Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021

Επιβλητική πρεμιέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ

Δυναμικά ξεκίνησε η σεζόν για τον Ολυμπιακό που έγραψε ιστορία καθώς σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορία του στο Τσάμπιονς Λιγκ για τον β΄ προκριματικό γύρο με 3-1 σετ κόντρα στην βέλγικη Αστερίξ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη. Η πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης θα κριθεί στο Βέλγιο την ερχόμενη Τρίτη (28/9).

Του Mad Prophet

Οι ερυθρόλευκες που ξεκίνησαν το ματς χωρίς τη Σάλας, έδειξαν να ψάχνονται και βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ, 2-4 και 5-9. Η ομάδα του Βελγίου ήταν εξαιρετική στην υποδοχή, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της ερυθρόλευκης επίθεσης, ενώ και η Χίπε δεν είχε τροφοδοτηθεί κατάλληλα. Στο 5-11 η Σάλας πέρασε στον αγώνα στη θέση της Γενιτσαρίδη και η αλήθεια είναι έκανε πιο ανταγωνιστική την ομάδα. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 10 πόντους διαφορά, 9-19, δεν παράτησε το σετ, βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 18-22. Αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει και τελικά το σετ χάθηκε με 21-25.

Στο 1ο σετ οι ερυθρόλευκες μπήκαν νωθρά αλλά στο 2ο παρουσιάστηκαν δυναμικές και συγκεντρωμένες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 3-2 να το μετατρέψουν σε 11-2 με μια άκρως εντυπωσιακή Σάλας που διέλυσε την αντίπαλη υποδοχή. Αν και πολύ νωρίς το σετ είχε κριθεί και παρά ορισμένα ερυθρόλευκα λάθη που έριξαν τη διαφορά στους 3 πόντους, 16-13 και 20-17, δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν την ομάδα που πήρε το σετ με 25-18, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια ήταν σειρά της Αστερίξ να αντιδράσει και να πάρει προβάδισμα στην αρχή του 3ου σετ, 2-6 και 5-9. Σε εκείνο το σημείο η Κόστα πήρε μαζεμένους πόντους στην επίθεση και στο 7-10 πήγε στο σερβίς για να αποχωρήσει στο 12-12. Η Βραζιλιάνα είχε γυρίσει το παιχνίδι με τα χτυπήματα της και μετά ήταν ώρα να αναλάβει δράση η Σάλας και να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό με 17-15. Η ομάδα του Κουτίνιο δεν ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας στο 25-21 και στο 2-1.

Το τελευταίο σετ ήταν το καλύτερο από άποψη ενδιαφέροντος και θεάματος με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν μαζί στο σκορ ως το 10-10. Τότε η Αστερίξ έκανε ένα σερί 4-0 αλλά η Σάλας πήρε το όπλο της και γύρισε μαζί με τις συμπαίκτριες της το σκορ σε 16-14. Η ομάδα του Βελγίου δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε 17-17, για να έρθει η Γιώτα και να δώσει 2 φορές προβάδισμα ασφαλείας στον Ολυμπιακό, 21-19 και 22-20. Τελικά το σετ έφτασε στο 23-23 και τότε ανέλαβαν οι 2 καλύτερες παίκτριες του Θρύλου, πρώτα η Σάλας έκανε με δύσκολο τρόπο το 24-23 και η Χίπε με άσο διαμόρφωσε το τελικό 25-23 και 3-1, δίνοντας τη νίκη στον Θρύλο.

Μπορεί να ήταν το 1ο επίσημο ματς τη σεζόν όμως η ομάδα μας αντάμειψε με την απόδοση της. Υπήρξαν διαστήματα που απέδωσε εξαιρετικό βόλεϊ και είναι δεδομένο πως μόλις δέσει το σύνολο του Κουτίνιο θα δούμε πολύ ωραία πράγματα. Αξίζει να σημειωθεί πως η Αστερίξ ήταν πολύ καλή ομάδα, είχε αρκετή ποιότητα με δυνατό της σημείο την υποδοχή και αυτό το γεγονός δείχνει πόσο σημαντική ήταν η νίκη του Ολυμπιακού. Άρεσε αρκετά ο Κουτίνιο στον πάγκο, ήταν αρκετά εκδηλωτικός, ζώντας το ματς με πάγκο και πήρε τα τάιμ άουτ σε καίρια σημεία του παιχνιδιού.

