Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019

Ώρα να βγάλουμε αντίδραση

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε τελικά να αποδράσει από το Γιαντ Ελιάου, με ένα διπλό που θα επανέφερε λίγο την ηρεμία και θα έδινε μια σημαντική βαθμολογική ανάσα. Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από το να κλέψουν το αποτέλεσμα, αλλά προδόθηκαν από τις αδυναμίες στην περιφερειακή άμυνα. Τώρα πλέον ο Ολυμπιακός απαιτείται να βγάλει αντίδραση στους πολύ σημαντικούς επόμενους αγώνες.

Του RedTerso

Το παιχνίδι ήταν συνολικά μια κακοποίηση του μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Ήταν ακόμα χειρότερο και από εκείνο το ματς, που είχαμε νικήσει μέσα στο Μόναχο τη Μπάγερν. Η ομάδα μας προσπάθησε να παίξει --και το κατάφερε-- ορθολογικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα όχι σε όλη την περίοδο, αλλά μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά. Σε αυτό το διάστημα η μπάλα κυκλοφορούσε σχετικά γρήγορα και βγήκαν και κάποιες συνεργασίες. Ίσως αυτό να οφείλεται και στο γεγονός ότι ο Μπλατ αιφνιδίασε τον Σφαιρόπουλο με την αρχική πεντάδα, που περιλάμβανε τον Γκος, τον Μάντζαρη, τον Παπανικολάου, τον Λεντέι και τον Μιλουτίνοφ. Οι δύο Αμερικάνοι (Γκος, Λεντέι) έδωσαν πράγματα και πόντους σε αυτό το διάστημα. Από τα μέσα του δεκαλέπτου η Μακάμπι εξισορρόπησε το ματς, πηγαίνοντας εμφανώς την αναμέτρηση στη δύναμη και την αθλητικότητα. Μάλιστα αυτή η ισορροπία ήρθε επειδή χάσαμε συνεχόμενες κατοχές, από τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι αντίπαλοι ψηλοί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός, που επέλεξαν και οι δύο προπονητές ήταν ιδιαίτερα χαμηλός και η κακοποίηση του μπάσκετ συνεχίστηκε, με τους παίχτες των δύο ομάδων να συμβάλουν στην ανέγερση ενός ακόμα βοηθητικού γηπέδου γύρω από το Γιαντ Ελιάου με τα τούβλα, τους τσιμεντόλιθους και τα λοιπά οικοδομικά υλικά, σούταραν. Είναι χαρακτηριστικό ότι 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου το επιμέρους σκορ ήταν 4-6!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι κατάφερε να προσπεράσει σχετικά νωρίς στο σκορ (30-29 στο 22΄) και να δείχνει σε όλη την περίοδο ότι έχει πάρει το μομέντουμ του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι σε αυτό το διάστημα σκόραραν μόλις 13 πόντους και δυσκολεύονταν πάρα πολύ και στη δημιουργία αλλά και στο να απειλήσουν συστηματικά το καλάθι των Ισραηλινών. Μόνο ο Γκος με τον Μιλουτίνοφ φάνηκαν να μπορούν να τραβήξουν την ασθμαίνουσα ομάδα μας. Το σενάριο του έργου παρέμεινε το ίδιο και στην τελευταία περίοδο, όπου η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει μέχρι και το +5, με πέντε λεπτά να απομένουν. Σε αυτό το σημείο ο Μπλατ διέγνωσε ότι η επίθεσή μας δεν μπορούσε να λειτουργήσει και επιστράτευσε τον Σπανούλη, ως τον παίχτη, που θα μπορούσε να φέρει το κάτι αναπάντεχο για να ανατρέψει την κατάσταση. Και πράγματι ο Αρχηγός δικαίωσε αυτή την επιλογή μιας και παραλίγο να κερδίσει το παιχνίδι μόνος του: Μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/5 τρίποντα αλλά από το σημείο εκείνο και μετά σκόραρε 12 πόντους (με τρία τρίποντα!) και έδωσε το προβάδισμα με 63-64 και 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Εκεί όμως έγινε λάθος στην άμυνα πάνω στον Γουιλμπέκιν, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Πρίντεζης αστόχησε στο τελευταίο σουτ, με αποτέλεσμα να χαθεί το παιχνίδι.

