Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2017

Δευτέρα 20.11.2017: Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 54-72

Προπονήσεις στην Α1 για την Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός πέρασε --σχετικά-- άνετα από το κλειστό της Ρόδου κερδίζοντας τον Κολοσσό με σκορ 54-72. Η ομάδα της Ρόδου προφανώς και δεν αποτελεί φόβητρο για τη δυναμική του Ολυμπιακού δεν παύει όμως να είναι μια από τις καλές μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος, που μπορούν να σου κάνουν ζημιά να δεν παρουσιαστείς σοβαρός. Ο Ολυμπιακός έχοντας μπει σε ρυθμό από τα συνεχόμενα παιχνίδια της ευρωλίγκας, καθάρισε εύκολα το παιχνίδι.

Του RedTerso

Το βασικό ερώτημα που υπήρχε για το παιχνίδι ήταν πώς θα διαχειριστεί το rotation ο κόουτς Σφαιρόπουλος μιας και είχε προηγηθεί μια πολύ δύσκολη εβδομάδα με ταξίδι και διπλή αγωνιστική για την Ευρωλίγκα και ο Ολυμπιακός ήταν υποχρεωμένος να ταξιδέψει και στο νησί των Δωδεκανήσων για το παιχνίδι, ενώ την Πέμπτη αντιμετωπίζει τη Μιλάνο (πάλι ταξίδι) στο πλαίσιο της Ευρωλίγκας. Το rotation επίσης επηρεάστηκε και από τις απουσίες. Δίπλα στις δεδομένες και μακροπρόθεσμες απουσίες του αρχηγού και του Τίλι, ήρθαν να προστεθούν η έκτακτη του Αγραβάνη (που τραυματίστηκε στο ματς με τον Αστέρα) και η --μάλλον-- προληπτική του Μιλουτίνοβ (τενοντίτιδα). Μοιραία λοιπόν το  rotation άλλαξε και μεγάλωσε και μόνο 3 παίχτες μας αγωνίστηκαν πάνω από 20 λεπτά. Ο Στρέλνιεκς, ο Παπανικολάου και ο Τόμπσον. Όλοι οι άλλοι περιορίστηκαν σε χρόνο συμμετοχής που έφτανε τα 20 λεπτά. Σημαντικό αυτό σε σχέση με την κούραση των παιχτών μας από τα συνεχόμενα παιχνίδια και τα ταξίδια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι δεν έχει και κάτι που θα μπορούσε μας απασχολήσει ιδιαίτερα. Ο Θρύλος από την αρχή του παιχνιδιού παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και πήρε τα ηνία. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα προσπάθησε αρκετά να τρέξει και απείλησε από το τρίποντο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα της ομάδας δυνάμωσε ακόμα περισσότερο και περιόρισε τους αντιπάλους της, οι οποίοι έβρισκαν σκορ μόνο από τον Σταμάτη και τον σέντερ τους τον Τζόουνς. Ο Ολυμπιακός από την άλλη ήταν αρκετά πολυφωνικός στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με 30-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έκανε μια μεγάλη προσπάθεια και μείωσε τη διαφορά για να την αποκαταστήσει στη συνέχεια ο Ολυμπιακός. Στην 4η περίοδο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι, πίεσαν πολύ στην άμυνα και με πρώτο βιολί τον Χόλις Τόμπσον που είχε 16 πόντους (πρώτος σκόρερ της ομάδας μαζί με τον Στρέλνιεκς) πήρε το διπλό με 54-72. Ο Ολυμπιακός ήταν άλλη μια φορά πολύ καλός αμυντικά (3 μπλοκ και 4 κλεψίματα), ενώ συνέχισε να επιδεικνύει μεγάλη ομαδικότητα στην επίθεση. Δεν είναι τυχαίο ότι η ομάδα μας είχε 20 ασίστ (και 12 λάθη) στο παιχνίδι. Η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ καλά, με υπομονή όπου χρειαζόταν αλλά και με ταχύτητα για να βρεθεί το ανοιχτό σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχει η ομάδα υψηλά ποσοστά στα σουτ (14/28 δίποντα και 11/26 τρίποντα). Επίσης οι παίχτες μας έδειξαν και αρκετή διάθεση, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και στην πίεση στον αντίπαλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδίσουμε και τη μάχη των ριμπάουντ (37-27).

