Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017

Παρασκευή 27.1.2017: Ολυμπιακός-Μπάμπεργκ 83-77

Ο Ολυμπιακός όπως μας έχει συνηθίσει μετά τα στραβοπατήματα του επανέρχεται δριμύτερος. Το παιχνίδι με την Μπάμπεργκ μόνο εύκολο δεν ήταν. Ωστόσο η ομάδα μας μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό.

Του red1925white

Η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Κώστα Παπανικολάου ο οποίος για ακόμη μια φορά έβγαλε τρομερή ενέργεια μπήκε μπροστά στο σκορ. Η άμυνα ήταν ιδιαίτερα σφιχτή και δεν άφησε τους Γερμανούς να έχουν εύκολο σουτ από μακρινή απόσταση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 24-13.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε κι η δεύτερη περίοδος, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Tο μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τρινκιέρι ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με το ημίχρονο να κλείνει με 41-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο κόσμος που βρέθηκε στο ΣΕΦ έδωσε ένα απίστευτο ρεσιτάλ κερκίδας και στήριξης της ομάδας. Ενώ η ομάδα πάλευε στο παρκέ, ο κόσμος ξεσηκώθηκε στις κερκίδες και το ΣΕΦ πήρε φωτιά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 65-56.

Στο τέλος του αγώνα, οι Γερμανοί έκαναν τη τελική τους αντεπίθεση φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στο καλάθι (71-69). Eκεί μίλησε η καρδιά του Θρύλου. Ο εκπληκτικός και χθες Κεμ Μπίρτς (15π. 14ρ.) και ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης πήραν την ομάδα από το χέρι και με συνεχόμενους πόντους η διαφορά πήγε και πάλι στους δέκα , για να κλείσει με το τελικό 83-77.

Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και επανέφερε την ηρεμία και τη χαρά στο εσωτερικό της ομάδας.

Επόμενο παιχνίδι με τοn βάζελο στο ΟΑΚΑ και κάνουμε μια πρόβλεψηQ Η στοχοποίηση από τον πρεζάκια σε συγκεκριμένους διαιτητές που έχουν υποβάλει και στο παρελθόν στα διαπιστευτήριά τους θα μας κάνουν να τρίβουμε τα μάτια μας και πάλι...