Πρωταγωνίστρια του ματς η Σάλας που άλλαξε την εικόνα της ομάδας με την είσοδο της στα μέσα του 1ου σετ και για την οποία θα μιλάμε συνέχεια μέσα στη σεζόν. Είχε αδιανόητα εντυπωσιακά χτυπήματα και η αλήθεια είναι πως έχω να ενθουσιαστώ στο βόλεϊ με παίκτη μας ανεξαρτήτως τμήματος από τον Σμιτ. Ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Κουβανή προέρχεται από απραξία 11 μηνών εξαιτίας του τραυματισμού της στους χιαστούς. Θετικό ντεμπούτο και η Κόστα, έδειξε τη σπουδαία δουλειά θα κάνει στη πίσω ζώνη, λειτουργώντας ως 2η λίμπερο μέσα στο ματς, ενώ σίγουρα δεν υστερεί στην επίθεση και το σερβίς. Σα να μην πέρασε μια μέρα για τη Χίπε, που μπορεί να άργησε να μπει λίγο στο ματς αλλά μόλις πήρε μπρος τελείωσε σημαντικές επιθέσεις και πιστεύω θα εμφανιστεί ακόμη καλύτερη στη συνέχεια. Η Χριστοδούλου πλέον είναι στην ευχάριστη θέση να έχει αρκετές επιλογές για να μοιράσει παιχνίδι, κάνοντας το παιχνίδι της ευκολότερο. Αθόρυβη δουλειά από τη Γιώτα, πρόσφερε σε καθοριστικά σημεία και θετικό το πρόσημο της εμφάνισης της Εμμανουηλίδου, όμως πρέπει και οι 2 να προσφέρουν περισσότερο στο μπλοκ. Επίσης αξιόλογη εμφάνιση της Τοτσίδου στην πίσω ζώνη αλλά φάνηκε να είναι απαραίτητη η παρουσία της Κακουράτου στα επόμενα παιχνίδια.

Σετ: 3-1: 21-25, 25-18, 25-21, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Αστερίξ προήλθαν από 3 άσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μαριάνα Κόστα 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Χίπε 11 (8/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες) / Τοτσίδου (λ, 40% υπ. - 23% άριστες), Σάλας 22 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες)

Αστερίξ (Κρις Βανσνίκ): Κούλμπεργκ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Όβεργουατερ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μάρινγκ 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 12% άριστες), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 6 (6/23 επ., 50% υπ. - 27% άριστες), Γκίλσον 17 (13/37 επ., 4 μπλοκ, 30% υπ. - 11% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 37% υπ. - 32% άριστες), Βαν Άκερ 1 (1 άσσος), Βαν Έλσεν 2 (2/4 επ.), Χόφστιντ, Ντίκερς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο ανέφερε:

Δεν είναι τόσο εύκολο να παίζεις τόσο δύσκολα παιχνίδια σε αυτή την περίοδο. Η ομάδα μου δεν ήταν απόλυτα έτοιμη, αλλά έπρεπε να πολεμήσει για τη νίκη. Έχω μεγάλο σεβασμό για την Αστερίξ. Είναι μια νεανική ομάδα η οποία παίζει σπουδαίο βόλεϊ, παλεύει πολύ, έχει καλή οργάνωση και απόψε έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Εμείς είχαμε μια άσχημη αρχή, αλλά σιγά σιγά μπήκαμε στον αγώνα και τον κερδίσαμε.

Η κεντρική του Ολυμπιακού, Κατερίνα Γιώτα δήλωσε μετά το ματς τα εξής:

Ένα παιχνίδι στο Ρέντη, με κόσμο πριν λίγο καιρό φαινόταν τόσο μακρινό αλλά είναι πάντα υπέροχο. Έφτασε η στιγμή που περιμέναμε να αγωνιστούμε μπροστά στον κόσμο μας και είμαστε πολύ χαρούμενες για αυτό. Όσον αφορά τον αγώνα ξεπεράσαμε κάποιες δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε. Οι πρεμιέρες πάντα έχουν λίγο περισσότερο άγχος, αλλά η ομάδα έδειξε ψυχή και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ενόψει του επαναληπτικού έχουμε αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα όμως τίποτα δεν έχει κριθεί και πρέπει την ερχόμενη εβδομάδα να πραγματοποιήσουμε μια πολύ καλή εμφάνιση για να προκριθούμε.