Αφού ξεκινήσαμε το κείμενο με το rotation θα το κλείσουμε και αντίστοιχα. Σε αυτό το ματς και με δεδομένες τις απουσίες στους ψηλούς περιμέναμε να δούμε το νέο ξένο της ομάδας μας να Κάιλ Γουίλτζερ να παίρνει περισσότερο χρόνο για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε λίγο καλύτερα τις δυνατότητές του. Ο Γουίλτζερ βρέθηκε στο παρκέ για 14 λεπτά και έδειξε αρκετή διάθεση. Είναι φανερό όμως ότι χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις μιας ομάδας που παίζει στο υψηλότερο επίπεδο μιας και ο νεαρός Καναδός δεν είχε στο παρελθόν αντίστοιχες παραστάσεις. Στην άμυνα φάνηκε να χάνει τη θέση του κάποιες φορές. Το θετικό ήταν οτι δεν ήταν καθόλου διστακτικός στην επίθεση παρόλο που δεν ήταν πολύ εύστοχος (1/4 τρίποντα, 0/1 δίποντο). Είχε επίσης από 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Είναι εμφανές πάντως ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να αφομοιώσει τις απαιτήσεις που προκύπτουν από την μεταγραφή του σε μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό. Αρκετό χρόνο πήρε και ο Μπόγρης αγωνιζόμενος για 20 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα σκόραρε πόντους, πήρε 2 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ (δείγμα του ότι οι ψηλοί μας έχουν καλή αντίληψη του γηπέδου και πασάρουν σωστά. Ο Μπόγρης πρέπει να αξιοποιήσει ευκαιρίες σαν αυτή για να κερδίσει λίγο περισσότερο χρόνο στο rotation. Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού μπήκαν στο παρκέ και ο Τολιόπολος με τον Αρσενόπουλο. Ειδικά για τον πρώτο η  άποψή μου είναι ότι σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να του δίνεται πολύ περισσότερος χρόνος από τον προπονητή μας. Από τους υπόλοιπους παίχτες μας οι καλύτεροι ήταν ο Στρέλνιεκς (που έχει βρει ρυθμό στο σουτ), ο Τόμπσον και ο Παπανικολάου (που για άλλο ένα ματς είχε υψηλή all-around παρουσία). Σε μέτρια --τουλάχιστον-- μέρα βρέθηκαν ο Μάντζαρης και ο Μακλίν, ενώ ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε πολύ λίγο  (8 λεπτά) πληρώνοντας τον καβγά του με τον Γεωργαλλή. Στον Σφαιρόπουλο μάλλον δεν άρεσαν τα νεύρα που έβγαλε ο Παπαπέτρου, αλλά εγώ δεν σας κρύβω ότι γούσταρα που αντέδρασε στο χτύπημα του αντιπάλου του. Οι παίχτες του Ολυμπιακού είναι πάντα σημαντικό για εμάς να δείχνουν τσαμπουκά και πάθος.

Τώρα έχουμε μπροστά μας το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρμάνι στο Μιλάνο την Πέμπτη και περιμένουμε ο Θρύλος να συνεχίσει να έχει το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο της τελευταίας εβδομάδας και να γυρίσει με ένα ακόμα σπουδαίο διπλό στις αποσκευές του.

* * *

ΥΓ Εξαιρετική παρουσία είχαν τα αδέρφια μας στις εξέδρες του Βενετόκλειου και δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να ενισχύουν τον Θρύλο. Η επαρχία δείχνει κάθε φορά ότι διψάει για τον Ολυμπιακό.