Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2021

Έσπασε το 1ο μπλόκο σαν πρωταθλητής

Το πρώτο μεγάλο διπλό της σεζόν πήρε ο Θρύλος στη Σύρο, όπου έκανε περίπατο με 0-3. Οι Πειραιώτες έκαναν το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα χωρίς να έχουν χάσει σετ και ήδη άφησαν τον Φοίνικα στο -4 στην βαθμολογία. Ακολουθεί το πολύ σημαντικό εκτός έδρας ματς με την Χένταρ Πάζαρτσικ, του Τεοντόρ Αλεξίεφ, για τον Γ' προκριματικό γύρο του CEV Champions League (3/11, 19:00).

Του Mad Prophet

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν αρκετά αμφίρροπο, με το σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως το 9-9. Τότε ο Πέριτς ανέλαβε δράση, πήρε 2 άσσους για το 11-11. Συνέχισε με μπλοκ στον Μιχάλοβιτς, 12-15, για να ακολουθήσει ένα ακόμη πόντος του, 12-16. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στο +9, 13-22, για να πάρει τελικά το σετ με 16-25.

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν παθιασμένα και παρά τις εντυπωσιακές άμυνες του Ζήση, προηγήθηκαν με 3-0. Η πίσω ζώνη του Ολυμπιακού συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά και μόλις βρήκαν τους πόντους στην επίθεση, κυρίως από τον Μιγιαΐλοβιτς, μείωσαν σε 7-6. Οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να κυνηγούν στο σκορ, ώσπου, μετά από ένα ξέσπασμα του Πέριτς, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11. Με το σκορ στο 13-13, ο Φοίνικας κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0 και να πάει το σκορ στο 17-13 έπειτα από έναν άσο του Κόστα. Σε εκείνο το σημείο, ο Φοίνικας έδειξε πως μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση, όμως πανικοβλήθηκαν και οι παίκτες του έκαναν απανωτά λάθη. Ο Ολυμπιακός τα εκμεταλλεύτηκε πολύ έξυπνα και μετά από ένα μπλοκ άουτ του Πέριτς, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σετ με 19-20. Στη συνέχεια, το σετ πήγε πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να έχουν 2 φορές σετ μπολ, 24-23 και 25-24, όμως ο Θρύλος κατόρθωσε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 26-27 και τον Έγκλεσκαλνς να πετυχαίνει άσο και να διαμορφώνει το 26-28 και 0-2.

Στο τελευταίο σετ, ο Παγένκ μπήκε με διάθεση να μοιράσει μπλοκ: 2-4 και 3-6, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει από νωρίς. Ο Πέριτς πήρε άσο για το 4-8 κι ακολούθησε ένας ακόμη του Μιγιαΐλοβιτς για το 7-13. Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο, με τη διαφορά να φτάνει ως το +7, 10-17. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τον Μιγιαΐλοβιτς να γράφει το τελικό 21-25 και 0-3.

Ο Θρύλος έστειλε το πρώτο μήνυμα σε όλους τους διεκδικητές του τίτλου, πως μόνο εύκολη υπόθεση δεν θα είναι να του πάρουν τα σκήπτρα. Υπέροχη εμφάνιση από την ομάδα που ακόμα κι όταν ήταν πίσω στο σκορ, έβγαζε μια σιγουριά ότι θα φτάσει πρώτη τους 25 πόντους. Το σέρβις και η υποδοχή ήταν τα δυο όπλα που έφεραν τη νίκη, με τους Πειραιώτες να διαλύουν την αντίπαλη άμυνα και όποτε χρειαζόταν, έπαιρναν προβάδισμα μέσα από τα επιθετικά τους σέρβις. Παράλληλα, η υποδοχή μας τα έκανε όλα να μοιάζουν πιο απλά, με την τριάδα Ζήση, Πέριτς και Μιγιαΐλοβιτς να μην αφήνει την μπάλα να πέφτει κάτω να και να κάνει τη ζωή του Στιβαχτή πολύ εύκολη. Στο μοναδικό τομέα που υστέρησε ο Ολυμπιακός σε σχέση με τον αντίπαλο ήταν αυτός του μπλοκ, με τους κεντρικούς της ομάδας να υστερούν σε σχέση με τους αντιπάλους τους. Από την άλλη πλευρά, στα κρίσιμα σημεία που ο Φοίνικας ήταν μπροστά, έβλεπες τους παίκτες του που ούτε οι ίδιοι δεν το πίστευαν πως μπορούν να πάρουν το σετ κόντρα στον Ολυμπιακό. Ήπιαν θάλασσα κάθε φόρα που είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ. Ήταν εμφανής η έλλειψη ενός ηγέτη, σε αντίθεση με την ομάδα μας, με τους Στερν και Φράγκο να είναι εξαιρετικοί ακραίοι, όταν όμως δεν καίει η μπάλα, ενώ και ο διαγώνιος του Φοίνικα δεν ξεχώρισε, με τους μοναδικούς που διασωθήκαν να είναι ο εντυπωσιακός πασαδόρος και οι 2 κεντρικοί τους.