Ας δούμε όμως κάποια επιμέρους στοιχεία της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πληγώθηκε από την αδυναμία του να μπορέσει να ματσάρει την αθλητικότητα του Τάρικ Μπλακ μέσα στη ρακέτα. Ο Μπλακ σκόραρε, πήρε ριμπάουντ και μας χτύπησε μέσα στο ζωγραφιστό. Ο παίχτης όμως, που στην πραγματικότητα μας δυσκόλεψε πιο πολύ ήταν ο Γουιλμπέκιν από την περιφέρεια παρόλο που ήταν πολύ άστοχος από το τρίποντο (1/7). Ανέδειξε όμως μια αδυναμία, που αντιμετωπίζουμε όλη την περίοδο: Ο Ολυμπιακός δεν διέθετε μέχρι προχτές στο ρόστερ του ένα παίχτη στην περιφέρεια, που θα μπορεί να σπάσει το σκριν και να βάλει τα χέρια πάνω στη μπάλα. Αυτό και εχτές είχε σαν αποτέλεσμα να πάμε σε αρκετές φάσεις σε άμυνα με αλλαγές και μάλιστα με εύκολο τρόπο. Αρκετές φορές ο Μιλουτίνοφ βρέθηκε να κυνηγάει τον Γουιλμπέκιν έξω από τα 6,75 με αποτέλεσμα ο Αμερικάνος της Μακάμπι να τον «παίξει» στα πόδια και να σκοράρει στην καρδιά της ρακέτας. Κάπως έτσι έγινε και η φάση που έδωσε τη νίκη στους Ισραηλινούς 4 δευτερόλεπτα πριν να ηχήσει η τελευταία κόρνα της γραμματείας. Ας ελπίσουμε ότι τα χαρακτηριστικά που έχει ο Μπριάντε Γουέμπερ, θα δώσουν απάντηση σε αυτό το πρόβλημα.

Ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι περνάει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος, όπου αρκετοί παίχτες-κλειδιά δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην λειτουργεί η ομάδα καθόλου καλά στον επιθετικό τομέα. Αυτό το αποτυπώνει εύγλωττα και ο συσχετισμός ασίστ/λαθών (7/10), ο οποίος πρέπει να προβληματίσει σφόδρα το τεχνικό μας τιμ. Αυτό σε συνδυασμό με τα τραγικά ποσοστά που σούταραν πάλι οι παίχτες μας (21/43 δίποντα με 49% και 5/26 τρίποντα με 19%) ήταν η βασική αιτία της χτεσινής ήττας.

Μικρή παρένθεση. Ο Ολυμπιακός χτες σκόραρε μόλις 64 πόντους. Στα τελευταία πέντε παιχνίδια της ομάδας σκοράρουμε μόλις 68,5 πόντους μέσο όρο ανά παιχνίδι (64 χτες, 55 με τη Μπαρτσελόνα, 75 με τη Φενέρ, 71 με τη Χίμκι και 78 απέναντι στη Ρεάλ), τη στιγμή, που μέχρι λίγο νωρίτερα σκοράραμε πάνω από 80 πόντους μέσο όρο. Αυτό να συνδυαστεί με την εμφανή πτώση της δημιουργίας μέσω των ασίστ, μπορεί να μας δώσει μια επαρκή εικόνα για τους λόγους, που η ομάδα έχει χάσει τα 4 από τα τελευταία 5 παιχνίδια της. Και αυτό θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα στη διακοπή της Ευρωλίγκας από τον κόουτς Μπλατ.

Επιστροφή στο χτεσινό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησε και κέρδισε --για άλλο ένα ματς-- τη μάχη των ριμπάουντ (38-46). Σε ένα παιχνίδι όμως, που είναι τόσο κλειστό και οι 2 ομάδες τόσο άστοχες, κατάφερε να χάσει έχοντας +6 κατοχές από τον αντίπαλό του. Η εξήγηση σε αυτό δίνεται από το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα που περνάνε αρκετοί παίχτες μας και στην αδυναμία που εντοπίσαμε τελευταία και στο περιφερειακό σουτ.

Για το επόμενο παιχνίδι της Ευρωλίγκας μεσολαβούν 15 μέρες, μιας και παίζουμε στις 21/2 στην Κων/πολη απέναντι στην Εφές, ενώ ακολουθεί και το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ. Σε αυτό το διάστημα πρέπει να γίνει πολύ σοβαρή δουλειά από τον προπονητή και τους παίχτες, για να μπορέσει να υπάρξει αντίδραση της ομάδας, να ενσωματωθεί ομαλά και γρήγορα ο Γουέμπερ, να αρχίσει ο Ολυμπιακός να παίζει καλό μπάσκετ και φυσικά να έρθουν τα αποτελέσματα για να βελτιωθεί η θέση μας στην κατάταξη, μιας και αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στην 6η θέση. Το είχαμε πει και αμέσως μετά το παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα: Η ομάδα είναι σαφές ότι περνάει άσχημο φεγγάρι. Σε αυτή την κρίσιμη και συνάμα δύσκολη περίοδο είναι που χρειάζεται ο Θρύλος τη στήριξη και την αφοσίωση των φιλάθλων και των οπαδών του.