοράρουν και να κρατάνε την ομάδα μας σε υψηλό ρυθμό. Στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, επέστρεψε και ο αρχηγός, κάνοντας --χωρίς υπερβολή-- πράγματα και θαύματα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 16 πόντους και το σκορ να βρίσκεται στο 39-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει το μομέντουμ του παιχνιδιού, η διαφορά μαζεύτηκε γρήγορα, η συγκέντρωση στην άμυνα χάθηκε, και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε την ομάδα του να δέχεται πόντους από το τρίποντο χωρίς να διακόπτει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το δεκάλεπτο μάλιστα ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο να βρίσκεται πίσω με 2 πόντους. 63-61.

Όλο αυτά συνέβησαν για να αποφασίσει ακόμη μια φορά ο Βασίλης Σπανούλης ποια θα είναι η έκβαση του παιχνιδιού. Ο τρελός αυτός σαδιστής κρατούσε την μπαγκέτα του μαέστρου και με ένα της νεύμα θα έδινε άλλη μια θριαμβευτική νίκη στην ομαδάρα μας. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού όλοι περιμέναμε απλώς ποιος θα είναι ο καινούργιος τρόπος που θα έρθει η νίκη. Αυτή τη φορά ο αρχηγός πάσαρε στον υπαρχηγό και εκείνος με καλάθι και φάουλ σφράγισε άλλη μια όμορφη βόλτα στο εξοχικό γράφοντας το τελικό 77-79.

Παραπάνω έγραψα πως δεν κατάλαβα γιατί ο Σφαιρόπουλος στο τρίτο δεκάλεπτο δεν πήρε τάιμ-άουτ να ανακόψει τον ρυθμό του αντιπάλου. Όμως εκείνος είναι ο καπετάνιος στο καράβι, και εκείνος ξέρει. Αυτό φάνηκε και με το φάουλ που έδωσε εντολή στον Παπανικολάου να κάνει στον Καλάθη. Φάουλ που, όπως είπε, ήταν σχεδιασμένο, μιας και ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έχει εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό στις βολές φέτος. Του βγήκε του κόουτς, και οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε. Όπως επίσης οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε πως έχει τον βάζελο πραγματικό πελάτη.

* * *

ΥΓ Τελειώνει και ο Νοέμβρης σιγά σιγά και απέναντι στον βάζελο μετράμε ΜΟΝΟ νίκες σε όλα τα αθλήματα. Έτσι πρωταθλητές του τίποτα παντοτινοί;

ΥΓ2 Μην του βρίζετε αγαπημένα του πρόσωπα, αφού ξέρετε ότι τρελαίνεται και στο τέλος σας κάνει πλάκα...

ΥΓ3 Χωρίς το γνωστό διαιτητικό οχετό 7-3 στις νίκες.

ΥΓ4 Να φανταστούμε πως η κλίκα των ρουφιάνων θα δει μια «διδακτική ήττα»; Πώς θα μάθει για τη συνέχεια;

ΥΓ5 Να κάνετε ομάδα να κερδίζετε και το 50-50.

ΥΓ6 Με Μακάμπι το ΣΕΦ πρέπει να καίγεται.