Ο Πέριτς ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης, κουβάλησε την ομάδα όταν χρειαζόταν και ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στα 2 πρώτα σετ. Όταν καταφέρει να αποκτήσει διάρκεια στην απόδοσή του σε συνεχόμενα ματς θα κάνει σπουδαία πράγματα. Ο Έγκλεσκαλνς έχει ξεκινήσει εξαιρετικά τη χρονιά, με έχει κερδίσει φέτος με τις εμφανίσεις του, τελείωσε ακόμη ένα παιχνίδι με υψηλό ποσοστό στην επίθεση και τα δυνατά του χτυπήματα ήταν απολαυστικά. Ο Ζήσης είναι η ήρεμη δύναμη της ομάδας, η δίκη του απόδοση αυτόματα ανεβάζει και τους υπόλοιπους. Από κοντά ακολούθησε ο Μιγιαΐλοβιτς που σε ένα ακόμη ματς τελείωσε σημαντικές μπάλες και τα πήγε καλύτερα στην υποδοχή. Ο Στιβαχτής, με τέτοια υποδοχή, ήταν αδύνατο να μη μοιράσει καλά το παιχνίδι της ομάδας, ήταν όμως ευχάριστη έκπληξη που επέλεξε να παίξει αρκετά από την pipe κάνοντας πιο απρόβλεπτο το παιχνίδι μας.

Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς για τις τραγικές επιλογές της ΕΡΤ και για το γεγονός ότι επέλεξε να μεταδώσει τηλεοπτικά το Παοκ-Μίλωνας αντί για το συγκεκριμένο παιχνίδι μεταξύ δύο από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Αντί λοιπόν να δούμε αυτό το ματς από την τηλεόραση, το παρακολουθήσαμε διαδικτυακά από το site της δημόσιας τηλεόρασης, μέσα από μια ερασιτεχνική μετάδοση με τραγικά τεχνικά προβλήματα που κατέστησαν την παρακολούθηση του 1ου σετ σχεδόν αδύνατη. Μόνο κακό κάνουν στο άθλημα αυτές οι επιλογές, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως φτάσαμε στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος κι ακόμα το κανάλι που έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα δεν έχει δείξει ένα παιχνίδι του πρωταθλητή του περασμένου πρωταθλήματος.

Τα σετ: 0-3: 16-25, 26-28, 21-25

* Οι πόντοι του Α.Ο. Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 30 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 8 άσσοι, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 10π. (9/22επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 7 (2/5επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/13επ., 37%υπ., 32%αρ.), Στερν 7 (7/16επ., 25%υπ., 25%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Παπαλεξίου, Καρασαβίδης (λ. - 56%υπ., 38%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 5π. (3/4επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαΐλοβιτς 14 (13/22επ., 1 άσσος, 62%υπ., 62%αρ.), Έγκλεσκαλνς 14 (13/19επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 18 (13/24υπ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 42%υπ., 26%αρ.) / Ζήσης (λ. - 75%υπ., 75%αρ.), Ανδρεάδης, Κασαμπαλής, Δαλακούρας

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Καζάζης

Το ντέρμπι δεν ήταν εύκολο, γιατί ο αντίπαλός μας είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα, αλλά νομίζω ήμασταν αποφασισμένοι, πιέσαμε πάρα πολύ στο σερβίς, κρατήσαμε πολύ καλά την τακτική μας στο μπλοκ-άμυνα. Μια σπουδαία καθαρή νίκη στην Σύρο, η οποία συνδυάστηκε με πολύ καλή απόδοση. Αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ, που μας πίεσε η Σύρος, ήμασταν κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα! Μέσα από σκληρά σετ, σκληρά παιχνίδια, οι ομάδες γίνονται καλύτερες και εμείς το δείξαμε αυτό. Μόλις πήραμε το δεύτερο σετ, η ομάδα δεν μπορούσε να κρατηθεί και το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό. Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί έχουν ένα πολύ σκληρό πρόγραμμα, με ταξίδια και παιχνίδια συνεχόμενα και ανταποκρίνονται 100%. Αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές! Θα τα δώσουμε όλα στην Βουλγαρία, γιατί θέλουμε να πάμε στους ομίλους του CEV Champions League, το έχει ανάγκη και ο Ολυμπιακός και το ελληνικό βόλεϊ. Περιμένουμε αυτά τα ματς με αγωνία. Οι φίλαθλοί μας ήταν φανταστικοί, μακάρι να έρχονται και να μας στηρίζουν, δίνουν μεγάλη ώθηση στην ομάδα. Εγώ προσωπικά, από τη θέση μου, κάνω μία έκκληση στον κόσμο, γιατί η ομάδα αυτή πραγματικά αξίζει και πρέπει να έρχονται να μας βοηθούν όπως αυτοί ξέρουν καλύτερα από όλους.

Πάβλε Πέριτς

Θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα μου, γιατί κερδίσαμε εδώ 3-0 μία ομάδα όπως η Σύρος, η οποία θα παλέψει για τις πρώτες θέσεις στο πρωτάθλημα μαζί με εμάς και είναι πολύ καλή στην έδρα της, εδώ. Νομίζω παίξαμε πολύ καλά, είχαμε πολύ καλό σερβίς και κάθε παίκτης μας ήταν στο υψηλότερο επίπεδο, με συγκέντρωση στον αγώνα. Νομίζω, ότι εάν παίζουμε έτσι, μπορούμε να κερδίζουμε πάντα. Τώρα, πρέπει να προετοιμαστούμε για το ματς με την βουλγαρική ομάδα, για τα προκριματικά του CEV Champions League. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς γρήγορα και να ετοιμαστούμε για αυτό στην Βουλγαρία, επειδή για εμάς είναι το πιο σημαντικό ματς αυτό τώρα.